Óvd a hajad
Mindenekelőtt ez a legfontosabb. Közhely, de nem lehet elégszer hangsúlyozni: vigyázz, hogy ne fázzon meg a fejbőröd, használj sapkát, hajmosás után pedig ne menj hidegre. A forrótól is óvakodj, hajmosásnál éppúgy, mint hajszárításnál.
Ne kenj bármit magadra
A samponok gyakori összetevője a nátrium-lauril-szulfát, ismertebb nevén az SLS, ami több ismert egészségügyi kockázata mellett erősen szárítja a bőrt és a hajat1. Ha csak lehet, kerüld a szintetikus hajápoló kozmetikumokat is, mert minél kevesebb szintetikus vegyszer kerül a szervezetedbe és a környezetbe, annál jobb – tanácsolja Varga-Darabos Andrea Szappantündér, a Manna Natúr Kozmetikum alapítója.
Használj növényi szappant
Pont olyan jól tisztít, mint szintetikus mostohatestvére, de cserébe nem terheli vegyszerrel a szervezeted. Ha még nem próbáltad, arra figyelj, hogy kicsit másképp kell használni: habosítsd fel a szappant a kezedben vagy a nedves hajadon, masszírozd át alaposan a fejbőrödet is, hogy felpezsdítsd a vérkeringést, és megszabadulj az elhalt hámsejtektől. Ezután alaposan öblítsd ki a hajad, majd az utolsó öblítésnél használj almaecetes vagy citromos vizet, ami segít tökéletesen eltávolítani a szappant, és csodás fényt ad.
Használj pakolást
Télen a balzsam helyett inkább hajpakolás használata javasolt, mert egyszerre ápolja a hajat, hidratálja, táplálja a fejbőrt, ráadásul a hatása igen hosszú távú. Te is könnyen készíthetsz vegyszermentes pakolást, akár a konyhában megtalálható, filléres hétköznapi összetevőkből. Íme pár recept.
Banános pakolás
A banán tápanyagtartalma nagyon magas, könnyen kezelhető és hozzáférhető. Végy egy nagyobb, érett banánt, és villával törd össze. A péphez keverj 1 evőkanálnyi organikus szűz kókuszolajat és szintén 1 evőkanál ricinusolajat. A masszát vidd fel hajmosás után a még enyhén nedves hajra, hagyd hatni 15 percig, majd alaposan öblítsd le. A hatás lenyűgöző lesz. Ha szeretnéd, egy-két csepp citromlevet is cseppenthetsz a keverékbe.
Söröblítés
Nagyanyáink előszeretettel használták, nem véletlenül: a sör fantasztikus hajápoló. A legjobb benne, hogy már önmagában folyékony, így nem kell mást tenned, mint hajmosás után az utolsó öblítést fél adag sör és fél adag víz keverékével elvégezni. Fontos, hogy ne öblítsd le, hanem hagyd így megszáradni. Ne aggódj, nem lesz sörszagod, mert az alkohol jellegzetes aromája elpárolog, a száraz hajon már semmi nem fog érződni.
Kamillafürdő a hajnak
A kamilla enyhén fertőtleníti és nyugtatja a korpás fejbőrt, enyhíti a zsírosodást, ápol és fényt ad a hajkoronádnak, ezért tartalmazza sok hajápoló. A szőkítő és ápoló hatást tovább fokozhatod, ha a kamillához egy egész citrom facsart levét is hozzáadod, és azzal öblíted le a hajadat. A citromlevet előtte mindenképpen szűrd le, mert az apró rostokat utólag nehéz lesz kifésülni a hajszálak közül.
Hajápolás belsőleg
Természetesen mindez semmit sem ér, ha egészségtelenül élsz: egyél, igyál egészségesen, pihenj, és sportolj eleget. Mielőtt egy új natúr kozmetikumot vagy pakolást kipróbálsz, végezz hatóanyagpróbát, nehogy allergiás reakciót váltson ki. Egy kis darabot a kozmetikumból vagy házi pakolásból vigyél fel a bőrödre egy nem szembetűnő helyre, például a csuklódra. Bőrpír vagy viszketés esetén ne használd – tanácsolja a Szappantündér.
1 Hajtman Á., Markovics V., Pál J., Simon G., Ujhelyi K., Vizi O. (2009). Mindennapi mérgeink, Levegő Munkacsoport, Budapest. 10. oldal. Elérhető: https://www.levego.hu/site/
A Manna
A kis családi manufaktúrát Varga-Darabos Andrea alapította 2010-ben, miután kozmetikumallergiában szenvedő kisgyermeke miatt kitanulta a vegyszermentes, natúr szappanok készítését. Mára a Manna Magyarország egyik vezető natúrkozmetikum-márkájává vált, mely Európa számos országában van jelen. A Manna értékei az egészség- és környezettudatosság. Hitvallásuk, hogy minél kevesebb szintetikus vegyszer kerül a szervezetünkbe és a környezetünbe, annál jobb. Termékei tisztaságát és minőségét a világ legrangosabb natúrkozmetikai, természet- és állatvédő szervezeteinek minősítései igazolják. A márka minden tőle telhetőt megtesz, hogy – újrahasznosítható, újrahasznosított és környezetbarát anyagok felhasználásával – a lehető legkevesebb hulladékkal terhelje a környezetet.
Források: Koczka Máté, manna.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges