Jelenlegi hely

Itt a nyár, gyerünk ki a szabadba! Vagy mégse? Kullancsok mindenütt

Itt a nyár! Végre! Egész évben ezt várjuk és most, hogy kicsöngettek az iskolákban még többen tudják mindennapjaikat a szabadban tölteni...már ha nem kéne azon kattogni, hogy fertőzött kullancs áldozatai leszünk.

Gyerekkoromból még emlékszem, hogy mennyire vártam, hogy végre kiszabaduljak a napi mókuskerékből. Na, nem mintha ezt ma nem tenném meg szívesen… De ez más téma! Ma már van bennem jó adagnyi felelősségérzet és a szükségszerűen vele együtt járó aggodalom is. Ezer dolog miatt lehet szorongani és ez meghatványozódik, ha az embernek gyereke van, pláne, ha több.  Nekem most az aktuális rettegésem forrása a kullancs.

Olyan helyén lakunk Budapestnek, ahova azért költöztünk, hogy sokat tudjunk kint lenni a jó levegőn. Eszembe sem jutott, hogy a természet nem csak jó lehet, hanem súlyos kórt, kórokat is hordozhat ránk nézve

Idén (is) mindenhonnan azt hallani, hogy minden eddiginél magasabb számú a kullancs populáció és ráadásul nagyobb arányban fertőzöttek. Az elmúlt évek enyhe telei állnak ennek is hátterében, azon túl, hogy nem tudunk rendesen hógolyózni már mióta…

Hogy a média csak hangulatot kelt, vagy sem én nem tudom eldönteni. Nem is akarom. Az viszont tény, hogy a játszótéri, bölcsődei, bolti, piaci beszélgetéseken mindennapos téma lett, hogy ki hány kullanccsal tért haza... A kerületi anyukák és apukák facebook oldalon fél nap alatt rengeteg - minden eddigi rekordot megdöntő - hozzászólás érkezett kullancs témában.

Abban, hogy minimalizáljuk a kullancscsípés valószínűségét természetesen - és mint mindenben, hiszen szülők vagyunk - megvan a mi felelősségünk is. Fújjuk be a gyereket. De nem életszerű mindennap többször fújkálni magunkat, bárhova is megyünk. Már nemcsak az erdős területek érintettek, hanem a városi parkok is!

A kullancscsípésnek komoly egészségügyi kockázata van.

Néhány tény:

  • Áprilistól szeptemberig a városi zöldfelületeken is támad a kullancs.
  • A kullancsok több súlyos, akár tartós károsodással járó vagy halálos kimenetelű betegséget terjesztenek.
  • Ezek egyike a Lyme-kór, amit csak a csípés elkerülésével előzhetünk meg.
  • Egy másik a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, ami ellen van védőoltás, viszont a kialakult betegségre már nincs célzott terápia.

Néhány tévhit helyre tétele:

  • Nem riasztja el a kullancsot a cigarettafüst, az étel, ital szaga, a B6 vitamin (pedig én mindig jó adag Polybevel mentem táborozni, mint védelem), az alkohol és a fokhagyma (nem vámpírok) sem.
  • Nem szabad bekenni a kullancsot, mert a fellépő fulladás hatására visszaöklendezi a sebbe a sok kórokozót tartalmazó félig megemésztett vért.
  • Ne piszkáljuk csak úgy. A kullancs eltávolítására a legjobb a kullancscsipesz, jobb híján a szemöldökcsipesz és egy precíz kéz. Gyufával, varrótűvel, csak kárt okozhatunk (ld. feljebb). 
  • Nem fákon él, és nem tud ugrani. Talajszinten van és kb. egy-másfél méternél nem is jut magasabbra.
  • Nem csak az erdőben él. A kullancs élőhelye a dús aljnövényzet és a magas páratartalmú környezet, így a parkokban, a játszótereken, kertekben is előfordul.
  • Nem baj, ha eltávolítás közben beszakad a feje. A maradvány néhány napon belül magától kilökődik. Ha nem, akkor érdemes eltávolítani, mert fertőzést nem, de mint idegen test, gyulladást okozhat.
  • Tilos összenyomni a kullancs potrohát, amíg benne van a megcsípettben. Ez jelentősen növeli a fertőződés kockázatát (ld. feljebb). 

