Jelenlegi hely

Évszakváltás: használt vs. új cipő?

Számtalan hirdetést találunk különböző aukciós oldalakon, sok kismama kínálja gyermeke kinőtt cipőjét megvásárlásra, bababörzéken halomban állnak a gyerekcipők, jószándékú rokonok, ismerősök, barátok látnak el "alig használt, jó állapotú" cipőkkel - minden szülő számára ismerős helyzetek.

Lábdeformitások a cipőválasztás függvényében – Mi is az a szupinált betét?

Számtalan hirdetést találunk különböző aukciós oldalakon, sok kismama kínálja gyermeke kinőtt cipőjét megvásárlásra, bababörzéken halomban állnak a gyerekcipők, jószándékú rokonok, ismerősök, barátok látnak el "alig használt, jó állapotú" cipőkkel - minden szülő számára ismerős helyzetek. Ám ha figyelembe vesszük, hogy a lábbeli néhány hét alatt már idomul viselője lábához, keletkezhetnek benne belső, szemmel észrevehetetlen mélyedések, mindennapi használatra nem javasolt ezeknek a termékeknek a beszerzése. Elképzelhető, hogy szavakkal ugyan nem tudja gyermekünk kifejezni, de viselkedésével jelezheti egy ilyen lábbelinél, hogy számára kényelmetlen.
- Ezzel együtt egy alkalmi cipő, vagy gumicsizma esetén, ami minimális ideig van a gyermek lábán, elfogadható lehet egy jó állapotban lévő használt lábbeli - nyugtat meg Dr. Szász Katalin gyermek-ortopéd szakorvos. - Egy olyan cipőnél azonban, amit a gyermek napi gyakorisággal visel, és legfőképp a bölcsődében, óvodában használt váltócipő esetében érdemes egy jó minőségű, új cipőre költeni.
 

Bár a fiú- es lány cipők felépítése és alapanyaga között 3 éves korig nincs számottevő különbség, idősebb korra javasolt lábbelik eseten eltérés lehet a sarok magasságában, vagy az elülső rész, az úgynevezett "rüszt" szélességét tekintve. Itt már a gyártók figyelembe vehetik a fiúk és a lányok testfelépítésének különbségeit – ilyenkor a különnemű testvérek, rokonok, barátok cipőjének használata is megkérdőjelezhetővé válik.
 
Új lábbeli vásárlásánál nem feltétlenül a cipő számozását kell figyelembe vennünk. Sokkal inkább szem előtt kell tartanunk, hogy olyan lábbelit válasszunk gyermekünknek, hogy bokája és a cipő sarokrésze közé az ujjunkat be tudjuk csúsztatni (kb. 26 méretig csak szűken egy ujj legyen, de a fölött már lehet kényelmesen becsúsztatni).

Nyári szandálból és egyéb évszakos zárt cipőből is olyat válasszunk, amely jól tartja a lábat, támasztja a bokát, különben könnyen kialakulhatnak nehezen orvosolható deformitások.

A szandál helyes méretének kiválasztásához a gyermek álljon a lábbeliben a talpára és pár lépés megtétele után a nagyujjának a vége 7-8 mm-re legyen a cipő  belső szélétől.
 
- Egy esetleg rosszul megválasztott cipő önmagában nem feltétlenül okoz ortopédiai elváltozást egy olyan gyermeknél, akinek lába egészséges, viszont ha már a gyermek bokája befelé dől, illetve a lábboltozatok lassabban alakulnak ki, egy nem megfelelő lábbeli fokozhatja ezeket az elváltozásokat - hívja fel a figyelmet Dr. Szász Katalin. - A köznyelvben lúdtalpnak nevezett elváltozás valójában két elváltozásból tevődik össze: a sarok befelé dőléséből, amit a köznyelv bokasüllyedésnek nevez, és a hosszboltozat süllyedéséből, ami valójában a lúdtalp. Létezik ezen kívül az ún. harántboltozat, melynek süllyedése a lúdtalp részjelensége lehet, de önállóan is előfordul.  
 

