Jelenlegi hely

Buszos szavazás - részeredmény és ami mögötte van!

A kérdés így hangzik: Támogatod-e azt a javaslatot, hogy a 0-3 év közötti gyermeket nevelő, gyermeküket bármilyen hordozásra alkalmas eszközben (kendő, kenguru stb.) magukon viselő anyukák ingyen vehessék igénybe a pécsi tömegközlekedést?

A szavazásra szánt idő első harmada eltelt: íme a részeredmény:

Támogatom: 101
Nem támogatom: 1
Csak akkor támogatom, ha a babakocsis anyukákra is vonatkozik az ingyenesség: 71

(2010. november 7-ei állapot. Mivel csak regisztált felhasználók szavazhatnak, az is érdekes lehet, hogy eddig hányan csatlakoztak a Pécsimamihoz: e cikk írása pillanatában 1146 regisztrált mami használja az oldalt.  A regisztrált mamik számának alakulását folyamatosan nyomon követheted a weboldal alján található Hirdetési ajánlat legalsó sorában)

Ami az eredmény mögött van:

Ahogy a számok is mutatják: nincs egyetértés az anyukák között az elképzelést illetően: a többség örömmel fogadná a hordozós megoldást, de szép számmal vannak olyan mamik, akik az ingyenességet szívesen vennék, de nem cserélnék hordozóeszközre a babakocsit. Ami a témában érkezett hozzászólásokból a legmeglepőbb: többen az ingyenesség helyett a kismamabérlet bevezetését támogatnák inkább.  Álljon itt az egyik legutóbbi levél:

Beküldő: Grace. Beküldés időpontja: v, 2010/11/07 - 19:23.

Én még csak várandós vagyok, de annyit már most tudok, hogy egy anyukának nem csak akkor kéne kedvezményt adni egy ilyen jellegű kezdeményezésen, ha babájukat magukon hordják. Szerintem egy babakocsis anyuka éppúgy nem aktív kereső tagja a társadalomnak, és épp oly, ha nem nagyobb nehézségekkel küzd a tömegközlekedés során, mint a hordozós kismamák.
Mindemellett nem tartom indokoltnak az ingyenes tömegközlekedést, de bizonyos fokú kedvezmény minden bizonnyal ösztönzően hatna a babával való közlekedésre.

(Megnézem a többi  hozzászólást is.)

A hordozós (babakocsis) javaslat felvetőjeként néhány napja fogalmazódik már egy komolyabb összefoglalása  az érveknek és az ellenérveknek, mert több hozzászólás is azt mutatja: sokak számára nem egyértelmű a kezdeményezésben a hordozás és a buszozás összefüggése... És itt már nem is az a kérdés, hogy hordozóeszköz, vagy babakocsi (mindkét verzióra lehet szavazatot leadni), inkább az: KISMAMABÉRLET, VAGY VALAMILYEN EGYEDI, ALTERNATÍV PÉCSI MEGOLDÁS?

Abból kell kiindulni, hogy jelenleg SEMMIFÉLE kedvezményt nem kapnak az inaktív anyukák a pécsi tömegközlekedésben. (Pedig sajnos az a valóság, hogy vannak gyesen lévő anyukák, akik hosszú gyaloglásra, vagy bliccelésre kényszerülnek, ha a hónap végén muszáj eljutniuk egy másik városrészbe. Akkor jutott eszembe, hogy valamit tenni kellene, amikor egy ilyen történettel találkoztam...)

Az a nagy kérdés, hogy a "bizonyos fokú kedvezmény"(ahogy Grace fogalmaz) bevezetése nem lenne -e drágább, mint az ingyenes megoldás??

  • A "bizonyos fokú kedvezmény" (itt olyan típusú bérletre gondolok, mint amit a nyugdíjasok/tanulók használnak) az anyukákat akkor is megilletné, ha éppen nincs velük a gyermek, míg a hordozós megoldást nyilván csak akkor vennék igénybe, ha gyermekükkel szeretnének pl. orvoshoz, vagy valamilyen programra eljutni. Egyéb esetekben ugyanúgy megvásárolnák a jegyet, mint bárki más.
  • A "bizonyos fokú kedvezmény" (kismamabérlet) bevezetése és a rendszer fenntartása, ellenőrzése komoly pénzekbe kerülne: a bérleteket le kellene gyártatni, a bérletpénztáraknál és a buszokon a jogosultsági feltételek  meglétét ellenőrizni kellene, (hiszen olyan gyorsan elröpül az a három év). Ilyen típusú (gyártási és munkaerő) költségek az ingyenes megoldásnál fel sem merülnek: egyetlen pillantással mindenki számár egyértelmű lenne, hogy egy "arra jogosult" szeretne a buszra felszállni.
  • A gyermekükkel otthon lévő kismamákkal beszélgetve a témáról, az derült ki számomra, hogy az anyukák vagy autóval közlekednek (őket ez a kérdés nem érinti), vagy valamely családtagot kérnek meg arra, hogy vigye el őket autóval ügyintézni/orvoshoz, mert a babakocsival buszozás nem csak drága, de a felszállás- leszállás miatt nagyon körülményes is. (Én is az utóbbi csoportba tartozom...). Az ritkább eset, hogy egy otthon lévő anyuka bérletet kénytelen váltani, erre általában akkor van szükség, ha a nagyobb gyermeket kell busszal óvodába-iskolába kísérni (Hova máshova utazna rendszeresen egy otthon lévő, nem dolgozó anyuka?). Összefoglalva: az otthon lévő anyukák csak ritkán kénytelenek havi bérletet váltani, a menetjeggyel történő utazást is lehetőség szerint elkerülik, így vélhetően nem jelentene nagy bevétel kiesést a közlekedési Zrt-nek az ingyenesség. (Ezt akár egy próba hónappal is le lehetne mérni...)
"Szerintem egy babakocsis anyuka éppúgy nem aktív kereső tagja a társadalomnak, és épp oly, ha nem nagyobb nehézségekkel küzd a tömegközlekedés során, mint a hordozós kismamák." - írja Grace, amivel teljesen egyetértek. Mivel a buszok egy részére nincs lehetőség akadálymentesen fel- és leszállni, valóban nehézkesebb babakocsival közlekedni, mint hordozóeszközzel.

Megítélésem szerint nincs babakocsis anyuka és hordozós kismama. Csak anyukák vannak, akik közül a hordozást választók is babakocsiznak időnként és a babakocsisok is bármikor  hordozhatják kisbabájukat.

Én eddig csak babakocsival közlekedtem, de MA RÁTALÁLTAM egy olyan hordozóeszközre, amivel VÉGRE könnyen boldogulok (és a kisfiam, Magor is nagyon élvezi..) Hogy mivel közlekedek ezentúl? Ami a helyzetnek, úticélnak leginkább megfelel...

Szavazz (ha még nem tetted), mondj itt véleményt, mert ez RÓLUNK szól!

Az eddigi hozzászólásokat, kritikákat köszönöm!

Szép Napot!

Gellén Nóra

 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az évrendező füzet segít rendet tenni az életedben

Évrendező munkafüzet 2024/2025: zárd le az előzőt és tervezd meg az újat!

Zárd le 2024-et. Tervezd meg 2025-öt. Az évrendező segít. Egy zseniális találmány, hogy 2025 végre a Te éved legyen!
Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Ugrás az oldal tetejére