Mit tehetünk, hogy megelőzzük, minimalizáljuk a kullancscsípés esélyét?

Azon túl, hogy a legbiztosabban úgy tudjuk elkerülni, ha otthon ülünk a szezonban, íme pár jó tanács:

  • Kerüljük a magas füvet, aljnövényzetet. Lehetőleg ne feküdjünk benne, ugyanis mozgó célpontot kevésbé tud megcsípni, hiszen a kullancs lusta állat.
  • Használjunk megfelelő védelmet nyújtó kullancsriasztót. A címkét elolvasva láthatjuk, hogy a többségük diethyl-toluamidot (DEET) tartalmaz. Ez 30% fölötti koncentrációban igen hatékony a kullancsok ellen, de ekkora mennyiségben a szer egy része a bőrön is felszívódik és fejfását, szédülést, hányingert okozhat. Vagyis ellenünk is hatásos… Így az ennél hígabb szerek terjedtek el mára, de fontos tudni, hogy ezek hatékonysága 1-2 óra csak. Azonban a kereskedelmi forgalomban kapható bio kullancsriasztó is, aminek előnye, hogy nem tartalmaz toxikus anyagokat és a gyártó 4-5 órás védelmet garantál. (Mi ezt használjuk és még megúsztuk a kullancsokat.)
  • Nadrág a zokniba kerüljön (már, ha bármelyik éppen van rajtunk…).
  • A szabadban tartózkodás után mindig nézzük át a gyereket és magunkat (!) is, így könnyen észrevehetjük az épphogy csak belénk mászó kullancsokat és lehetőség szerint cseréljük le a ruhát is, rázzuk ki, hiszen sokszor azokra kapaszkodnak fel és csak később érnek célba.
  • Létezik vegyszeres irtás is. Nem, nem tiltja az EU. Olyan szerrel végzik, amit az EU nem tiltott be és nincs az emberre nézve káros egészségügyi hatása és bizonyítottan csökkenti a kullancs populációt az adott területen. 

Ez az utóbbi az a pont, amikor nem értem és éppen ezért mindenféle érzelmek törnek fel belőlem, hogy ha van ilyen szer (és nem horror az ára), akkor miért olvasom és hallom egyre többet azt, hogy városi közparkokban, játszótereken szedik össze a gyerekek (és mindenki más) a kullancsokat. Akkor miért nem fér bele az önkormányzatok gazdálkodásába az, hogy „könnyű szerrel” minimalizálja az adófizető polgárai és azok gyermekei egészségére leselkedő paraziták csípésének valószínűségét?

Mivel én hiszek az egyének társadalmi felelősségében, saját lakóhelynkünkön mi például megkerestük az önkormányzatot és petíciót is indítottunk annak érdekében, hogy vizsgálják meg a vegyszeres kullancsirtás lehetőségét a kerület közparkjaiban, játszóterein!

Ha egyet értesz, akkor támogasd az aláírásoddal Te is. A petíció elektronikus formában elérhető, bővebb információért írj a budapest@imami.hu címre.

Szerző: Blaskó Anna
2 gyermekes édesanya, HR és munkaügyi szakértő, szociológus-közgazdász

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Így készíts emlékezetes őszi képeket a gyerekeidről! Tippek egy fotóstól

Így készíts tökéletes őszi képeket a gyerekeidről! Tippek egy fotóstól

Családi fotósként az ősz az egyik legszebb évszak számomra. Amíg nem kezdtem el fotózni, nem is figyeltem fel a természet csodás színekben pompázó átalakulására. Persze fotósként az a pénzkeresetem, hogy a családok engem válasszanak, de tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának a fotóst, és van olyan is, hogy épp egy kis délutáni sétánk alatt, vagy a hétvégén csak véletlenül meglátunk egy szuper helyszínt, csodás fényekkel, és színekkel. Na akkor elő a mobilt a gyönyörű pillanatok megörökítésére.
Ugrás az oldal tetejére