Jelenlegi hely

December 31-ig nem kell fizetni a hiteleket: de mivel is jár a törlesztési moratórium?

A járvány miatt törlesztési (fizetési) moratórium lépett életbe minden vállalati és lakossági hitel szerződésre, 2020. december 31-ig.

Ha eddig nem tettél semmit és hiteled van: az áprilisi törlesztőrészletet a bank már nem vonta le, akár magánszemélyként, akár cégként van bármilyen hiteltartozásod. 

Ez pillanatnyilag könnyebséget jelent, de érdemes tisztán látni, hogy hosszú távon ez mivel jár és hogyan fogja érinteni a moratórium a hiteletek futamidejét és a visszafizetendő teljes összeget. 

Íme a  legfontosabb tudnivalók:

Mit is jelent a törlesztési moratórium?

A moratórium latin eredetű kifejezés, valaminek a felfüggesztését, időleges elhalasztását jelenti.

Jogi értelemben a moratórium haladékot, türelmi időt jelent. Tehát nincs szó a tartozás elengedéséről: a felfüggesztés idején nem kifizetett törlesztőrészletet később, a moratórium után ki kell fizetni. 

Az adós a tőke- kamat- és díjfizetések megfizetése alól is mentesül a fizetési moratórium alatt,

azaz a törlesztés szüneteltetése alatt nem kell semmit fizetned a hiteled után.

Meddig tart a törlesztési moratórium?

2020. december 31-ig nem kell törlesztőrészletet fizetni.

A fizetési moratórium időtartamát a Kormány rendeletével meghosszabbíthatja.

Milyen hitelekre vonatkozik a törlesztés elhalasztása?

A 2020. március 18-án huszonnégy órakor már fennálló bármilyen lakossági, vagy céges hitel- kölcsön- és lízing szerződésre.

Ide tartozik tehát minden lakáshitel, jelzáloghitel, személyi kölcsön, áruhitel, hitelkártya, folyószámlahitel, diákhitel, babaváró hitel, CSOK hitel,  vállalati hitel...

Magánkölcsönökre (tehát nem valamely pénzintézet, hanem pl. egy magánszemály által nyújtott kölcsönre) a fizetési haladék nem vonatkozik.

2021-től nőhet a törlesztőrészlet összege?

A fizetési moratórium lejárata után a törlesztőrészlet összege nem növekedhet, de

a futamidő meghosszabbodik!

Fontos tudni, hogy a futamidő nem csak a moratórium időszakával, hanem további hónapokkal hosszabbodik meg.

Mit kell tenned, ha szeretnéd igénybe venni a törlesztés szüneteltetését?

Semmit. A fizetési moratórium automatikus, a bankok leállították a csoportos beszedéseket. Tehát ha élni szeretnél a moratórium adta lehetőséggel, nincs teendőd.

Mit kell tenned, ha továbbra is fizetnéd a hiteledet?

A hitelt / kölcsönt folyósító bank felé kell jelezned, ha nem szeretnéd szüneteltetni a hitel törlesztését. A részletekről a folyósító bank honlapján, vagy telefonon tudsz tájékozódni.

Ha most lemondasz a törlesztés szüneteltetéséről, később is kérheted? 

Igen. Ha most úgy látod, hogy nem okoz gondot a hiteled törlesztése és továbbra is fizetsz, de később (december 31-ig) mégis  nehéz anyagi helyzetbe kerülsz:  a moratórium ideje alatt bármikor kérheted a törlesztés felfüggesztését.

"Megéri" szüneteltetni a törlesztést? - Számoljunk!

Ha a járvány miatt jelentősen csökken a család bevétele, akkor talán nem kérdés, hogy éljünk -e a halasztás lehetőségével.

De mit tegyünk, ha a törlesztést továbbra is vállalni tudnánk?

Érdemes szüneteltetni  a fizetést? Mennyivel hosszabbodna meg a futamidő? Mennyivel lenne a több a visszafizetendő összeg?

Többféle kalkulátor is elérhető az interneten, melyek segítségével kiszámolhatod, hogy mivel jár számotokra a törlesztés szüneteltetése.

Íme:

Gellén Nóra

- Pécsimami - 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére