Jelenlegi hely

3+1 dolog, ami befolyásolja a napelemes rendszer megtérülését

A megújuló energiaforrások, köztük a napenergia felhasználása egyre dinamikusabban fejlődik hazánkban is. Az iparági technológia fejlődése magával hozza a rendszer kiépítésének egyszerűsödését, ami ma már sokkal elérhetőbb, mint ahogy azt sokan gondolnák. Egy átlagos háztartás akár egész éves áramszükségletét is megtermelheti a napelemes rendszer, ami kecsegtetően hangzik, a témát azonban gyakran még kérdések és kételyek övezik.

Az egyik leggyakoribb, a megtérülésre vonatkozik. Mi befolyásolja a napelemes rendszerek megtérülését? Várhatóan mennyi idő alatt térül meg a befektetés? Hogyan hat a szolgáltató szakértelme a megtérülési időre? Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ. Összeszedtük, hogy melyek azok a tényezők, amelyek leginkább befolyásolják a napelemes rendszer megtérülését. Íme:

1. A rendszer telepítési költségei

A napelemek telepítése egy hosszabb távú befektetés a fenntarthatóbb és gazdaságosabb energiafogyasztásért. Magasabb összegű beruházásról beszélünk, amelynek összegét a panelek száma és típusa mellett több dolog is befolyásolja:

Tartószerkezet

A tartószerkezet ára függ a panelek számától, hogy lapos-e vagy ferde a tető, illetve hogy egyáltalán oda kerülnek-e vagy a talajra. 

Inverter

Az inverter a napelemes rendszer szerves része. Feladata, hogy a megtermelt egyenáramot átalakítsa 230V-os váltóárammá, amit Ön is használ háztartásában. 

Elosztói teljesítménydíj

Ezt a díjat  csak a 4 kW feletti teljesítményű napelemek után kell fizetni és az alapját az inverter teljesítménye határozza meg. 

A napelemes rendszer telepítésének pontos költségeit a szolgáltatók tudják meghatározni egy alapos helyszíni felmérést követően. 

2. A tetőfelület 

A megtérülési időt jelentős mértékben befolyásolja a panelek teljesítménye, amelyre számos tényező hatással van. A legfontosabbak a tetőfelület mérete mellett:

Tájolás

A napelemek szempontjából a legideálisabb a déli tájolású tetőfelület. Ebben az esetben éri ugyanis a paneleket a legtöbb napsütés. A napelemes rendszer teljesítményét és az előállított áram mennyiségét akár 15%-kal is csökkentheti, ha a tetőfelület nyugati tájolású. Ha délnyugati vagy délkeleti irányú, akkor körülbelül 5%-os teljesítmény vesztéssel számolhat. Ezeket a veszteségeket mindenképp bele kell kalkulálni a megtérülési időbe. 

Dőlésszög

A tetőfelület dőlésszögét is fontos figyelembe vennünk a számításkor. A nem megfelelő beállítás ugyanis szintén teljesítmény vesztést okoz. Az ideális dőlésszöget általában 35-40°-ban szokták meghatározni. Így éri a paneleket a leghosszabb ideig merőlegesen a napsütés még azokban az időszakokban is, amikor kevesebb a napsütéses órák száma. 

Árnyékoló tényezők

A modulokat árnyékoló tényezők jelentősen csökkenthetik azok teljesítményét. 

Melyek a legfőbb árnyékoló hatások?

  • Felhők
  • Magas páratartalom
  • Sűrű növényzet
  • Antenna, kémény, villámhárító stb.

Ezek közül a környezeti tényezőkre Ön nem tud hatni, a fizikaiakra viszont igen. Az egyenletes, optimális energiamennyiség biztosításához fontos, hogy kiiktassa a teljes vagy részleges árnyékot okozó objektumokat.  

3. Mennyi az éves áramfogyasztás?

Az éves áramfogyasztást a közüzemi számlák alapján lehet a legegyszerűbben meghatározni. A előző 12 havi fogyasztás alapján megállapítható, hogy mekkora az Ön háztartásának vagy vállalkozásának áramszükséglete, amit ki kell váltania a napelem termelésének.  Magyarországon évente átlagosan 1100-1200 kWh termelésre képes egy 1 kW teljesítményű  napelemes rendszer. Ezen adatok birtokában már kiszámolható, hogy körülbelül mennyi panelre lesz szükség, hogy lefedje áramszükségletét.  

+1 Állami támogatás napelemes rendszerekre

A napelemes rendszer megtérülésének idejét az is nagyban befolyásolja, hogy a projekt finanszírozásához megpályáz-e állami támogatást vagy más kedvezményes finanszírozási lehetőséget. Az az Otthonfelújítási Támogatás a magánszemélyek és háztartások számára nyújt anyagi segítséget. A Rezsicsökkentési Program Vállalkozásoknak pedig a KKV szektornak teremt kedvező finanszírozási lehetőséget.

Mi történik a megtérülési időszakot követően? 

A napelemes rendszerek telepítésének ára a tapasztalatok alapján, átlagosan 8-10 év alatt térül meg egy átlagos háztartásban. Fontos megjegyezni, hogy ez csak a gondosan telepített, magas minőségű alkatrészekből álló rendszerre igaz, ezért azt javasoljuk, hogy legyen nagyon körültekintő a szolgáltatóválasztáskor. 

A megtérülési időszakot követően áramtermelése önfenntartóvá és akár teljes éves fogyasztása ingyenessé válik.

Ahogyan a napelemek egyre népszerűbbé válnak, úgy jelenik meg több és több termék a piacon, amelyek közül azonban nem mindegyik megbízható és értékálló. 

Ezért nagyon fontos, hogy olyan tapasztalt céget válasszon a napelemes rendszer kiépítéshez, amely alapos helyszíni felmérést végez. Majd ezt követően az Ön szükségletihez mérten a legjobb ár-érték arányú technológiát és a legmegfelelőbb pénzügyi konstrukciót ajánlja. Ilyen megbízható szolgáltató például az Aleron, amely több, mint ötszáz elégedett ügyfelének már bizonyította szakértelmét.  

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére