Jelenlegi hely

Képernyőidő és tanulás: káros-e az e-könyv a gyerekekre?

Az elektronikus eszközök egyre fontosabb részét képezik a mindennapjainknak – különösen igaz ez a fiatalabb generáció körében, akik már a telefonok, tabletek világába születtek bele, így azok használata teljesen természetes számukra. A digitalizáció az iskolákban is egyre nagyobb szerepet tölt be, és bár ezek pozitívumai, a tanulást megkönnyítő szerepük vitathatatlan, térnyerésük aggodalmakra is okot adhat. De mi a helyzet az e-könyvekkel? Ezeknek is lehetnek káros hatásaik, vagy tekinthetünk rájuk a mindennapok praktikus kiegészítőiként? Ezt (is) vizsgáljuk az alábbiakban.

A túlzott képernyőhasználat
A gyerekeket – bizonyos kor után – nem tudjuk teljes mértékben eltiltani az okostelefonok, tabletek vagy a tévé használatától, különösen akkor, ha ezek az eszközök a mi mindennapjainknak is fontos részét képezik. A mérték azonban rendkívül fontos, hiszen ha a kicsik az egész napjukat a képernyő előtt töltik, az komoly, az egész életükre kiható hátrányokkal járhat együtt. Ezek közé tartozik a szociális készségek gyengülése: ha a gyerekek túl sok időt töltenek a digitális világban, kevesebb lehetőségük van személyes interakciókra, ami befolyásolhatja a kommunikációs készségüket és az empátia fejlődését is. A gyakori képernyőhasználat, különösen a videójátékok és a közösségi média akár függőség kialakulásához is vezethet, ez pedig még tovább nehezíti az offline tevékenységekben való részvételt. Egyes álláspontok szerint az okoseszközök elterjedése összefüggésbe hozható a szorongás és a depresszió fokozott kockázatával is, különösen serdülőkorban, ráadásul következtében tanulási zavarok, az információfeldolgozás nehézségei is felmerülhetnek, hiszen a folyamatos digitális multitasking mellett a gyerekek számára megnehezül a koncentráció, romlik a hosszú távú memória.

Előnyei is vannak!
Természetesen szó sincs arról, hogy az okoseszközöket száműzni kell az otthonunkból. A telefon segítségével a gyerekek is könnyebben tarthatják a kapcsolatot a barátaikkal, ami a tinédzserek számára különösen fontos, de ezek a kütyük a tanulást is jelentősen megkönnyíthetik. A mostani iskolások néhány év múlva, a munkaerőpiacra kilépve már profi módon kezelik majd a számítógépeket, tableteket, ami javíthatja a teljesítményüket és számos kaput nyit meg számukra – a mértéktartás azonban nagyon fontos.

Miben más az e-könyv?
Az elektronikus könyveket nem vehetjük – teljesen – egy kalap alá a többi digitális eszközzel. Ezek az innovatív készülékek kizárólag az olvasást szolgálják, így nincsenek rajta játékok, applikációk amik elvonják a figyelmet arról, amire koncentrálnunk kellene. Fontos az is, hogy a modern e-könyv olvasók kijelzője az olvasásra lett optimalizálva, így – a tablettel ellentétben – nem okoz szemfáradást; nappali megvilágításban gyakorlatilag olyan hatása van, mint egy papír alapú könyvnek. Egy e-könyv sokkal gyorsabban és olcsóbban megvásárolható, mint egy hagyományos kötet: a regények mellett rátölthetünk tankönyveket vagy egyéb, a tanulást segítő anyagokat is, sőt, a megfelelő betűtípus és méret kiválasztása a diszlexiás tanulóknak is óriási segítséget nyújthat az olvasás készségének megfelelő elsajátításában. A digitalizációhoz szokott gyerekek sokkal nagyobb kedvvel veszik kézbe ezeket az eszközöket, mint a papír alapú könyveket, az előnyökhöz tehát nem fűződhet kétség.

Lehet káros az e-könyv?
Azok, akik még a hagyományos módon, a nyomtatott könyvek segítségével szerették meg az olvasást, sokszor fejezik ki kétségeiket az e-könyvekkel kapcsolatban. Tény, hogy ezek az eszközök teljesen más olvasási élményt nyújtanak, ez azonban nem jelenti azt, hogy az e- book rosszabb lenne: egyszerűen más. Ha a segítségükkel rávehetjük a gyerekeket arra, hogy olvassanak – mindegy, hogy a koruknak megfelelő fantasyt, krimit vagy romantikus könyveket –, az óriási dolog, így még ha a képernyőidőt alapvetően korlátozzuk is, ezt a szabályt az e-könyvekre nem érdemes kiterjeszteni. A világ változik, ahogy a szokásaink is, a könyvek által adott számos öröm azonban állandó, mindegy, hogy azt milyen formában fogyasztjuk.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.
Ugrás az oldal tetejére