Közép-, és Kelet Európában
Köztük hazánkban is, szintén szokás, hogy az urak virággal és csokoládéval lepik meg az életükben jelenlevő hölgyeket. Elsősorban családtagjaikat és kollégáikat, de sokan gondolnak azokra a hölgyekre is, akikkel tudják, hogy aznap találkozni fognak, számukra is készülnek egy szál virággal.
A Nőnap legnagyobb nyertese talán a hóvirág. Évtizedekig minden év márciusában tömegek tarolták le a hóvirágmezőket illendőségből ajándékozott kis fonyadtka csokrokért. Így nem csoda ha veszélybe került, és 2005-ben védetté nyilvánították.
Forrás: Pexels / Flora Westbrook
A sárga tulipán az egyik legnépszerűbb ajándék Oroszországban Nőnapra. Sőt, 1965 óta munkaszüneti nap - de itt nincs anyák napja és a Valentin napot sem ünneplik (még). Ilyenkor a férfiak szokás szerint átvállalnak minden házimunkát, hogy a nők kedvükre pihenhessenek. Ez vajon csak véletlen vagy van összefüggés a sárga tulipán jelentésével? Nem tudjuk, mindenesetre érdekes egybeesés.
Forrás: Pexels / Koolshooters
Déli temperamentummal
Olaszországban a mimóza sárga színe forrt egybe a Nőnappal, de igazi jelentősége csak 1945 óta van, amikor az olasz nőunió (l’unione Donne in Italia) megünenepelte a nőnapot a fasizmus alól már felszabadult olasz területeken. Az ünnep jelképéül egy éppen ekkor, márciusban virágzó fa, az ezüst akácia virágát, a mimózát választották. És ezt a jelképet komolyan is veszik: mimóza borít be mindent: koktélok, fagyik és sütik, sárga virágstandok mindenhol és a nőnapi vacsora utolsó fogásaként mimózatorta járja.
Forrás: Pixabay
Persze, a meditárran országokra jellemző életöröm itt sem maradhat el: ahogy Portugáliában is, az olasz nők is nők szívesen tartanak csajos estét, mennek a barátnőkkel aperitívózni, vacsorázni.
A spanyol nők évek óta az egyenlőségükért folytatott felvonulással, országos sztrájkkal ünnepelnek: többszázezren követelnek maguknak - jellemzően bíborvörös ruhába öltözötten - egyenlő társadalmi jogokat.
Távolban, Keleten
Kínában a hölgyek kapnak egy fél nap szabadságot, hogy jusson egy kis idejük magukra is. Sőt munkaadójuk sokszor még valamilyen apró figyelmességgel is meglepi őket, hogy teljes legyen napjuk.
Forrás: Pexels / Cottonbro
Pakisztánban a dolgozó nők minden évben ezen a napon emlékeznek meg arról a folytonos harcról, melyet az őket megillető azonos jogokért vívnak az élet számos területén. Sok helyen ezt a napot a nők egyenlő jogaiért való küzdelemnek dedikálják.
Érdekes „szokás”, hogy a taiwani kormány minden évben ezen a napon teszi közzé a női lakosok derékméretére vonatkozó kutatási eredményeit, összekapcsolva egy az elhízás veszélyeire felhívó figyelmeztetéssel. Ebből valószínűleg levonhatjuk azt a következtetést, hogy a derekak évről évre szélesebbek lesznek és nem pedig fordítva.
ADL - Debrecenimami
Forrás: Wikipedia; 74nullanulla.hu; mult-kor.hu; arioso.hu;
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges