Jelenlegi hely

Így kezeld a dackorszakot!

A dac szó hallatán egy elvörösödött fejjel üvöltő kis sátánfajzat jelenik meg a szemünk előtt, aki a legrosszabb helyen veti a földre magát, és toporzékolásba kezd.

Erre a gyermekneveléssel kapcsolatos fogalomra mindenki – gyerekes, nem gyerekes – egyaránt felszisszen.

Mikortól számíthatunk a dac megjelenésére?

Ahogy csemeténk eléri az 1 -1,5 éves kort, egyre gyakrabban jut eszünkbe, hogy vajon nála mikor kezdődik el ez az időszak, amit dackorszaknak nevezünk. Váratlanul érkezik, szinte egyik napról a másikra az addig engedelmes, nyugodt kisgyermekből egy hisztis, a legapróbb dolgokkal is ellenkező hárpia lesz.

De mi is történik ekkor valójában?

Ahogy a gyerekek betöltik az első életévüket, elkezdődik egy önállósodási folyamat. Az önálló járás, a szobatisztaságra való képesség kialakulása mind ezt a folyamatot segítik elő, természetes tehát, hogy az önálló akarat is fejlődik.

Az akarat fejlődése pedig azzal jár, hogy gyermekünk feszegeti a határokat, kipróbálja meddig mehet el. Mindent ő szeretne egyedül csinálni, vagy pont az ellenkezője: nem akarja csinálni amit kérünk tőle.

Tulajdonképpen számára is rémisztő a helyzet, mert vannak olyan helyzetek, amikor nem már nem képes abbahagyni a hisztit, elveszíti a kontrollt saját érzelmei felett. Ezért nagyon fontos hogy megértsük: gyermekünk nem gonoszságból kezd el hisztizni, a legtöbb esetben a dühödt kiabálás és sírás nem nekünk szól.

Itt is érvényesül az az elv, hogy a gyermeknek észszerű korlátokra van szüksége, mert ez ad neki biztonságot, és ha ragaszkodunk ezekhez a nevelési elvekhez, később megérti, hogy azok a javát szolgálják.

Vannak előzmények, melyekre figyelnünk kell

Tudjuk, hogy ha a kisgyermek fáradt - mert esetleg kimaradt a délutáni alvás, vagy beteg - akkor szinte biztosan számíthatunk hisztire, de ugyanígy vannak napok, amikor szülőként mi is nehezebben viseljük a dühkitöréseket. Pedig a legfontosabb ezekben a pillanatokban, hogy megőrizzük higgadtságunkat. Ha a hisztire mi is dühkitöréssel válaszolunk, az nagyon megrémisztheti csemeténket.

Próbáljuk meg rugalmasan kezelni a szituációkat, de azért a nevelési elveinkből ne engedjünk. Mérjük fel a helyzetet, és ha semmilyen veszély nem áll fent (pl. nem az úttesten szeretne szaladgálni), akkor lehetünk kicsit engedékenyebbek. Semmiképpen ne verjük meg, ne szégyenítsük meg és főként ne zárjuk be sehová, mert az olyan félelemérzetet kelthet benne, ami a későbbiekben nagyon komoly magatartászavarokat eredményezhet.

Ne zsaroljuk ajándékkal, édességgel, de kisebb alkukba belemehetünk (Rendben, még lecsúszhatsz háromszor a csúszdán, de aztán el kell indulnunk.).

Maradjunk nyugodtak

Jusson eszünkbe, ha látja rajtunk hogy dühösek vagyunk, már valamit elért, ezért a legjobb felvenni a pókerarcot. Nem érdemes órákig tartó magyarázkodásokba, könyörgésbe belebonyolódni: egyetlen határozott mondattal mondjuk el, hogy mit várunk el tőle. Sokszor az is segít, ha valami meglepő, figyelem elterelő dologgal kibillentjük a helyzetből.

Ha olyan helyen vagyunk, ahol esetleg veszélybe kerülhet, vagy csak kellemetlen a szituáció (egy üzlet kellős közepén), akkor nyugodtan emeljük fel és vigyük biztonságos helyre, ahol aztán magára is hagyhatjuk egy rövid időre. Vannak gyerekek, akikre nyugtató hatással van ha szorosan magunkhoz öleljük, de ez nem mindenkinél jön be. Egy biztos: soha ne törődjünk azzal, hogy a környezetünk mit fog szólni vörös fejjel üvöltő gyermekünkhöz.

Jó hír: a dackorszak ahogy jön, úgy el is múlik, ha következetesek és higgadtak vagyunk, annál hamarabb.

Babasegély Szolgálat
www.babasegely.com

Miskolcimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére