Jelenlegi hely

Az online világ veszélyeire figyelmeztet a Biztonságosabb internet nap

Az online világ veszélyeire és szabályaira hívja fel a figyelmet a világ száz országában, köztük Magyarországon megrendezett Biztonságosabb internet nap, amelybe informatikai vállalatok és civil szervezetek is bekapcsolódtak a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat koordinálásával. A kampányhoz idén a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) is csatlakozott.

Lencsó Rita, az MTVA kommunikációs igazgatója a naphoz kapcsolódó keddi beszélgetésen beszámolt arról, hogy a tavaly Európa legjobb gyermekcsatornájává választott M2 a Hetedhét Gyermekhíradójában ezen a héten a biztonságos internethasználattal foglalkozik, a Petőfi Rádió pedig kedden óránként oszt meg hasznos információkat a témáról hallgatóival.

Szemerkényi Réka, a Miniszterelnökség kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója a Nemzeti Kiberbiztonsági Koordinációs Tanács munkájáról szólva elmondta: az érintett minisztériumok, a hatóságok, valamint a nem kormányzati szereplők részvételével működő testület nagy figyelmet fordít a gyermekvédelemre, ezért létrehozta ezzel foglalkozó munkacsoportját.   

A testület, amely a munkájába civil szervezeteket és az üzleti élet szereplőit is bekapcsolta, feladatának tekinti a többi közt oktató anyagok készítését és az oktatási tevékenység megszervezését vagy a hatóságok együttműködésének javítását. A kiberkoordinátor hozzátette: a koordinációs tanács olyan albizottságot is fenntart, amely a többi közt a tartalomlevétel kérdéseivel foglalkozik.

Az eseményen kiosztották a Magyar Kiváló Online Gyermektartalom-díjakat. A zsűriben elnöklő Vass Ágnes, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja elmondta: olyan, 12 év alattiaknak szóló weboldalakat díjaztak, amelyek figyelembe veszik a korosztály sajátosságait, innovatívak, szórakoztatóak, de akár a szülőknek is adnak támpontot ahhoz, hogy segítsék gyermekeiket az internetezésben.

A nem szakmabeliek között hirdetett versenyt az általános iskolásoknak szóló építészeti oldal, la udbriko.hu nyerte Magyarországon, amely élményszerűen, játékokkal próbálja megismertetni a gyerekeket az épített környezettel. A Gődény Éva építészmérnök által alapított honlap az európai mezőnyben is a második díjat érdemelte ki.  

A hivatásszerűen, szakértők által létrehozott tartalmak versenyében a traff.hu alkotói nyerték el az első helyet.

Gonda Gábor, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat önkéntese, a HP Magyarország vezérigazgatója a szülők, a pedagógusok és a szakma közös felelősségének nevezte, hogy a gyermekek ne férjenek hozzá számukra káros tartalmakhoz. Úgy vélte: az internet elsősorban a kisgyermekek számára veszélyforrás. Kollégája, Krasznay Csaba biztonságtechnikai szakértő az önkéntes oktatói programok jelentőségéről szólt.

A Facebook aktívan keresi a hamis profilokat, amelyeket azonnal töröl, a közösségi oldal ugyanis csak 13 éves kortól használható – erről a Gyermekmentő Szolgálat által kezdeményezett kerekasztal-beszélgetésen beszélt Cseh Gabriella, a világméretű közösségi oldal kelet-közép-európai szabályozási vezetője, aki a döntést a fiatalok felnőttektől eltérő konfliktuskezelési, adatkezelési sajátosságaival indokolta.

Beszámolója szerint védettnek tekintik a 13 és 17 év közötti korosztályt, akikre ezért különleges szabályokat alkalmaznak: alapbeállításként kizárólag saját barátaikkal oszthatnak meg képeket, információkat, nem kereshetők nyilvánosan.

A beszélgetés során Suba Ferenc, az NKKT szakértője a szülők és a pedagógusok informatikai oktatását is fontosnak nevezte. Szűcs László, az UPC kommunikációs igazgatója is szólt arról, hogy a tanárok között sokan vannak, akik sosem kaptak ilyen jellegű képzést. Tarján Gábor önkéntes oktató a legnagyobb problémának a fiatalok túlzott online nyitottságát tartotta.

A Biztonságosabb internet nap része annak a globális kampánynak, amelynek célja az online technológiák és a mobil eszközök felelős használatának elérése. A napot az Európai Unió Safer Internet akciótervén belül világszerte ugyanakkor tartják, hogy felhívják a figyelmet a világháló lehetséges veszélyeire, a többi között a zaklatásra, a gyermekpornográfiára vagy az illegális és káros tartalmakra.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

10 tavaszindító családi bakancslista

10 tavaszindító családi bakancslista

Márciusban valami megmozdul bennünk. Több fény, enyhébb levegő, hosszabb délutánok – és hirtelen mindenki kimozdulna. A tavasz tökéletes alkalom arra, hogy családként is új ritmust találjatok. Nem kell nagy utazás, nem kell költséges program. Elég néhány tudatos, közösen megélt pillanat. Íme egy általános, bárhol megvalósítható tavaszi bakancslista, amelyből kedvetek szerint válogathattok.
Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Víz nélkül nincs jövő: 7+1 játékos ötlet a Víz Világnapjára gyerekekkel

Március 22. a Víz Világnapja, amelyet az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta ünneplünk világszerte. A cél egyszerű, mégis óriási jelentőségű: felhívni a figyelmet arra, hogy a víz nem korlátlan erőforrás. Gyerekként a víz játék, pancsolás, esőcsizmás ugrálás a tócsában. Felnőttként felelősség is. A jó hír? A kettő összeérhet. Íme 7+1 játékos, mégis szemléletformáló ötlet, amelyet bárhol az országban megvalósíthattok.
Állati és környezetvédelmi világnapok, jeles napok

Állati és környezetvédelmi világnapok, jeles napok

A pingvin-tudatosság napja vagy a Nemzetközi Fókavadászat-ellenes Nap ismerős? Bizony a Madarak és fák napja mellett több tucatnyi, a növény- és állatvilággal kapcsolatos világnap és jeles nap létezik. Összegyűjtöttük őket, segíthet a pedagógusok óvodai, iskolai munkájában de éppúgy egy otthoni beszélgetés elindításában.
Péntek 13.: A szerencsétlen nap, ami valójában a női energia ünnepe

Péntek 13.: A szerencsétlen nap, ami valójában a női energia ünnepe

A péntek 13 sokakban még ma is óvatos kíváncsiságot vagy akár szorongást kelt. Mintha egy különös, sűrű energia lengené körbe ezt a napot — és talán valóban így van, csak éppen nem úgy, ahogy a modern babona sugallja.
Ugrás az oldal tetejére