Jelenlegi hely

Tájházak és Szabadtéri Múzeumok napja

Kenyérsütés, rétesnyújtás, nyitott porták, tánc, játék, kézműves vásár, sokadalom... Április 26-27-én a tájházak a megszokott látnivalók mellett izgalmas, színes programokkal tárják ki kapuikat a látogatók előtt. 

A Tájházszövetség országos rendezvénysorozata a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Napja. Az eseményhez csatlakozó tájházak országszerte a legtöbb helyszínen ingyenesen várják a vendégeket, szakvezetéssel mutatják be az egyes épületek berendezéseit.

Sok helyen hagyományőrző csoportok lépnek föl a helyszínen, s kézműipari portékák között lehet válogatni, vásárolni, tájjellegű ételek kóstolásával egybekötve.

A tájházak ünnepélyes tavaszi kapunyitása alkalom arra is, hogy tavaszi, nyári programajánlatokra, eseményekre felhívják a leendő látogatók figyelmét. 

A paraszti hagyományban a legszélesebb körben ismerték Szent György alakját, akinek ünnepnapja április 24-hez kötődik. 2013 óta a jeles napot követő hétvégén hagyományteremtő programokkal nemcsak a tavaszi állatkihajtás egykori emlékeire, hanem a természet és az emberi közösségek megújulására is figyelmet kívánnnak fordítani.

A Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Napja nagyszerű alkalom arra, hogy a hosszú tél után, a tavaszi-őszi szezon kezdetén felfedezzük a különböző tájegységek hajdani életmódját és a paraszti kultúra értékeit. Emellett lehetőséget kínál arra is, hogy a hagyományos tudás elemeit a modern világban is újraértelmezzük és hasznosítsuk.

A ma mintegy 600 magyarországi tájház jelentős része védett népi műemlék vagy helyi védettséget élvez, és mintegy 200 közülük egyúttal muzeális intézmény is: muzeális kiállítóhelyként vagy közérdekű gyűjteményként áll a közösség szolgálatában.

Részletes program később...

További információ ITT és ITT

XIII. TÁJHÁZAK ÉS SZABADTÉRI MÚZEUMOK NAPJA, 2025. április 26-27.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíts gyermekednek az óraátállítás okozta bioritmus eltolódásban?

Hogyan segíts gyermekednek az óraátállítás okozta bioritmus eltolódásban?

A hirtelen időváltás, amit az óraátállítás okoz, megterheli a nagyok és kicsik bioritmusát is.
Húsvéti dekorációk otthonra – varrd meg maradék anyagokból!

Húsvéti dekorációk otthonra – varrd meg maradék anyagokból!

Húsvét közeledtével a boltok tele vannak dekorációkkal, de valljuk be: a saját kezűleg készített díszek sokkal hangulatosabbak. Ráadásul ez egy szuper kis kreatív program – akár egy nyugodt esti „énidő”, akár közös alkotás a gyerekekkel.
Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Tavaszi gardróbmentés - kezdő varróknak is

Ahogy beköszönt a tavasz, előkerülnek a könnyedebb ruhák – és sokszor ilyenkor vesszük észre, hogy némelyik darab már nem olyan izgalmas, mint tavaly. A jó hír az, hogy néhány apró varrási trükkel új életet adhatsz a kedvenceidnek, ráadásul olyan megoldásokkal, amiket egy kezdő is bátran megcsinál. Ha még nem tudsz varrógéppel dolgozni, érdemes elsajátítani: gyorsabb, szebb és magabiztosabb lesz tőle minden átalakítás.
Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Furcsa és különleges nőnapi szokások a nagyvilágban

Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás. Ez bizony igaz a NŐNAP esetében is. Érdekes különbségek vannak szerte szét a világban. Ha lehetne választanom, határozottan tudom melyiket szeretném ;-) Magyarországon régen a nénikék az utcán árulták a borostyánlevélel közrefogott hóvirág és ibolya csokrocskákat. 2005 óta a hóvirág védett növénynek számít, így kikerült a repertoárból. Ma a szál virág és/vagy a csoki lett a divat.  
Ugrás az oldal tetejére