Jelenlegi hely

Agykutatás hete - PÉCS

Időpont: 2023. március 13-19.
Ismét megrendezésre kerül az Agykutatás Hete programsorozatunk. Magyarország több egyetemén is izgalmas előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, laborbemutatókkal, kísérletekkel, játszóházzal, családi programokkal várjuk az érdeklődőket.

De mit is takar pontosan az Agykutatás Hete?

Az Agykutatás Hete egy globális kampány, melynek célja az agykutatás támogatása, valamint ennek a kutatási területnek a népszerűsítése közérthető nyelven a hétköznapi emberek körében. A minden év márciusában futó rendezvényhez csatlakozó egyetemek, intézetek, kutatók, szakemberek arra törekszenek, hogy ötletes tevékenységeken, izgalmas előadásokon keresztül mutassák meg az agyunk csodálatos működését és az agytudományban folyó munka mindennapi életünkre gyakorolt hatását.

Eseményünk hírfolyamában megosztjuk az idei programokat, melyek az AGYKUTATASHETE.HU weboldalon is elérhetőek már. Néhány programon való részvétel a férőhelyek száma miatt regisztrációhoz kötött, de mindegyik INGYENES!

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!


PROGRAMOK PÉCSEN:

MÁRCIUS 10. 17:00 - KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS

Vonzerő és párválasztás - A szépség esztétikája

Helyszín: I love Pécs Café, Pécs – Széchenyi tér

Mitől is vonzódunk a másikhoz? Mitől szép a szép? A neuroesztétika azt vizsgálja, hogy mi játszódik le az agyunkban akkor, amikor valamit vonzónak, esztétikusnak találunk. De valójában minden esztétikus, ami szép? Lessünk be az agy működésébe különböző agykutatásnál használt technikák segítségével, hogy megismerjük magunkat, és másokat a szépség agyi mechanizmusának megismerésén keresztül. Izgalmas alkalomnak ígérkezik, minden érdeklődőt várunk szeretettel!

Moderátor: Dr. Deák Máté


MÁRCIUS 13. LABORLÁTOGATÁS

Hallabor bemutatása

Érdekel hogyan működik egy hallabor? Hogyan kerül egyáltalán az Orvosi Karra? Kíváncsi vagy, hogy milyen szerepe van a zebrahalaknak az agykutásban és az epilepszia vizsgálatában? Ha szeretnél választ kapni ezekre a kérdésekre, jelentkezz bátran laborlátogatásaink egyikére!

Turnusok:

  • 10:00-11:00 – minden hely betelt
  • 14:00-15:00 – minden hely betelt

3D KÖZPONT BEMUTATÁSA

Betekintés a pécsi 3D Központ munkájába

REGISZTRÁCIÓ ITT: https://agykutatashete.hu/regisztracios-urlapok/

A számos hobbi és ipari 3D nyomtatóval rendelkező Pécsi Tudományegyetem PTE 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központja a maga nemében egyedülálló intézmény az országban. A 3D nyomtatásról már sokat hallottunk, mégis nehezen tudjuk elképzelni pontosan hogyan is működik. Tarts velünk, és megmutatjuk, hányféle lehetőséget rejt ez a kivételes technológia.

Turnusok:

  • 14:00-14:45 – minden hely betelt
  • 14:50-15:35
  • 15:40-16:25

ONLINE ELŐADÁS

Mi újság a flow kutatásban a 21. században? Gondolatok a flow, az agy és a zenetanítás kapcsolatáról

Csíkszentmihályi Mihálynak elévülhetetlen érdemei vannak a flow élmény leírásában és a flow-tudomány megalapozásában. Az agyi képalkotó módszerek révén azonban ma már árnyaltabb, részletesebb képet kapunk a jelenségről. Az előadás első feléből kiderül, hogy milyen (neuroanatómiai, neuroelektromos és neurokémiai) változások történnek az agyban a flow élmény során, és az is, hogy mi történik az első néhány percében. Az előadás második felében a zene és flow kapcsolata kerül terítékre. Megismerjük egy, a zeneművészek körében pszichofiziológiai és elektrofiziológiai módszerrel végzett flow-vizsgálat eredményeit, továbbá egy magyar zeneművészek körében végzett vizsgálatét is. Kitérünk a gyermekek és a flow kapcsolatára is a zenélés során.

Az előadás március 13-tól elérhető az Agykutatás Hete YouTube csatornáján, itt: …


MÁRCIUS 14. - LABORLÁTOGATÁS

Hallabor bemutatása

Érdekel hogyan működik egy hallabor? Hogyan kerül egyáltalán az Orvosi Karra? Kíváncsi vagy, hogy milyen szerepe van a zebrahalaknak az agykutásban és az epilepszia vizsgálatában? Ha szeretnél választ kapni ezekre a kérdésekre, jelentkezz bátran laborlátogatásaink egyikére!

Turnusok:

  • 10:00-11:00 – minden hely betelt
  • 14:00-15:00 – minden hely betelt

MÁRCIUS 16. 17:00 - KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS

Hedonizmus és függőségek

Helyszín: I love Pécs Café, Pécs – Széchenyi tér

Mindannyian küzdünk függőséggel, még akkor is, ha nem tudunk róla. Észrevétlenül lopják be magukat az életünkbe és gyakran hosszú időre velünk maradnak rossz szokásaink. Az, hogy megszabadulunk tőlük, vagy használjuk őket, csak rajtunk múlik. Ha megtanuljuk irányítani és hatalmat szerzünk felettük, még akár jól is járhatunk?

Számos izgalmas kérdés, négy kiváló szakember és egy jó hangulatú beszélgetés vár minden érdeklődőt.

Moderátor: Dr. Szemelyácz János

A beszélgetés résztvevői: Dr. Szemelyácz János – addiktológus, Dr. Pólya Tamás – egyetemi docens PTE BTK Kommunikációs és Médiatudományi Tanszék, Dr. Guld Ádám – médiakutató, Dr. Pálvölgyi Ágnes – sportpszichológus


MÁRCIUS 17. 17:00 - ELŐADÁS

Brain-Mind-CAM - complementary and alternative medicine/Az agy természetgyógyászati szemmel

The brain and the nervous system are one of the most researched areas of medicine, which raises more and more questions. Even before the systematic development of modern evidence-based medicine, special attention was paid to mental functions, thinking and the organic source of all this. In this presentation, we will discuss the approach to the brain through cultural anthropology and various healing systems, which are the sources of today’s complementary medicine therapies.

– – – – – – – – – – 

Az agy és az idegrendszer az orvostudomány egyik legkutatottabb területe, mely újabb és újabb kérdéseket vet fel. A modern evidence based orvostudomány szisztematikus kialakulása előtt is különleges figyelmet kaptak a mentális funkciók, a gondolkodás és mindezek szervi forrása. Jelen előadásunkban kitérünk az agy kultúrantropológiai és különböző gyógyító rendszerek általi megközelíthetésére, mely forrásai a mai komplementer medicina terápiáinak.


MÁRCIUS 18. 10:00-16:00 között - PROGRAM A PÉCSI ÁLLATKERTBEN

Állati kalandozás az elménk körül 2. felvonás - Érzékeink hálójában

Helyszín: Pécsi Állatkert [7635 Pécs, Ángyán János u. 1.]

Érdekel, miként működik az állati és emberi agy? Milyen, ha egy-egy érzékszervünket kicsit összezavarjuk, ha csak egyikre vagy másikra támaszkodhatunk? Vajon van annyira jó szaglásunk, mint a hiénáknak, olyan éles látásunk, mint a baglyoknak, tudunk úgy egyensúlyozni, mint a majmok? Érdekes előadásokkal, izgalmas játékokkal, „cukorkagyárral” és más meglepetésekkel várunk Titeket az Állati kalandozás az elménk körül 2. felvonásán!

Gyertek és legyetek részesei egy fantasztikus utazásnak, ahol elmés felfedezéseket tehettek!

Ajánlott minimum korhatár: 8 év

Résztvevők száma korlátozott, maximum 20 fő.

REGISZTRÁCIÓ ITT



RAJZPÁLYÁZAT

Pályázatok beküldésének határideje: 2023. március 10. 12:00

Eredményhirdetés: 2023. március 16., 10:00 óra 

(PTE Általános Orvostudományi Kar új épületének aulája, Pécs, Szigeti út 12.)

Mesterséges intelligencia vs emberi agy

Vajon a mesterséges intelligencia mindent tud? Helyettesítheti az emberi agyat? Ismersz olyan munkaköröket, ahol már alkalmazzák az AI-t? Rajzold le nekünk azt, ami a téma kapcsán eszedbe jut! Az alkotásokat bármekkora papírra készítheted, de ajánljuk, hogy A/4-es vagy annál nagyobb papírt válassz.

Bármilyen technikát használhatsz (színes ceruza, filc, zsírkréta, vízfesték, kollázs stb.).


RÉSZVÉTELI FELTÉTELEK

Az agyutatás hete sorozat programjainak mindegyike ingyenes, de néhányuk előzetes regisztrációhoz kötött. Amennyiben szeretnél részt venni az adott programon, úgy kérjük, előre regisztrálj.

Mivel programjaink akár kisiskolások számára is élvezhetők, ezért örömmel vesszük iskolák, osztályok jelentkezését is!

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére