A jó kísérő levél egyedi, azaz:
- A megszólításban konkrét név szerepel. Semmiképp nem kezdődhet úgy, hogy „Tisztelt Hölgyem/Uram”. Derítsd ki, hogy kinek kell elküldened az életrajzot, vagy címezd a cégvezetőnek/személyzeti vezetőnek a levelet (A cég weboldaláról többnyire megtudható a nevük).
- Tartalmazza a megpályázott pozíciót (Van úgy, hogy ugyanaz a cég egyszerre több pozíciót is meghirdet.)
- Tartalmazza az adott állásra jellemző kulcsszavakat, melyek mutatják, hogy írója elolvasta és megértette az álláshirdetés elvárásait.
- Tartalmazhatja, hogy honnan értesültél a pályázatról, illetve - ha nem hirdették meg az állást – indoklást arra vonatkozóan, hogy miért jelentkezel a céghez.
- Nem véletlen a motivációs levél elnevezés: mindenképpen térj ki arra, hogy miért pályázod meg az állást, mi ösztönöz arra, hogy változtass. (De ne a pénzt, az utazási lehetőségeket, vagy a gyerekeidet említsd, próbálj a munkáltató fejével gondolkodni…)
A jó kísérő levél lényegre törő, azaz:
- Terjedelmét illetően kb. 150 szó, vagy háromnegyed oldal.
- Nem tartalmaz mellébeszélést és hosszadalmas mondatokat.
- Nem ismételi mindazt, ami az önéletrajzban már benne van, inkább röviden kiemeli és hangsúlyozza azokat a szakmai tapasztalatokat és eredményeket, melyek az adott állás elnyerése szempontjából lényegesek. (Utalást is tartalmazhat az esetleges referenciákra). Érdemes egy személyes találkozó reményével zárni a levelet.
- Formailag a hivatalos levél formáját követi: megszólítás, egymástól elkülönülő bekezdések, keltezés, kézzel írt aláírás és elérhetőségek (email cím és telefon mindenképpen.)
A jó kísérő levél szimpatikus, azaz:
- Hangneme udvarias és komoly hangvételű,
- Stílusa nem feszengő, de nem is túl „laza” és semmiképpen sem arrogáns.
- Egyensúlyt tart az önbizalom és az alázat között.
Ha az önéletrajzot e-mail-ben kérik:
- A tárgy legyen rövid és világos (rosszul megválasztott tárgy miatt akár a levélszemétben is landolhat a levél…) Ha az álláshirdetésben megadják a tárgyat, amit fel kell tüntetni, akkor könnyű dolgod van – kövesd az utasítást.
- Kétféleképpen küldhető e-mailben pályázati anyag: az önéletrajz és a motivációs levél is csatolmányként, vagy a motivációs levél beillesztve az e-mail szövegébe és az önéletrajz mellékelve.
- Érdemes saját magadnak kiküldeni a levelet, hogy ellenőrizni tudd a formátumot, mielőtt élesben elküldöd a munkáltatónak.