 

A hosszboltozat a járás során fokozatosan, egyrészt a terhelés hatására, másrészt a lábfej kis izmainak megerősödése hatására alakul ki. Ezért a lúdtalpat kb. 2 és fél, 3 éves korig normálisnak tekintjük. A sarok befelé dőlése is bizonyos életkorig és bizonyos fokig normálisnak mondható. Ezért ez alatt az életkor alatt inkább a helyes cipőválasztást és a mezítláb járás jelentőségét szoktuk kihangsúlyozni, mert ez utóbbi által erősödnek leginkább a láb izmai. A mezítláb járást, ha csak lehet, főleg egyenetlen talajon, kavicson, homokon, fűben szoktuk javasolni, az egyenes terepen történő mezítlábazásról már megoszlanak a vélemények, nagyfokú sarokdőlés esetén ilyenkor inkább jó minőségű, adott esetben szupináló cipőben legyen a gyermek.
 
Szupináció lényege: a legalább 5mm-es különbséggel kialakított gyerekcipő  döntött sarkának köszönhetően a sarokcsont-boka-lábtengely megfelelően korrigálódik. A döntött sarok megelőzi a szalagok, nyúlását,  a hosszanti lábboltozat súllyedését és segíti a növésben lévő láb egyenes irányú fejlődését.
 
Ha 3 éves kor körül a sarok még mindig nagyon befelé dőlne, szóba jön ún. szupináló sarokék viselése. A szupináló sarokék egy, a cipőből kivehető ék. Kétféle anyagból készül: a szilikonból készült puhább, kényelmesebb, egyik cipőből a másikba átrakható, viszont nem rögzíthető és valamivel drágább. Nyáron a szandálba történő behelyezése így nem igazán lehetséges. A másik alapanyag a parafa, ami olcsóbb, kissé keményebb, az alján található ragasztócsík segítségével a cipőben rögzíthető és így szandál esetén is megoldható a viselése, és az ára is alacsonyabb.

Természetesen készülnek cipők beépített sarokemeléssel, ezeknek egy részénél belső sarokemelés végzi el a korrekciót, másik részénél a sarok ferde csiszolásával érik el ugyanazt a hatást. A túlságosan gyakori, vagy túl korai sarokék-viselésről megoszlanak a vélemények. Van olyan szakember, aki megelőzésszerűen akár másfél, két éves korban is javasolja, míg mások ebben a korban a mezítlábazás, aktív korrekció, lábizom-erősítés jelentőségét hangsúlyozzák, és csak 3 éves kor körül vetik fel először a sarokék viselésének lehetőségét. Bár könnyű azzal érvelni, hogy nagyot nem árthat az ember, ha kezdettől szupináló cipőt ad gyermekére, azért annak is megvan az esélye, hogy a kezdeti, talán túl korai, és esetleg felesleges szupináló hatás a gyermekben eleve megzavarja a talpi érzékelés kifejlődését, a lábizmok helyes fejlődését és a járásképet.
 
Mindenképpen javasolt, hogy a gyermeket szakember vizsgálja meg 3 éves kora körül, amennyiben a sarok befelé dőlésének vagy a lúdtalpnak gyanúja felmerül, illetve akkor is, amikor az önálló járást megkezdik, mert bár 1-2 éves kor között csak nagyon ritkán jöhet szóba bármilyen betét használata, egyes esetekben azonban szükséges lehet.
 
Melyik szülő ne figyelné éppen totyogni kezdő gyermekét aggódva, vajon normálisan fejlődik-e a kisgyermek lába, nem lúdtalpas-e, nincs-e bokasüllyedése? Szülőtársakkal folytatott beszélgetésekkor, játszótéren, játszóházban nézik a többi gyermek lábacskáit, mennyire és hogyan tér el saját babájuk lábtartásától a másiké, de még azt is megbeszélhetjük, hol és milyen cipőt szerzett be a másik, milyen alkalmi vétel volt a megkaparintott cipellő, vagy éppen, hogy milyen „extrákkal” felszerelt cipőcske van a baba lábán.

- Oda kell figyelni arra, hogy a gyermekek sokat legyenek mezítláb, mozogjanak, sportoljanak, ami nemcsak a lúdtalp, hanem általában a mozgásszervek egészsége és különböző mozgásszervi betegségek megelőzése szempontjából alapvető fontosságú - ad tanácsot az ortopéd szakorvos édesanya.
 
Kiss Anikó
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére