Jelenlegi hely

Mese csecsemőkortól: napi tizenöt perc felolvasás akár két év előnyt jelenthet?

Tapasztalatok szerint már az anyuka hasában lévő magzatnak is érdemes verseket olvasni. Az itt hallott ritmusokkal, később az adott korosztály számára készült könyvek segítségével akár másfél-két év előnyre is szert tehetnek a gyerekek az iskola első évére kortársaikhoz képest.

Az olvasás szeretete csecsemőkorban kezdődik?

„A korai fejlesztés híve vagyok, de csak azok a módszerek használnak, amelyek a baba korának megfelelőek. Az olvasás ismerete és szeretete a csecsemőkorban kezdődik” – véli Kovács Zsanett. Ez nem azt jelenti, hogy három-négy évesen meg kell tanítani a gyermeket olvasni.

Kovács Zsanett jelenleg a Móra Kiadói Csoport marketingvezetője. Nyelvtanárként végzett, a szakterülete az egynyelvű nyelvoktatás, amelynek a módszertana nagyon hasonlít az anyanyelv elsajátításához. Gyermekirodalmat is hallgatott, szakdolgozati témája a babakori olvasóvá nevelésről szólt. Marketinges munkája mellett gyerekkönyveket szerkeszt, és nem utolsósorban imád olvasni.

Inkább a meseolvasás fontosságára kívánja felhívni a figyelmet:

napi 15-20 perc foglalkozás másfél-két év előnyt jelent az iskolában a kortársakhoz képest.

„A babaolvasás nehézsége, hogy két-három éves korig alig érkezik visszacsatolás, azonban a gyermek ennek ellenére is mindent rögzít” – magyarázza. Elmondta, egyre több kismama már a terhesség ideje alatt verseket olvas fel, és a kísérletek őket igazolják.

A megszületett csecsemő felismeri a ritmust, megnyugszik tőle, így az édesanya szavát már korán összeköti a baba a biztonságérzettel.

Már egy kevés foglalkozás is fejleszt?

A babák agyának fejlődését a 80-as években kezdték vizsgálni. Úgy tapasztalták, hogy az agy fejlődése a fogantatás utáni ötödik héten megkezdődik, és onnantól fogva minden nyomot hagy benne annyira, hogy ha valaki ritmusos szöveget, pl. mondókát mond a még pocakban lakó babának, ő arra ismerős szövegként reagál a születése után. Így má érthető, hogy miért hat fejlesztően egész kevés foglalkozási is a kicsire.

A korai fejlesztés a gyermek egész életére kihathat

Erős kapcsolat figyelhető meg a korai „tanulási” élmények és a későbbi elsajátítási képességek között.

Az olvasás fejleszti a memóriát, a képzelőerőt, a kreativitást, az érzelmi gazdagságot, ezek a televízió segítségével csak korlátozott módon alakulnak ki, pedig a munkához, a társadalomba beilleszkedéshez ezekre szükség van.

Komoly vita folyik arról, hogy az agy képességeit a született tulajdonságok, vagy a külső körülmények határozzák-e meg. A kétszázmilliárd agysejt kialakulása az első pár hónapban a génektől függ. Az viszont már a szülők módszereitől is függ, hogy ezekből mit lehet kihozni. Úgy gondolja, sokat tehetünk a korai fejlesztéssel a funkcionális analfabetizmus ellen. Ellentmondásnak tűnik, hogy hivatalosan ugyan egy-két százalékos az írástudatlanok aránya, valójában a népesség egynegyede képtelen ezt a tudást a gyakorlatban is kamatoztatni.

Minden korosztálynak létezik megfelelő könyv

Csecsemőkor

Már a szülés után megismerkedhet a gyermek a könyvekkel. A csecsemők két hónapos korukig csak 30 centiméter távolságra látnak, így az erős kontúr az elsődleges. Erre a célra a „fekete-fehér” könyveket ajánlják. Ha a baba elfáradt, akkor elfordítja a fejét, ez esetben hagyni kell pihenni – tanácsolta.

A babával "közös" olvasásokhoz a verseket, mondókákat, dalokat tartalmazó kötetek a legjobbak. Azt mondják a nyelvtanulásról, hogy sohasem lehet elég korán kezdeni, ami igaz is, mert csak nyolc hónapos korig képesek a gyermekek az összes hangzót befogadni. Ezt követően akcentussal tanulhatnak csak nyelveket, ezért érdemes lehet kétnyelvű, háromdimenziós lapozókkal fejleszteni a kisbabákat, ezekből angol, német és francia nyelvű is elérhető már.

„A babák a negyedik hónaptól felismerik a saját nevüket, a hatodiktól reagálnak a korábban hallott szavakra”

Féléves kor

Ebben az időszakban a lapozók, a leporellók, a mozgásos játékok kerülnek előtérbe. Lehet néhány oldalas ismeretterjesztő könyveket is a gyermek kezébe adni. A manipuláció válik fontossá a nyolc-tíz hónapos kor felett, kedveltek a szókincsfejlesztő böngészők, a habszivacsból készült játékok.

Totyogós korszak

A második életév betöltését követően lehet az első valódi olvasókönyveket a gyermek kezébe adni, ezekben a nagy képek melletti szöveg azt írja le, amit az illusztrációkon láthatunk.
Egyre jobban érdekli a kicsiket saját világuk, ezért a napi történésekett, feszültségeket modellező szerepjáték könyvek hasznosak lehetnek. A színek, formák felismerését segítő füzeteket is okos ötlet beszerezni, emellett törekedni kell a finommotorikus készségek fejlesztésére.

Papír kontra digitalizáció?

Ha papírkönyv pártiak is vagyunk, hasznos lehet utazások alatt a tabletekre letölthető BOOKR Kids Mesetár. Az Android alapú, előfizetés ellenében használható alkalmazás a három és tíz év közöttieket célozza meg, a gyermek láthatja és hallhatja a mesét, a szöveg aktuális részét ki is emeli a program.

Fontos, hogy a szülők és pedagógusok nyitott hozzáállása, hogy törekedjenek a sokszínűségre, s fogadják el, ha más tetszik a gyermeknek. A kisgyermekkorban befektetett energia az iskola és a munka évei alatt kamatostól térül meg.

Forrás: Debrecenimami Család Expo 2019; mora.hu

; kép: bookrkids.com; Pexels / Cottonbro, Anastasia Shuraeva; Pixabay.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére