Jelenlegi hely

Autizmus a hétköznapokban

Az autizmus egy egész életen át tartó idegrendszeri fejlődési zavar. Jellegzetes viselkedési mintázatait tekintve leginkább a kommunikáció, beleértve a szociális interakciókat érintő kommunikáció problémái és a viselkedésben megjelenő rugalmatlanság jellemzik.

A diagnózis felállítása után a családok sokszor nem tudják kihez forduljanak, mitévők legyenek.

Az autizmus nemcsak bizonyos képességek, készségek elmaradásával, hanem a viselkedésben megjelenő nehézségekkel is jár. Ezek a nehézségek a mindennapi életet is áthatják, és nagyon széles körben megjelennek.

Szembesülhetünk szülőként az önállóságot érintő nehézségekkel, étkezési zavarokkal, alvási nehézségekkel, játék során megjelenő zavarokkal, a legtöbbször kommunikációt érintő problémákkal. A mindent átható nehézségek sok esetben a szociális élethelyzetekben megjelenő problémákkal is párosulnak. Szülőként azzal szembesülhetünk, hogy ezekre a viselkedésben megjelenő tünetekre nem tudunk hatékony megoldást vagy segítséget adni gyermekünknek. Az autizmus okozta tünetek, a családok egész életére és annak minden tagjára kihatnak, a megjelenő problémák igen széleskörűek.

Az autizmus spektrum zavar az orvostudomány mai álláspontja szerint nem gyógyítható, de megfelelő, evidencia alapú terápiák mellett és a környezet támogató hozzáállásával fejleszthető és segíthető, ami által mind az érintett személy, mind pedig család életminősége javul.

Autizmusban való érintettség esetén a családoknak érdemes az alábbi segítségek felé fordulni:

  • Készségfejlesztés (kognitív, kommunikációs, szocio-kommunkációs és egyéb területeket érintő) evidencia alapú terápiák segítségével.
  • Szülői tudásbázis bővítése, mellyel jobban megismerhetjük gyermekünk nehézségeit és könnyebben segíthetjük a hétköznapokban.
  • Szülői, támogató közösségekhez való csatlakozás.
  • Olyan kikapcsolódást nyújtó programok megtalálása, ahol a család minden tagja jól érezheti magát.
  • Szükség esetén támogató segítség kérése.

Kádárné Szántó Nikolett

A "Lásd a világot autista szemmel" Egyesület elnöke

- Pécsimami - 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Mobilvilág…

Mobilvilág…

A minap egy nagymamával beszélgettem, aki némi felindultsággal, de talán inkább fásultsággal osztotta meg a következő történetet velem:
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Ugrás az oldal tetejére