Jelenlegi hely

A te gyereked elmenne egy idegennel? – 7 tipp a biztonságért

Emlékszel arra a videóra, amiben egy fiatal férfi az anyák engedélyével odament a gyerekekhez a játszótéren és egy aranyos kiskutyával elcsalta őket? A kísérlet eredménye megdöbbentő volt! De hogyan tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy minden helyzetben helyesen döntsenek?

Szülők milliói látták ezt a "társadalmi kísérletet", amiben azt vizsgálták, hogy a gyerekek szóba állnának, sőt hazamennének-e egy vadidegennel a játszótérről. A szülők biztosak voltak benne, hogy csemetéjük nem tenne ilyesmit, azután maguk is meglepődtek, hogy mégis megteszik. A kedves ismeretlen megengedte, hogy a gyerkőc játsszon a kutyával, majd megkérdezte: "Még több ilyen aranyos kiskutyám van, eljössz megnézni?" Ezután kézen fogva elsétáltak.

 

A legtöbb szülő megtanítja a gyerekének, hogy nem szabad idegenekkel szóba állni. Sem elmenni velük bárhová. Akármit is ígérnek, vagy mondanak.

De mit jelent az "idegen" fogalma? A régen látott rokon idegen, de az eladó néni a boltban ismerős? A rossz emberek sokszor kedvesek, barátságosak, nem úgy néznek ki, mint a gonosz mesehősök. Néhány egyszerű szabály segít:

Megkérdezem anyukámat!

Ha ismeretlen felnőtt beszélgetne veled, előtte kérdezd meg anyát/apát/nagyit vagy aki rád vigyáz éppen.

Ne fogadj el semmit!

Az első pont lép életbe, mielőtt bárkitől bármit elfogadnál a szüleiden, nagyszülőkön, óvónénin, tanító nénin kívül. Akkor se fogadd el, ha érdekes ajándék, csoki, cukorka, játék vagy bármi más.

Csak olyan messze mehetsz, ahol még látsz engem!

A parkban, játszótéren, utcán mindig tartsuk szemmel a gyerekünket, őt is erre kérjük, hogy a látóterünkben maradjon. Sose hagyjuk egyedül!

Ne írd ki a nevedet!

Az utcán jól látható, kívül hordott tárgyakra (táska, sapka, kabát, karkötő, kitűző) ne írjuk rá a gyerek nevét, mert ha valaki néven szólítja, azt hiheti, hogy ismerősről van szó, könnyebben megbízik benne.

Ha elvesznél, keress egy…

Megbízható embert. De ki legyen az? A boltban, épületben az ott dolgozó portást, biztonsági őrt vagy pénztárost, eladót. Az utcán rendőrt, ha nincs a közelben, akkor egy anyukát, aki gyerekkel sétál.

Ne félj elmondani!

Ha olyan dolog történik veled, amit szokatlannak, zavarónak tartasz vagy rossz érzést kelt benned, mondd el otthon.

Nagyobb gyerekeknél

  • Mindig mondd el a szüleidnek, a nagyszüleidnek (vagy akire rábíztak), hogy hová mész, hol fogsz tartózkodni!
  • Ne menj el idegennel, ne szállj be ismeretlen személy autójába!
  • Legyél gyanakvó az idegenekkel szemben! Ne dőlj be, ha ajándékokat, számodra kívánatos dolgokat ígér (pl. mobil, Mp3 lejátszó, játék szoftver stb…)! Alig ismert haverokat, ismerősöket ne vigyél fel a lakásotokba!
  • Ha valami olyan történik a nap folyamán, ami szokatlan, kellemetlen, vagy nem érted, feltétlenül meséld el a szülőknek, vagy annak a felnőttnek, akivel vagy! Ne maradjanak benned megválaszolatlan kérdések, érthetetlen gondolatok.

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére