Jelenlegi hely

Gyermekbiztonság a Facebookon – Útmutató szülőknek

A közösségi média életünk szinte minden területére beférkőzött, és különösen a tizenévesek köreiben számít furcsának az, ha valakinek nincs saját közösségi fiókja.

Nem meglepő tehát, hogy a fiatalabb korosztály tagjai is szeretnének minél előbb online jelenétet kialakítani maguknak, hiszen nem akarják, hogy kiközösítsék őket, vagy, hogy kimaradjanak kortársaik internetes közösségi életéből. A valamivel érettebb tizenévesek gyakran arra a fényűző életmódéra és hírnévre vágynak, amiket a celebek és online modellek az Instagram marketing és más online taktikák segítségével szereznek meg maguknak.

Ha manapság a közösségi médiáról van szó, akkor nem mehetünk el szó nélkül a Facebook mellett.

Erről a platformról mindenki hallott már, és jó eséllyel önnek is van saját Facebook fiókja, amit időnként használni szokott.

A szülőknek gyakran okoz dilemmát, hogy mikortól és milyen feltételek mellett engedjék oda gyermekeiket is a Facebook elé: a platform komoly veszélyeket rejtegethet magában, azonban sokan nem szeretnék megfosztani gyermekeiket online közösségüktől (barátok, iskolatársak stb.)

Az alábbiakban tehát néhány hasznos tudnivalót és tanácsot osztunk meg, amelyek segítségével ön is biztonságosabb körülményeket alakíthat ki gyermeke számára a Facebookon!

Hány éves kortól lehet regisztrálni a Facebookra?

A Facebook hivatalosan 13 éves kortól engedi regisztrálni a felhasználókat, azonban a regisztrációkor megadott születési dátumot senki sem ellenőrzi. Éppen ezért előfordulnak a platformon 13 évnél fiatalabb gyermekek, illetve olyan felhasználók is, akik fiatalabbnak adják ki magukat a valódi koruknál.

Milyen veszélyeket rejteget a Facebook?

A Facebook sajnos okkal okoz aggodalmat a szülők számára, hiszen az összes közösségi médiára jellemző veszélyforrás jelen van rajta:

  • online zaklatás
  • szexuális ragadozók
  • nem gyermekeknek való tartalmak
  • nyilvánossá tett személyes adatok
  • egy elferdült kép a valóságról

A Facebook sajnos többek között az álhírterjesztés melegágya is, és a befolyásolható fiatalok hajlamosak lehetnek olyasmiket is elhinni, amiknek semmilyen valóságalapja nincs. Éppen ezért fontos rendszeresen ellenőrizni, hogy milyen tartalmak jelennek meg gyermeke Facebook Hírfolyamján, hogy milyen felhasználókat és oldalakat követ és milyen csoportok tagja.

A Facebook biztonságos használata

A Facebook több olyan funkciót is kínál, amelyek segíthetnek biztonságosabbá tenni a böngészést a gyermekek (vagy akár a felnőttek) számára. Lássuk, hogy melyek ezek.

Biztonsági beállítások

Ezeket a beállításokat a Facebook asztali (böngészős) verziójából érdemes használni. Itt találja őket:
1. Először is jelentkezzen be a profilba, majd kattintson a jobb felső sarokban látható, lefelé mutató nyílra a neve mellett.
2. A megnyíló menüben válassza a „Beállítások és Adatvédelem”, azon belül pedig az

„Adatvédelmi hivatkozások” opciót.

3. Itt számos biztonsági lehetőség is megjelenik, a legfontosabbak azonban még egy kattintásnyira vannak: „… További adatvédelmi beállítások megjelenítése”.

Érdemes alaposan végigolvasni ezeket az opciókat, és beállítani az alábbiakat:

  •  Ki láthatja a jövőbeni bejegyzéseidet? Itt az „Ismerősök” beállítás javasolt, azonban új bejegyzés létrehozásakor is meg lehet változtatni.
  •  Ki jelölhet téged ismerősnek? Itt a „Mindenki” beállítás helyett érdemes az „Ismerősök ismerősei” lehetőséget választani.
  •  Profil és megjelölés: A bal oldali oszlopban látható „Profil és megjelölés” almenüre is érdemes rákattintani, és ellenőrizni a megjelenő beállításokat. Itt lehet többek között megadni, hogy azok a bejegyzések, amelyekben megjelölik gyermekét, csupán az ő jóváhagyása után jelenhessenek meg a saját idővonalán. Ezen kívül egyéb fontos megjelölési beállításokat is itt talál meg.

Ne felejtse el időnként ellenőrizni, hogy gyermeke nem állította-e át ezeket a beállításokat.

Tiltás és jelentés

A Facebook felhasználók letilthatnak más személyeket, üzeneteket, meghívásokat és oldalakat is, ha nem szeretnék, hogy kéretlenül kapcsolatba léphessenek velük a Facebookon keresztül. Gyermeke tehát könnyedén elrejtheti magát a zavaró, rosszindulatú felhasználók elől.
Ez a lépés a legegyszerűbben az adott felhasználó profilján keresztül végezhető el. A Facebook böngészős verziójában keresse meg a profilt, majd kattintson az Idővonal felett jobb oldalt megjelenő három pontra. Az itt lenyíló menüben lehet letiltani a profilt, vagy jelenteni, ha sérti a Facebook szabályzatát.
A letiltott profilok a fentebb említett Adatvédelmi felületen, a bal oldali oszlop „Tiltás” almenüjében tekinthetők meg, illetve itt oldható fel a tiltásuk is.

Végszó

A leghatékonyabb védelem érdekében már fiatal korában tájékoztassa gyermekét a lehetséges veszélyforrásokról és azok elkerüléséről. Ha egy gyermek tudja, hogy nem szabad mindent elhinni, amit az interneten lát, és hogy ne osszon meg privát információkat a platformon, akkor sokkal biztonságosabban használhatja majd a Facebookot és más közösségi platformokat is.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Ugrás az oldal tetejére