Jelenlegi hely

Február 19-én Torkos Csütörtök: foglalj asztalt és fogyasszatok féláron!

2006-ban a Magyar Turizmus Zrt. kezdeményezésére felelevenítették a torkos csütörtök néphagyományát.

2015. február 19.-én idén is lesz torkos csütörtök!

Torkos csütörtök régen

A torkos csütörtök a farsang különleges napjainak egyike. Az emberek a közelgő nagyböjt időszaka előtt még utoljára bőségesen jóllaktak a hagyományos farsangi ételek (pl. fánk), illetve a zsírban gazdag, mulatozások alkalmával fogyasztott fogások maradékaival. Az egyébként sosem pazarló paraszti létben ezen a napon elfogadott volt a mohóság, a torkoskodás, innen ered a torkos csütörtök elnevezés is.


A 20. század viharos változásai azonban ebbe is beleszóltak. A nagyböjt ugyanis ezen a napon valójában már tart: húshagyó kedd a farsang utolsó napja, melyet hamvazószerda követ. Ekkor a háziasszonyok alaposan elmosták a zsíros edényeket, hiszen böjt idején nem főztek zsírral, helyette szokatlan módon növényi olajakat vagy vajat használtak. Nem fogyasztottak húst, csak gabonát, zöldség- és gyümölcsféléket; ezekből készültek a meleg ételek is. Böjt idején gyakran került az asztalra a hüvelyesek népes családjának valamely tagja, például lencse, bab, borsó is.

Az egyházi szabályokat követő életmód a múltszázadban, hazánkban is visszaszorult, így a torkos csütörtök, és általában a nagyböjt hagyománya is jócskán megkopott. 
 

Torkos csütörtök ma
 
Ezen a napon az akcióban részt vevő éttermek és egyéb vendéglátóipari egységek vállalják, hogy az étel- és italfogyasztásból egyaránt 50%-os kedvezményt biztosítanak vendégeik számára.

A Torkos Csütörtök célja többek között a magyar gasztronómia népszerűsítése, és a házon kívüli étkezés élményének elérhetővé tétele azok számára is, akik ezt egyébként nem engedhetnék meg maguknak. 
 
Hasznos tanácsok torkoskodni vágyóknak
 
• Foglalj asztalt időben!
• Érkezz időben!
• Előfordulhatnak kisebb félreértések, hiszen az éttermek sem erre az átlagosnak nem mondható napra vannak felkészülve. Légy türelmes és kompromisszum kész!
• Fogyaszd az ételeket nyugodtan, de az ebéd, vagy a vacsora befejezése után most ne az asztalnál sziesztázz. Hadd torkoskodjon más is!
 
2015 február 19.-én Baranyában és Pécsett is lesz torkos csötörtök:
 
 
(Foglalj helyet előre, mert pillanatok alatt teltház lesz...)
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Válogatott segítség a nehéz napokra – válassz könyvet pszichológusi ajánlással

Válogatott segítség a nehéz napokra – válassz könyvet pszichológusi ajánlással

Egyre többen keresnek kapaszkodót a hétköznapi stressz, a bizonytalanság, a szülői kihívások vagy akár a belső feszültségek feldolgozásához – legyen az egy jó könyv, egy segítő társasjáték, ilyenkor jól jön egy megbízható forrás, ahol valódi szakértelemmel válogatták össze az ajánlatokat. Mostantól ilyen hely a Mindwell Pszichológiai Webshop is.
Fagyi napja: idén se hagyd ki!

Fagyi napja: idén se hagyd ki!

Az Élmény és Szakértelem Alapítvány idén is május 8-án rendezi meg a Magyar Fagylalt Napját. A csatlakozott cukrászdák és fagylaltozók 50%-os akció keretében várják a fagyi szerelmeseit. A kedvezményes fagyiár legalább 4 különböző fagylaltízre és az ezekből vásárolt összes gombócra vonatkozik.
Maxoljuk ki a kávézást!

Maxoljuk ki a kávézást!

Gratulálunk mindenkinek, aki sikeresen teljesítette a nagy húsvéti kihívást: takarítás, sütés-főzés, dekorálás, ajándékvásárlás, bájolgás a rokonokkal. És arra gondoltunk, a tipikus háziasszonynak most pont úgy hiányzik valami jó kis háztartási hack, mint egy nekifutásból hátbavágás. Így a héten arra adunk tippeket, hogyan találhatunk több élvezetet a hétköznapok legegyszerűbb élvezetében: a kávézásban. Mert kávézni jó, pláne, ha valaki szereti.
A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Ugrás az oldal tetejére