A lakosság 8-16 százalékára jellemző, egyes népcsoportokban jobban, máshol kevésbé elterjedt jelenség. Az elmúlt évtizedekben a fejlett országokban folyamatosan nőtt a balkezesek aránya, köszönhetően annak, hogy már nem tekintik káros, elfojtandó szokásnak, a szülők és a pedagógusok sem próbálják átszoktatni a gyermekeket.
Több a balkezes az egypetéjű ikrek körében, ugyanakkor két balkezes ember gyermekének is csak 46% esélye van a balkezességre (persze, ilyen esetben közrejátszik az is, hogy az elsősorban utánzással tanuló gyermek a szülei kézhasználatát tekinti példának). A kétpetéjű ikrek között gyakori, hogy egyikük jobb-, másikuk balkezes lesz: mintha egymás tükörképei lennének.
Ha van már a családban balkezes, akkor szinte biztos, hogy minden generációban lesz egy-egy.
Meglepetésszerűen is felbukkanhat: lehet, hogy a nagymamát átszoktatták 50-60 évvel ezelőtt, már nem is emlékszik, hogy valaha is balkezes lett volna, ám a gének nem hazudnak…
Balkezes vagy jobbkezes?
Ma már tudjuk, hogy szinte semmiben nem szenved hátrányt a balkezes, mégis sok anyuka aggódva figyeli egy-két éves gyermekét, vajon melyik kézzel nyúl a tárgyak után.
Hogyan deríthetjük ki, melyik a gyermek domináns keze?
- Figyeld meg, melyik kezével integet!
- Melyik kezében fogja a ceruzát, a kanalat? Ha mindkettőben: melyikkel ügyesebb?
- Helyezz az asztalra, tőle kissé távolabb, de lehetőleg mindkét kezétől azonos távolságra valamit, amiért nyúl: evőeszközt, ételt, játékot. Melyik kezével nyúl érte?
- Melyik lábával rúgja a labdát, melyik szemével kukucskál át egy lyukon? Általában egyazon oldal dominanciája jellemző szem, kéz, láb esetében.
Te jó ég, balkezes!
Aggodalomra semmi ok! Ma már tudjuk, hogy nem szabad a gyermeket a „szép” kezére átszoktatni, mert maradandó károsodásokat okozhatunk ezzel az agyban, és a jobb kezét így használó gyermek talán sosem lesz olyan ügyes, mint a bal kezével lett volna.
Mire kell figyelni, ha balkezes a gyerkőc?
- Ne szólj rá, ne piszkáld, ne ugrasd, ne csúfold a kézhasználata miatt! A balkezesség ugyanúgy ne legyen téma, mint ahogyan a jobbkezesség sem az. Magyarázd el a nagyszülőknek, rokonoknak, esetleg értetlenkedő vagy sajnálkozó ismerősöknek, hogy a balkezesség teljesen normális dolog, ha nem is túl gyakori.
- Szerezz be számára megfelelő eszközöket: balkezes ollót például. Nem titok, ezen sorok írója kisiskolás korában bizony megszenvedte a „vágjuk ki a vonal mentén” kezdetű feladatokat – akkoriban még nem volt balkezes olló. Az erre specializálódott üzletekben, webáruházakban mindenféle „balos” kelléket beszerezhettek a konzervnyitótól a visszafelé járó óráig…
- Gyurmázzatok, gyúrjatok tésztát, fűzzetek gyöngyöt, hogy ügyesedjen a keze – ez a jobbkezeseknek is csak javára válhat!
- A balról jobbra történő folyóírás miatt gyakran megesik, hogy a gyerkőc papíron mozgó keze elmaszatolja az írást. Csak jó minőségű, gyorsan száradó, nem sok tintát folyató tollat vásároljatok, hogy elkerüljétek a kudarc élményét.
- Asztalnál a balkezes üljön a szélső helyre, esetleg balkezes társa mellé. Ha a jobbkezes és a balkezes rossz sorrendben ülnek egymás mellé, folyton össze fog ütközni a könyökük…
- Pályaválasztásnál érdemes figyelembe venni, hogy egyes szakmákat nem célszerű balkezesként választani. Nehéz lenne a dolga egy balkezes tanító néninek, és a speciális balkezes eszközök is eléggé drágák például egy fodrász, vagy egy szobafestő-mázoló részére.
Milyen előnyökkel jár a balkezesség?
Előnyök? Naná! Lássuk csak:
- A sportban az edzők szeretik a balkezes játékosokat: az ellenfél váratlan helyről, irányból kapja a labdát, az ütést, ezzel a játékos előnyre tehet szert.
- A balkezesek jobb keze sokkal ügyesebb, mint a jobbkezesek bal keze. A „kétbalkezes” kifejezést úgy is érthetjük tehát, hogy az illetőnek van egy nagyon és egy eléggé ügyes keze! ;)
- Autóvezetéskor, váltás közben a balkezesek ügyesebben irányítják a kormányt a bal kezükkel, mint jobbkezes társaik.
- Bal kezük sérülése esetén könnyebben boldogulnak a jobb kezük használatával, mint fordított esetben. Ugyanakkor arra is van példa, hogy a jobb kéz tartós sérülése, több, mint fél éven át tartó használhatatlansága esetén még a felnőttek is viszonylag hamar váltanak, és kezdik használni bal kezüket akár írásra is.
Nem kell tehát megijedni, ha kiderül, hogy a gyerkőc balkezes. Fogadjuk el őt úgy, ahogy van, segítsük kiteljesedését!
Szerző: Sz. Szabina - Zalaimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges