Jelenlegi hely

Születés Hete - szerdán kezdődnek a pécsi programok!

Születés hetének pécsi programjai so-sok érdekességgel várják az érdeklődőket.

Hordozás a múltban, jelenben és jövőben
Hordozókendők és női sorsok
2011. május 4. Lénau Ház (Pécs, Munkácsy Mihály u. 8.)
 
10.00-10.45  Tárlatvezetés - filmvetítés
 
10.45 – 11.00 Cord Blood Center az őssejt központ – Bótor Eszter területi képviselő,
 
11.00 – 12.00 Hordozókendő bemutató, Hurcibaba Klub – dr. Bereczki-Barna Szilvia,
 
15.00 – 15.30 A hordozás lélektani jelentősége, a kötődő nevelés– Goldmanné Fehér Hajnalka gyermekszakpszichológus
 
15.30 – 16.00 Ringató – Baliné Valkai Anita
 
16.00 – 17.00 Kismamabérlet, közlekedés kisbabával… - Fórum
Nemrég zajlott egy témával kapcsolatos internetes szavazás a Pécsimamin, melynek eredményéről a döntéshozókat is tájékoztattuk. Gyors és bíztató választ kaptunk Csizi Péter Alpolgármestertől, akit - a Pécsi Tömegközlekedési Zrt. képviselőjével egyetemben - meghívtunk a fórumra, hogy beszélgessünk a szavazás eredményéről. Minden itt élő, itt közlekedő anyukát és kismamát szeretettel várunk! A fórum kezdeményezői a Levendula Női Alkotóműhely – LUNA, a Hurcibaba Klub és a Pécsimami.
 
17.00 – 17.30 Babakocsis és hordozókendős felvonulás az akadálymentes közlekedésért.
 

A rendezvény alatt lehetőséged van hordozókendők kipróbálására, kölcsönzésére, vásárlására, moshatópelenkák kölcsönzésére, szoptatóspárnák vásárlására

 

A Baranya Megyei Esélyegyenlőségi Iroda - Esélyek Háza
 és a Levendula Női Alkotóműhely  - LUNA (a TAVAM-HÁLÓ pécsi tagja) megívja önt
a Születés Hete rendezvénysorozat keretében megvalósuló
Szülészet bábállapotban – szülészet újjászületése
című rendezvényére

 
Időpontja: 2011. május 5-e a nemzetközi bábanaphoz kapcsolódva
Helyszíne: Civil Közösségek Háza
7624 Pécs, Szent István tér 17.

 
9:00-10.30-Tükörterem Világra jönni –First Cry Különböző kultúrákban hogyan élik meg a nők a várandósságot, szülést, születést. Csodálatos képek-országok, népek.

színes, francia dokumentumfilm, 99 perc, 2007A földkerekségen naponta átlagosan 364 501-szer esik meg ez a történet. Vágjunk neki egy kivételes világkörüli utazásnak, hogy felfedezzük a születés különböző univerzumait, amelyek épp olyan egyediek és változatosak, mint mi, emberek. Erre hívja meg ez a film a nézőit, a való életből vett szereplőkkel és a való élet képeivel mutatva be a világra jövetelt. Mongólia vad sztyeppéitől a párizsi felhőkarcolókig, India embertömegektől nyüzsgő utcáitól az inuitok lakta jégmezőkig, az amerikai Új-Mexikótól a Fekete-tengerig, a sivatagi tuareg falvaktól a kínai vagy japán metropoliszok zsúfolt kórházaiig, a Himalája csúcsaitól az amazonasi esőerdőkig. A film az egész bolygót bejárja, hogy ugyanazt a történetet bemutassa más-más térben és kultúrában. Mindannyiunk közös története bontakozik ki: amikor a nő anya, a férfi apa lesz, a gyermek pedig világra jön.
 
10.30-12.00 "Born in the USA" - Világra jönni az Amerikai Egyesült Államokban
Danielle Taubman, hallgató, Michigan Egyetem, USA, a KANGA Egyesület önkéntese
Szülés a lehetőségek országában - kórházi, születésházi és az otthoni szülés. Mit tehet a bába és dúla a szülés és a gyerekágy idején?

12:30-13:00-Méhes Károly TeremSzüléssel és bábasággal kapcsolatos nemzetközi jó gyakorlatok Ausztriában és Hollandiában

Bodor Andrea Lili pszichológus, dúla, szülésfelkészítő-oktató és Árvay Zsófia pszichológus

A TAVAM, Levendula Női Alkotóműhely – LUNA és a HOLDAM közös „SEAPEARS” című pályázatának keretében szakmai tanulmányúton megismerhettük, az osztrák és holland szülészeti ellátást, protokollokat és statisztikákat. Ellátogattunk bábapraxisokba, születésházakba, kórházakba, civil szervezetekhez. Képes beszámoló.
 
13:00-13:45 -Méhes Károly Terem
A bábaság, mint ősi női hivatás napjainkban – gondolatok a bábai modellről
Harmat Hajnal bába, szülésfelkészítő-oktató
 
13:45-14:45 Méhes Károly TeremJól szülni, jól születni –interaktív beszélgetés Bóni Tünde bába, védőnő, szülésfelkészítő-oktató
Mit jelent a „jó”szülés? Kórházi szülés, ambuláns szülés, otthonszülés kapcsán felmerülő kérdések, lehetséges megoldások.
 
14:45-15.00 Születés bábállapotban Méhes Károly Terem Salome Enikő Szentpály-Juhász dúla
Az előadás egy kortárs performance képében jelenik meg a nézők előtt, ahol végig kísérhetik egy bebábozódott hernyó vajúdását, születését, majd kivirágzását, azaz lepkévé válását. Ez szimbolizálja az örök élet és szépség körforgását, a szülés állandóságát és beavatási funkcióját. Ez előadó, gyerekkorától kezdve foglalkozik a tánc és a mozgás különböző formáival és stílusaival. Jellemző rá, hogy ezeket saját világán keresztül egyesíti különféle formációk és zenék élményét.
 
15:00-17.30 Méhes Károly TeremOtthon szülés-miről van szó?- kerekasztal-beszélgetésA Kormány 2011. márciusában elfogadta az Egészségügyért Felelős Államtitkárság tervezetét az otthonszülés legalizálására vonatkozóan. A szabályozás valóban alternatívát kínálhat a várandós nők részére a biztonságos szülés helyének megválasztásakor? A szabályozás alapján mennyire tekinthető az önrendelkezési jog részének a szülés helyének megválasztása? Mi a szakemberek álláspontja: mi jelenthet biztonságot az anya és a születendő gyermek számára? Hol helyezkednek el az új rendszerben azok a szakemberek, akik eddig kísértek otthon-szülést? Milyen külföldi példák állnak előttünk? 

Ezekről a kérdésekről beszélgetünk a Születés Hete rendezvénysorozat keretében 2011. május 5-én 15 órától a Civil Közösségek Házában azokkal a szakemberekkel-hagyományos illetve az alternatívabb személetet képviselőkkel egyaránt-akiket az új szabályozás érint.
 

Bóni Tünde - bába, szülésfelkészítő-oktató
Dr. Bálint Balázs - Szent Imre Kórház – szülész- nőgyógyász
Dr. Zeller Judit - PTE ÁOK egyetemi adjunktus- jogász, pszichológus
Göblné Papp Éva-vezető védőnő, területi védőnő, babamasszázs-oktató
Országos Bábaszövetség
Orsós Anita- szülésznő
 
Moderátor: Koska Éva-Baranya Megyei Esélyegyenlőségi Iroda-Esélyek Háza
 
17:30 TükörteremBabák- Az első év

színes, szöveg nélküli, francia dokumentumfilm, 79 perc, 2010Thomas Balmes rendező négy kisbaba életének első évét mutatja be. A világ egymástól távoli részein járunk, Namíbia, Mongólia, Tokyo és San Francisco a helyszín, ahol nyomon követhetjük a csöppségek mindennapjait. Fejlett országok állnak szemben fejlődő országokkal. Felvetődik a kérdés - hol jobb felnevelni egy gyereket? Nyüzsgő nagyvárosban, a legnagyobb luxus közepette, babajógával és csoportterápiával, vagy a vadonban, ahol a gyerkőc porban csúszkál és a birkaitatóban fürdik? A meglepetés, hogy mind a négy gyerek hasonlóan kreatív és figyelmes, ugyanúgy fejlődik és tanul, a család anyagi helyzetétől és a társadalmi háttértől függetlenül.

A rendezvényre a belépés díjtalan.
 
A rendezvény ideje alatt az udvarban, rossz idő esetén fedett helyen játszóház működik.
 
A rendezvény ideje alatt lehetőséget biztosítunk arra, hogy a bemutatkozni kívánó szervezetek szórólapjaikat és prospektusaikat elhelyezzék.
 
Dúlaszolgálat: Bérces Virág, Salome Enikő Szentpály-Juhász, Bodor Andrea Lili
 
Kanga és LUNA Bolt: Könyv, Cd vásár és termékbemutatók: A várandóssággal, szüléssel foglalkozó könyvek, cd-k árusítása. Várandósoknak, kisbabáknak készült bababarát-és környezetbarát testápolók, illóolajok (szüléshez készített illóolajok is!) közül válogathatsz kedvedre. Hordozókendők és mosható nadrágpelenkák, szoptatóspárnák nagy választékban, kedvező áron.
 
DéliSale csoport: pécsi és Pécs környéki újító, haladó szellemiségű iparművészek, és kézművesek összefogása.  Bőrdíszműves, textilesek, gyöngyékszer-készítők, nemezes, gyurmaékszeres tartoznak a csoporthoz. Célunk a kézművesség, az iparművészet megismertetése a nagyközönséggel, rendszeres megjelenési lehetőségek biztosítása.
 
Országos TAVAM – HÁLÓ találkozó a nap folyamán, tapasztalatcsere
Együttműködő partner: Egyensúlyban Élni Egyesület

--
Bodor Andrea Lili
pszichológus, dúla és szülésfelkészítő
Levendula Női Alkotóműhely - LUNA
Tel: 70/776 8379

http://luna-levendula.blogspot.com/

2011. május 6. péntek, Tesz- Vesz Kuckó Játszóház, Pécs, Szent Mór utca 5.
 

18.00 - 20.00  Császármetszés – Császár-morzsák - dr. Varga Eszter pszichiáter, Bodor Andrea Lili pszichológus, dúla, szülésfelkészítő-oktató

 Legtöbben természetes úton születtünk, szültünk.

Mi a belső, lelki oka annak, ha valaki mégis császármetszésre kényszerül, vagy azt választja?
Mik a következményei az anyára, a babára, a családra nézve?
Hogyan tudjuk földolgozni az élményt, ha nem erre készültünk?
 Elsősorban olyan várandósokat, akiknek az első babájuk császármetszéssel született, és most hüvelyi szülést terveznek. Olyan édesanyákat, akiknek császármetszéssel született a gyermeke és úgy érzi, szeretne erről beszélni, mert itt értő fülekre találhat.

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére