Jelenlegi hely

Február 19-én Torkos Csütörtök: foglalj asztalt és fogyasszatok féláron!

2006-ban a Magyar Turizmus Zrt. kezdeményezésére felelevenítették a torkos csütörtök néphagyományát.

2015. február 19.-én idén is lesz torkos csütörtök!

Torkos csütörtök régen

A torkos csütörtök a farsang különleges napjainak egyike. Az emberek a közelgő nagyböjt időszaka előtt még utoljára bőségesen jóllaktak a hagyományos farsangi ételek (pl. fánk), illetve a zsírban gazdag, mulatozások alkalmával fogyasztott fogások maradékaival. Az egyébként sosem pazarló paraszti létben ezen a napon elfogadott volt a mohóság, a torkoskodás, innen ered a torkos csütörtök elnevezés is.


A 20. század viharos változásai azonban ebbe is beleszóltak. A nagyböjt ugyanis ezen a napon valójában már tart: húshagyó kedd a farsang utolsó napja, melyet hamvazószerda követ. Ekkor a háziasszonyok alaposan elmosták a zsíros edényeket, hiszen böjt idején nem főztek zsírral, helyette szokatlan módon növényi olajakat vagy vajat használtak. Nem fogyasztottak húst, csak gabonát, zöldség- és gyümölcsféléket; ezekből készültek a meleg ételek is. Böjt idején gyakran került az asztalra a hüvelyesek népes családjának valamely tagja, például lencse, bab, borsó is.

Az egyházi szabályokat követő életmód a múltszázadban, hazánkban is visszaszorult, így a torkos csütörtök, és általában a nagyböjt hagyománya is jócskán megkopott. 
 

Torkos csütörtök ma
 
Ezen a napon az akcióban részt vevő éttermek és egyéb vendéglátóipari egységek vállalják, hogy az étel- és italfogyasztásból egyaránt 50%-os kedvezményt biztosítanak vendégeik számára.

A Torkos Csütörtök célja többek között a magyar gasztronómia népszerűsítése, és a házon kívüli étkezés élményének elérhetővé tétele azok számára is, akik ezt egyébként nem engedhetnék meg maguknak. 
 
Hasznos tanácsok torkoskodni vágyóknak
 
• Foglalj asztalt időben!
• Érkezz időben!
• Előfordulhatnak kisebb félreértések, hiszen az éttermek sem erre az átlagosnak nem mondható napra vannak felkészülve. Légy türelmes és kompromisszum kész!
• Fogyaszd az ételeket nyugodtan, de az ebéd, vagy a vacsora befejezése után most ne az asztalnál sziesztázz. Hadd torkoskodjon más is!
 
2015 február 19.-én Baranyában és Pécsett is lesz torkos csötörtök:
 
 
(Foglalj helyet előre, mert pillanatok alatt teltház lesz...)
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Ahogy beköszönt a tavasz, előkerülnek a könnyedebb ruhák – és sokszor ilyenkor vesszük észre, hogy némelyik darab már nem olyan izgalmas, mint tavaly. A jó hír az, hogy néhány apró varrási trükkel új életet adhatsz a kedvenceidnek, ráadásul olyan megoldásokkal, amiket egy kezdő is bátran megcsinál. Ha még nem tudsz varrógéppel dolgozni, érdemes elsajátítani: gyorsabb, szebb és magabiztosabb lesz tőle minden átalakítás.
Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás. Ez bizony igaz a NŐNAP esetében is. Érdekes különbségek vannak szerte szét a világban. Ha lehetne választanom, határozottan tudom melyiket szeretném ;-) Magyarországon régen a nénikék az utcán árulták a borostyánlevélel közrefogott hóvirág és ibolya csokrocskákat. 2005 óta a hóvirág védett növénynek számít, így kikerült a repertoárból. Ma a szál virág és/vagy a csoki lett a divat.  
10 tavaszindító családi bakancslista

10 tavaszindító családi bakancslista

Márciusban valami megmozdul bennünk. Több fény, enyhébb levegő, hosszabb délutánok – és hirtelen mindenki kimozdulna. A tavasz tökéletes alkalom arra, hogy családként is új ritmust találjatok. Nem kell nagy utazás, nem kell költséges program. Elég néhány tudatos, közösen megélt pillanat. Íme egy általános, bárhol megvalósítható tavaszi bakancslista, amelyből kedvetek szerint válogathattok.
Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Március 22. a Víz Világnapja, amelyet az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta ünneplünk világszerte. A cél egyszerű, mégis óriási jelentőségű: felhívni a figyelmet arra, hogy a víz nem korlátlan erőforrás. Gyerekként a víz játék, pancsolás, esőcsizmás ugrálás a tócsában. Felnőttként felelősség is. A jó hír? A kettő összeérhet. Íme 7+1 játékos, mégis szemléletformáló ötlet, amelyet bárhol az országban megvalósíthattok.
Ugrás az oldal tetejére