Jelenlegi hely

Számold össze, mi mindenért lehetsz hálás!

Az egyik kedvenc kifejezésem angolul a "count your blessings" - magyarul olyasmit jelent, hogy "számold össze az áldásaidat". Vannak olyan napok, amikor eszünkbe se jut tudatosan végiggondolni, hogy minek örülhetünk, hiszen mindenkinek vannak nehezebb napjai, amikor inkább a megoldandó problémákra koncentrálunk - viszont ha mégis beépítjük ezt a szokást az életünbe, annak rövid és hosszú távon is jó hatásai lesznek a lelki egészségünkre.

Hogy hogyan is működik mindez?

A mindennapjaink során rengeteg inger ér bennünket, amit az emberi észlelőrendszer nem bír mind feldolgozni. Ez nem is baj!

A figyelmi rendszerünk automatikusan megszűri ezeket az ingereket, így nem terhelődünk túl velük.

Az, hogy mi alapján szűrjük az ingereket, több tényezőn múlik: ilyen például, amikor egy bizonyos típusú színre és formára figyelünk, hajlamosak vagyunk a hozzá hasonlókat előbb észrevenni.

Érdekes, hogy ugyanígy vagyunk az érzelmekkel is: ha valami örömtelire, vidámra gondolunk, sokkal inkább hajlamosak vagyunk ezzel a színezettel látni akár elsőre semleges dolgokat is.

És itt jön képbe a hála

Hálásnak lenni jó érzés, ilyenkor kifejezetten keressük azokat a dolgokat, amik megmosolygtatnak, és amiktől úgy érezzük, kicsit nagyobb rendben vagyunk magunkkal és a világgal.

A hála, vagy a pozitív dolgokra irányuló figyelem azonban nem jelenti azt, hogy ne panaszkodnánk vagy bosszankodnánk akár minden nap. A negatívat tudatosan figyelmen kívül hagyni nem éppen célszerű, ez inkább a valóság tagadása lenne. 

Barbara Fredrickson pszichológus a pozitív pszichológia egyik vezető kutatója, aki többek között ezt a jelenséget vizsgálta. A kutatásának eredményei alapján arra jött rá, hogy amikor pozitív érzelmeket élünk át, az a figyelmi kapacitásunkat is növeli, beindítja a kreatív problémamegoldó képességeinket, sőt ilyenkor könnyebben alakítunk ki új viselkedési és gondolkodási mintákat, például új jó szokásokat és megküzdési módokat. Mennyire zseniális, hogy az emberi agy így van behálózva! Ez a "broaden and build" elmélet, ami magyarul talán a "kiterjeszt és felépít" nevet kapná.

Ha tehát rendszeresen műveljük magunkban a hála képességét, a jó dolgok megbecsülését és értékelését, ez a szokás egy idő után könnyen gyökeret ereszt a mindennapi életünkben.

Nekünk kell tudatosan elkezdeni, de aztán az idegrendszerünk is rásegít a folyamatra.

Hogyan foghatsz hozzá?

  • Vezess hála-naplót

Nem kell semmi bonyolultra gondolni, elég, ha leírod egy füzetbe, a blogodba, vagy letöltesz egy ilyen témájú appot (pl. Bliss / Gratitude Journal), sőt akár fotókkal is dokumentálhatod.


 

  • Minden hétre gyűjts össze legalább 5 olyan dolgot (eseményt, pillanatot), amiért hálás lehetsz!
     
  • Még hatékonyabb, ha elkezdesz arra figyelni, milyen események azok, amelyek igazán megmelengetik a szívedet.
    Keresd ezeket a helyzeteket tudatosan! Például sokkal erősebb a hála jótékony hatása, ha pozitív emberi kapcsolatokhoz kötődik, mint ha tárgyakhoz - erről részletesebben ebben a bejegyzésben is olvashatsz.
     
  • Vedd számba azokat az embereket, dolgokat, eseményeket, tárgyakat, stb., akik /amelyek az életed részei, és nélkülük szegényebbek lennének a mindennapjaid. Adj értük is hálát!

Mindegy, hogy milyen apró dologgal kezded! 

Lehet ez egy finom ebéd, egy kedves telefonhívás a nagymamádtól, vagy akár csak az, hogy ezúttal sikerült olyan melegen felöltöznöd, hogy szinte meg se érzed a borongós-hűvös időt. Nem baj, ha nem tölt el teljesen a hála érzése, sokszor az is elég, ha egyáltalán számba veszed ezeket a pillanatokat.

May Nikolett
pszichológus
Lelkierő Elvitelre
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Süsü mesés világa

Süsü mesés világa

Pályázat típusa: rajzpályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 30.Korcsoport: 4-10 éves korosztály számára
Titkos macskarandi

Titkos macskarandi

Pályázat típusa: alkotópályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 18.Korcsoport: áltatános iskola felső tagozatos gyermekek
Macskarikatúra pályázat

Macskarikatúra pályázat

Pályázat típusa: alkotópályázatBeküldési határidő: 2024. szeptember 18.Korcsoport: középiskolás fiataloknak és felnőtteknek
Házi nasik zabpehelyből - nem csak gyerekeknek!

Házi nasik zabpehelyből - nem csak gyerekeknek!

Gyorsan elkészíthető, finom, egészséges házi készítésű nassolnivalók zabpehelyből. Íme a kedvenc receptjeim!
Ugrás az oldal tetejére