Jelenlegi hely

Hasznos túlélési tanácsok kezdő marslakóknak - Csillagászati Hét a Planetáriumban 2. nap

Időpont: 2024. március 19. kedd 17:00-19:00
Helyszín
: Zsolnay Kulturális Negyed Pécs, Planetárium
1. Galaxisok birodalma Dr. Gyenizse Péter (egyetemi docens PTE) előadása. 2. Hasznos túlélési tanácsok kezdő marslakóknak – Valódi tudomány a vörös bolygón - Dr. Kovács József (ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium) előadása.

Csillagászati Hét a Planetáriumban 2024. március 18. és 24. között

március 19. kedd

- 17.00–18.00 Planetárium
Galaxisok birodalma
Dr. Gyenizse Péter 50 perces előadása

- 18.00–19.00 Látogatóközpont alsó szint
Hasznos túlélési tanácsok kezdő marslakóknak – Valódi tudomány a vörös bolygón
Dr. Kovács József (ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium)

A Mars közvetlen kutatása már közel ötven éve tart. Jelenleg is féltucatnyi űrszonda kering körülötte, és távirányítású marsjárók dolgoznak a felszínén. Egyelőre azonban még távolinak tűnik a cél, hogy emberes űreszközök látogassanak el a vörös bolygóhoz, és le is szálljanak azon. Az írók és a filmesek persze már régen meghódították a Marsot. A rendkívül bő termés egyik legutóbbi példája Andy Weir The Martian (A marsi) című könyve, illetve az abból készült azonos című 2015-ös film, amelyet Magyarországon Mentőexpedíció címmel mutattak be. A film 2035-ben játszódó cselekményének fő elemei a fikciók kategóriájába tartoznak ugyan, de a hihetően hangzó fikciókéba. Az előadás során főleg a filmből kiragadott részletek – például marsi porviharok, növénytermesztés marsi talajban, nyomástartás duct tape-pel, gravitációs parittya, kommunikáció a Földdel, mesterséges gravitáció forgással, űrhajóskesztyű-hajtómű, stb. – alapján kísérletet teszünk arra, hogy megvilágítsuk, mai tudásunk szerint mindezek mennyire állják meg a helyüket, vagy mennyire rugaszkodtak el a valóságtól, akár csak filmes szempontokból is.Dr. Kiss L. László (csillagász, akadémikus, MTA CSFKI, Budapest)
 

Jegyárak a hétköznapi programokra:
Előadások: 1200 Ft (18.00 órai)
Planetáriumi előadások: 1800 Ft, diák, nyugdíjas, pedagógus 1500 Ft
Napijegy: (a 17.00 és 18.00 órás programok) 2100 Ft, diák, nyugdíjas, pedagógus 1700 Ft

További információk és programok ITT

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére