Jelenlegi hely

Kikelet hava - (Tév)hitek és praktikák 

A farsang utáni, húsvét előtti időszakot, márciust a régiek kikelet havának, tavaszelő-, vagy nagyböjt havának nevezték – hiszen a húsvét előtti nagyböjt legnagyobb része erre a hónapra esik. A késő téli, kora tavaszi időszakra jelentősen csökkenhetnek energia és vitamin tartalékaink, ami többek közt tavaszi fáradtság formájában mutatkozik.

Miket tehetünk a tavaszi fáradság ellen?

  • D-vitamin szükségletünk természetes pótlására legjobb a napsütéses időben, friss levegőn tett rendszeres családi séta. Figyeljük azonban az UV surgárzás erősségét, és ha kell, használjunk fényvédő krémet!
  • Pihentető, elegendő idejű alvásra van szükségünk.
  • Ilyenkor még inkább indokolt gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt a friss gyümölcsök, zöldségfélék fogyasztása (alma, mandarin, savanyúkáposzta, hagyma, sütőtök, jégsaláták, kígyóuborka stb.)
  • Nem véletlen hogy a téli ínségesebb idő, a "böjt" után a húsvéti asztalra bőségesen kerül majd húsféle, tojás, zöldség. No de melyiket hogyan is fogyasszuk, kínáljuk?

Tojás-tudás

HÉJ: A tojások héját főzés, feltörést előtt ajánlott alaposan megmosni, mivel hasmenést (is) okozó baktériumok (Salmonella, Campylobacter stb) lehetnek rajta. A csak vízzel lelögybölés azonban több kárt okozhat, mint hasznot, mivel így feloldjuk a héjra tapadt piszkot, ami a vízzel könnyen belecsöpöghet a tálkánkba. Tehát a gondos tisztítás után töröljük meg papírtörlővel és utána törjük csak fel.

FEHÉRJE: Mivel a tehéntej feherje után a tojás a leggyakoribb allergén tápanyag, a tojásfehérjével készült finomságok kínálásakor is körültekintőnek kell lennünk. Ünnepekkor az ínycsiklandó csemegéknél se felejtsük el, hogy a babapiskóta(!), madártej, kelt tészták, húsvéti kalács, püspökkenyér is tartalmaz ilyen allergént!

A csecsemők táplálásában a főtt tojássárgája 10 hónapos kor után, a jól denaturált, megfőzött fehérje 1 éves kor után javasolt. (NEM lágytojás, és nem "recegő" rántotta, vagy majonéz.)

HÚSvét

A húsvéti asztal fő fogása a füstölt sonka, tarja stb. Csecsemőknek, kisdedeknek és idősebb rokonoknak is nehezen emészthető ételek ezek, könnyen hasfájást, hasmenést (vagy épp székrekedést) okozhatnak. Megfelelő folyadék bevitellel, növényi rostban gazdag étrend segíthet ezen, valamint puffadás esetén Espumisan, vagy Infacol csepp/tabletta.

Olajosmagvak

és az ezek felhasználásával készült ételek, desszertek 1 éves kor alatt nem ajánlottak – diós, mákos sütiknél is legyünk résen!  Félrenyelés veszélye miatt a püspökkenyeret ismét ki kell emelni.

Locsolkodás

A fiúk adjanak arra, hogy mivel öntözik meg a lányokat. A lejárt, vagy nem véletlen nem használt “kölni” a hervadozó hölgyeknek sem esik jól. A locsolóvíz nevében is hordozza eredetét, valamint a legkézenfekvőbb, sőt, legegészségesebb megoldást: a vizet. Ha szeretnénk, ezt illatosíthatjuk pár csepp illóolajjal. Gyógyszertárakban kétszáz forintból vehetünk hozzá kis üveget, pumpás szórófejjel.

A lányok pedig arra figyeljenek, hogy mivel viszonozzák a fiúknak: Nagyobb gyerekek, tinédzserek esetében nem lehet eléggé kiemelni és elégszer elmondani, hogy a locsoló fiúnak NEM a pálinka, vagy a bor a jutalma, hanem festett tojás, sütemény, üdítő, csoki nyuszi. Ez utóbbiból is a jó minőségű csokoládé, nem a tejbevonó masszából készült, emésztőrendszert károsító fajta!

(Tarka) Barka

Bár a hónap elején az időjárás még igen változékony, a tavasz azért itt kopogtat, és a barkás növények már szórják virágporukat. Ehhez kapcsolódik a húsvéti barkaszentelés szokása. Azok a családok, ahol pollenallergia előfordul(hat), inkább csak az utcán csodálják meg a tavasz jelképét, és ne vigyék be a lakásba a barkát.

Szép napokat, tavaszelő havát azután pedig békés húsvétot! Remélem, Sándor-József-Benedek tényleg zsákban hozzák majd a meleget!

dr. Balogh Zsuzsanna, házi gyermekorvos és Török-Kaló Judit a FamiLián Családtámasz megálmodója

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére