Mit tegyen a szülő, ha gyermekének valamilyen oknál fogva nincs diákigazolványa?
Hogyan tud étkezni az egyébként befizetett gyermek, amíg megérkezik a diákigazolvány?
Akinek valamilyen okból nincs diákigazolványa, annak a kártya megérkezéséig az Elszámolóház ideiglenes vonalkódot biztosít.
Az intézményekben dolgozó gazdasági ügyintéző összegyűjti az igényeket a szülőktől, tanároktól, diákoktól és továbbítja az Elszámolóház illetékes munkatársának. A rendszerben tárolt egyedi azonosítószámokat folyamatosan lecserélik, ahogy megérkeznek a tanulóktól a diákigazolvány számok.
Mit tegyen a szülő, ha tart attól, hogy gyermeke elveszíti a diákigazolványát?
Ha a szülő aggódik, hogy gyermeke nem tudja kezelni a diákigazolványt, a kártya hátoldalának (ami a vonalkódot tartalmazza) eredeti méretű, jó minőségű, fekete-fehér fénymásolata is használható. A diákigazolvány vonalkódja szükséges a belépés jogosultságának igazolásához, de a másolattal is csak naponta egyszer lehet regisztrálni a rendszerben.
(A fénymásolatot érdemes lamináltatni, hogy tartós legyen. Kilyukasztva akár a kulcstartóra is felfűzhető. Alsó tagozat első-második osztályában jellemzően a tanítók összegyűjtik és "lehúzzák" a vonalkódokat, ezzel segítve a kicsiket. - A szerk.)
Miért volt szükség erre a változtatásra?
Más nagyvárosok és külföldi példák alapján Pécsett is egy modern rendszert vezettünk be az étkezés jogosultságának ellenőrzése érdekében mind az alsó, mind a felső tagozatokban.
Mivel a diákigazolványt a tanulók – többek között közösségi közlekedési és más kedvezményeik érvényesítése érdekében – amúgy is maguknál tartják, kézenfekvő volt ehhez kötni az új rendszert, ami azokat védi, akik befizették az étkezést, és jogosan veszik igénybe azt.
Csak ebédkor van szükség a diákigazolványra?
A diákigazolványra csak ebédkor van szükség. A tízórait és az uzsonnát a szolgáltató a létszámnyilvántartó rendszerből kinyert adatok alapján állítja össze osztályonként.
Milyen egyéb változások várhatók az iskolai gyermekétkeztetés adminisztrációjában?
Újdonság, hogy az étkezés-lemondások kezelése 2017. január 1. után elkülönül az iskolai hiányzástól. Az Elszámolóház honlapján (www.elszamolohazpecs.hu) a változásokat kiírjuk, itt a befizetési napok intézményenként láthatóak lesznek, valamint a pénztárak havi nyitva tartása is itt látható, és nyomon követhető.
Elérhetőségeket, letölthető dokumentumokat is megtalálják majd a szülők honlapon. A lemondások megtehetők a etkezeslemondas@ph.pecs.hu email címen is.
A 2017. januártól működő 6 pénztárban fogják tudni a szülők intézni az étkezéssel kapcsolatos igényeiket, valamint a legtöbb intézménybe egy-egy napra kimegy az Elszámolóház pénztárosa étkezési térítési díjakat beszedni.
Lehetőség nyílik az étkezési térítési díjak online befizetésére, valamint a több gyermekes családok esetében könnyebbséget jelent, hogy nevelési intézménytől függetlenül egy helyen intézhetik ügyeiket, akár személyesen, akár elektronikusan.
Maruzs Erik, az Elszámolóház vezetőjének válaszai alapján szerkesztette: Gellén Nóra