Tavaly a pécsiek együtt élték át a Zsolnay Fényfesztivál varázsát, idén pedig együtt is hozhatják létre. A szervezők szeretettel várnak mindenkit a nyitónap esti fénykarneváljára, hogy saját készítésű fényjelmezekben vonulva a résztvevők együtt ragyogják be az éjszakát és kezdjék meg a fesztivált.
Hagyományteremtő szándékkal indítja útjára a Zsolnay Fényfesztivált szervező Zsolnay Örökségkezelő NKft. (ZsÖK) a Fénykarnevált, hogy mindenki aktív résztvevőként élhesse át a Fényfesztivál élményét. A városlakók készíthetnek fénylő jelmezt, díszt, bármilyen világító csodát! Ehhez a fesztivál mindhárom napján működő Fénybütykölde program nyújt segítséget, ahol mindenki megalkothatja saját fénydíszét.
Június 30-án 21.15-től a Sétatérről indulva a fényes társaság vidám és hangos menete végigjárja a Fény Útjának fontos állomásait, ekkor kapcsolják fel az első fényeket, hogy aztán együtt vesse bele magát mindenki a fesztivál forgatagába. A Fény Útját a belváros 25 állomása alkotja a Barbakántól a Szent István téren és a Káptalan utcán át egészen a Király utca végéig. Minden helyszínen lélegzetelállító fényfestés és fénnyel kapcsolatos vizuális alkotások nyűgözik le a közönséget.
A Fény Útja
Barbakán és Esze Tamás utca
1. A Fényes Barbakán
FényHangÁr
A FényHangÁr csapata idén is a gótikus stílusú Barbakánt festi meg saját készítésű animációikkal, illeszkedve a XV. századi kör alaprajzú bástya formai világához és Pécs város történelmi, művészeti hagyományaihoz.
A FényHangÁr audiovizuális csoportosulás 2009 óta festi fénnyel a homlokzatokat, VJ-znek, mappingelnek, és hozzá hangot, zenét szerkesztenenek. A kaposvári Rippl-Rónai Fesztivál HangKépUdvara mellett gyakran vendégei hazai és európai fesztiváloknak.
Szent István tér
2.Folyékony Rengeteg
Vj Centrum Budapest
A szökőkútból kiáradó fény a vízzel kölcsönhatásban különféle színaurákat rendez, új pozícióba alakítja a teret. Az installáció a víz expanzióját fénnyel aposztrofálja, ezzel az erdő láthatatlan mágikusságát tárja a látogató szeme elé.
A VJ Centrum stúdió Magyarország első VJ műhelyeként működik, workshopokat, előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket, technikai bemutatókat is szervez. A Fényfesztiválra független művészek közreműködésével egy installációval érkeznek.
Szent István tér
3. Scope
Szigeti G Csongor
Szigeti G Csongor munkái műfaji határokat feszegető, intuitíve is befogadható, kinetikus és interaktív alkotások. Nevéhez helyspecifikus, köztéri installációk, objektek, videók fűződnek, melyekben a szellemi töltet jut érvényre.
A felhasználó részese lehet az alkotó optikai kísérletének, melyben az „objektívként“ is használható, soktükrös, eltérő poligonális profilozású acélhengerek kaleidoszkópszerű, dekorativ mezővé bontják a befogott külső látképet. Az „analóg effekt filteren“ áthaladó látványt képfelvevő eszközzel lehet rögzíteni, meg lehet osztani, tovább lehet fejleszteni, egyedi módon fel lehet használni.
Szent István tér
4. Doppler
Vicsek Viktor
A Doppler egy 23x1x1m méretű, LED-ekből és diffúz csövekből álló térbeli kijelző. Hanggal aláfestett fényanimáción keresztül enged betekintést a végtelenbe.
Vicsek Viktor a Limelight alkotócsoport egyik alapítója. Közel két évtizede foglalkozik vetítéssel, fénnyel. Önálló és csoportos munkáival rendszeresen jelen van a világ fényfesztiváljain.
Sétatér – Cella Septichora
5. Porticus 3.1
Mátrai Erik
A Porticus 3.1 című munka egyetlen hatalmas, a Cella Septichora terét teljesen betöltő fényinstalláció. A padló és a mennyezet között párhuzamosan futó fénypászmák henger alakot formáznak, az antik oszlopok kannelúrázott struktúráját idézve, s ezekből a fényoszlopokból áll össze az oszlopcsarnok.
Mátrai Erik 2004-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán, jelenleg Budapesten él és dolgozik. Videóiban, táblaképein a legújabb technikai megoldásokat és a klasszikus ikonográfia elemeit társítja. A mű és a tér kapcsolatát fókuszba állító installációit gyakran szakrális térben helyezik el, vagy éppen maguk az alkotások adnak transzcendens jelentést a helyszínnek.
Sétatér
6. Liliom
Kortárs Design és Medence Csoport (Koros Péter, Terebessy Tóbiás)
Hideg légbefúvásos installáció, amit egy vizililiom ihletett. Az installáció látványkoncepciója vékony szálerősített textíliák fényáteresztő képességeit kihasználva jelenít meg térbeli fénytesteket.
Koros Péter (Kortárs Design) és Terebessy Tóbiás (Medence csoport) 2009 óta készítenek légbefúvásos installációkat. Munkáik közt találunk 5 méteresre nagyított Willendorfi vénuszt, színházi látványelemként pedig 16 méteresre fújódó, a nézők fején sétáló hatfejű sárkányt. Az Amszterdami Fényfesztiválon sikerrel szerepelt a vezérelhető belső RGB ledvilágítással működő, stilizált tulipán-virágnagyításuk.
Káptalan utca
7. Múzeumok utcája
Sacra Geometria Visual
A Sulla Balázs vezette Sacra Geometria Visual csapata ebben az évben a Káptalan utcai múzeumok homlokzatát öltözteti fényköntösbe kézzel készült festményekkel és karcolatokkal, így kap egyedi hangulatú vetítést a Vasarely Múzeum, a Zsolnay Múzeum és a Martyn Múzeum bejárata.
Káptalan utca – Martyn Ferenc Múzeum udvara
8. Szoborfényfestmények
FényHangÁr
A kaposvári FényHangÁr a múzeumudvar szobrait vetíti meg a Martyn Ferenc festmények stílusában készült animált képeivel. A térbeli mozgó festmények pontosan illeszkednek a nonfiguratív és geometrikus formákhoz, korszerű vizuális technikával gondolva tovább Martyn munkásságát.
Káptalan utca – Martyn Ferenc Múzeum udvara
9.Wood FX – publikus VJ állomás
MeetLab
A VJ-k többnyire a színfalak mögött dolgoznak, így nehéz kifürkészni, miként is hozzák létre a különféle produkciókhoz kapcsolódó látványvilágot. A WOOD FX a 6 leggyakrabban használt vizuális effektust teszi kipróbálhatóvá és egymásra rétegezhetővé, így bárki alkotójává válhat a valósidejűen manipulált képek világának.
A MeetLab egy multifunkciós, félnyitott projektinkubációs tér és kreatív műhely, mely különleges képalkotó és megjelenítő eljárások fejlesztésével, interaktív installációk tervezésével és kivitelezésével foglalkoznak.
Káptalan utca – Martyn Ferenc Múzeum udvara
10.Tron – fényaréna
MeetLab
Ne csak nézzük, játszunk a fénnyel! A világ egyik első és máig ható videojátéka, a TRON. A „fénymotorok csatáját” a MeetLab csapata álmodta újra lézerre, ezt ki is próbálhatjátok egy speciálisan erre a célra épített fényarénában! Döntő vasárnap este 21.30-tól!
Káptalan utca – Martyn Ferenc Múzeum udvara
11. Papír Panír Imaginárium
Papír Panír
A Papír Panír Imaginárium egy elvarázsolt fénylaboratórium, ahol a gyerekek játékos formában ismerkedhetnek a látható fény szabályszerűségeivel és szabálytalanságaival. A pécsi székhelyű művészcsoport komplex, színház- és képzőművészeti alapokra építkező, élménypedagógiai műhelye a szórakoztatás és a tudásátadás közös formáit keresi.
Káptalan utca – Vasarely Múzeum udvara
12. Homokanimációs és árnyszínház udvar
Sáli Levente – MeseAblak – „Úszó Ház” Árnyszínház
A Vasarely Múzeum udvara minden este más-más programmal várja a közönséget. Pénteken Sáli Levente homokanimációi, az utolsó két estén két pécsi csapat, a Pécs-Somogyi iskola árnyszínház-előadása, majd Stavniczki Emese és Perez Natália MeseAblaka lesz látható.
Részletes leírásokat a programsorolóban találsz.
Janus Pannonius utca
13. Sokaság
Lumimosa
A mimózaformák családjába tartozó, ritkán felbukkanó jelenség, ami ellentétben a szemérmes mimózával (Mimosa pudica), fénnyel érintve bontja ki virágait. A név mögött Andrási Edina képző- és iparművész rejtőzik.
A Lumimosa csapata klasszikus, kézzel készített diák segítségével vet fényt a Janus Pannonius utca különböző rétegeire. Alkotásaik impressziók, színek és a fény találkozása, sűrű, gomolygó mintázatok. A vetítőknek köszönhetően 256 cm2 festett üveg 256 m2-en tárul fel. Vendégalkotó: Light Zoo
Széchenyi tér
14. Fénypalástok
Pécsi Fényfestő Műhely
Az elmúlt évszázadokban Gázi Kászim pasa dzsámija (Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom) több átalakuláson is átesett, ennek jegyében a Fényfesztiválon is többféle arcát mutatja majd. A naponta cserélődő „fénypalástokat” az évtizedes hagyománnyal rendelkező Pécsi Fényfestő Műhely (Labor Lumen Squad) munkatársai szabják a Dzsámira. A geometrikus ábrák, vibráló színek, apró figurák alkotta képek naponta más-más hangulattal várják a fesztiválozókat Pécs főterérén!
Széchenyi tér
15. Pixelbogár
Kiégő Izzók
A Pixelbogár egy digitális köztéri szobor, a Kiégő Izzók legújabb alkotása, egy tünékeny csoda. A Zsolnay Fényfesztiválra készülő totemállat a fesztivál látogatói fölé magasodva hirdeti a fény univerzalitását. A minimalista szobor napközben egyszerűen csak új perspektívába helyezi a neki otthont adó teret, az este beálltával azonban megelevenedik a több ezerszeresére felnagyított rózsabogár, és fénnyel tölti meg környezetét. Míg a forma a végletekig leegyszerűsített és távol esik a szokványos reprezentációtól, a szerkezeten elhelyezett pixel vezérelt LED-ek kapocsként csatolják az objektumot Pécshez. Az esténként látható fényjáték az eozin csillogását idézi, miközben a statikus váz dinamikussá és élővé válik. A sok száz egyedi elemből felépülő négy mázsás világító lo-poly bogár repülőről is jóllátható, a fesztivál látogatói azonban testközelből is élvezhetik mindhárom nap.
Széchenyi tér – Nádor Galéria
16. Healium Lightformer – A 3D fényvezérlés jövője
Healium Decoration
A budapesti Healium Decoration 2012 óta foglalkozik fénytechnikával, vetítéssel, színpadi látványtervezéssel. Installációi mellett 2014 óta egy saját fejlesztésű, fényvezérlő szoftveren is dolgozik.
Az eseményre szabályos geometriai testeket hozott létre a program működésének szemléltetésére. A háromdimenziós térben öt darab szabályos, avagy platoni test létezik, melyek közös tulajdonsága, hogy az oldalaikat egybevágó szabályos sokszögek határolják, minden lapszögük egyenlő és a csúcsalakzataik is egybevágók.
Széchenyi tér – Nádor Galéria
17. Fantasztikus valóság
Implausible Works
Holografikus üzenetek, mozdulatokkal navigáló filmhősök. Csillagok háborúja, Mátrix, 2001 űrodüsszeia. Sci-fi jelenetek, fantáziaképek, melyek ma már mobiltelefonnal is megrendezhetők és életre kelthetők. A kiterjesztett valóság, azaz AR (Augmented Reality) technológiával létrehozott Fantasztikus Valóság c. tárlat képei az Interactive Print alkalmazás segítségével tekinthetők meg június 30. és július 2. között.
Alkotók: Szécsényi-Nagy Loránd, Szekeres Ágnes, Kreatív menedzsment: Kovács Andrea
Együttműködő partner: Let it Be! art agency
Széchenyi tér – Nick Udvar
18. Bubick-udvar
Grafoscope
A tavalyi Nagy Kékség után a Grafoscope csapata most buborékfelhőbe burkolja az udvart. A térben gömbfűzér-installáció lebeg. A kapualjban Molnár Ákos óriás-szappanbuborékokat ereget, míg az emeleti ablakból kivilágított buborékraj száll a nézők felett. A sétát hangaláfestés kíséri, ami zenei hangokból és környezeti neszekből áll össze.
18.00–20 óra között buborék-aquarell lenyomatozás, habkukac fújás és légpárnás fólia festés várja a Nick Udvarba betérőket.
Széchenyi tér – Művészetek és Irodalom Háza
19. Méhkas Dia Projekt
A székesfehérvári dia-projekt a partikultúrából a steet art-ba került, architekturálisvetítéseket valósít meg köztereken és belső terekben egyaránt. A vetített diakép fénymontázst alkotva az épületek belső és külső falain ún. „tapéta” jelleggel fénybe csomagolja a környezetet. A diavetítő mint „fényfestő” ecset funkcionál, segítségével „belakják” a teret, alkalmazkodva az adott helyszínhez és a formai adottságokhoz. A dia-projekt célja a csírázó intellektuális street art avantgárd beépítése a kortárs képzőművészeti kontextusba.
Széchenyi tér – Művészetek és Irodalom Háza
Törékeny óriások – Méhkas üveg kiállítás
A Méhkasaula Kulturális Egyesület üvegfestő-alkotásait táblaképekként állítja ki, mellettük a legjobbnak ítélt épületfestést fotón is bemutatja. Az Egyesület alkotói a hagyományos üvegfestést ötvözik grafikai vonulatokkal. Technikájuk lényege, hogy áttetsző alkotásokat hoznak létre, melyeket manuális vetítőgépekre helyezve különböző felületekre vetítik ki.
Széchenyi tér – Művészetek és Irodalom Háza
20. Camera obscura látványszoba
Pórszász Áron fotóművész
A Fényfesztivál élményszobája a camera obscura fényjelenség megtapasztalásával jutalmazza a szoba látogatóit. A fényjelenség a sötét szobába egy apró lyukon keresztül bejutó fény hatására jön létre, így a külső világ fordított, „élő” képe jelenik meg a falon. A camera obscurával Pórszász Áron ̋Széchenyi térről készített több méteres felvételét is megtekinthetik.
Jókai tér
21. Jókai fénypanoráma
Fényszórók Visual
A fiatal képzőművészekből álló Fényszórók Visual képi világában a szürrealizmus, a steampunk stílusjegyei és a szecesszió ornamentikus motívumai is jelen vannak. A falfelületeket forgó kaleidoszkóppá, szélfútta vászonná, hullámzó vízfelületté alakítják kézzel festett üvegdiák segítségével.
Széchenyi tér – Irgalmasok temploma
22. Afrikai inspirációk
Laluz Visuals
A csapat idén néhány hetet Nyugat-Afrikában töltött, ahol magával ragadták őket a színek sokasága, a gyönyörű mintázatok. Összegyűjtötték a legszebb textileket és, mellé képeket festettek, amelyeket aztán megmozdítottak, animáltak. Az Afrikai inspirációk erről mesél. „Szeretünk festeni, új dimenziót teremteni fénnyel, színekkel. […] Inspirációnkat egymás vibrációiból, a természetből, az organikus képződményekből, és népi-törzsi motívumokból merítjük.”
Csorba Győző Könyvtár Belvárosi Fiókkönyvtára, Király u. 9., udvar
23. Teljesség és üresség, a fények és árnyékok játéka
Total Art Egyesület
Árnyanimációs filmek a 20. század első felének jeles alkotóitól – Lotte Reiniger, Tony Sarg, Hidehiko Okuda, Noburō Ōfuji – fényfestés, Hommage á Moholy-Nagy László: Fény-Tér Modulátor modell
A Total Art Nemzetközi Művészeti Egyesület negyedik éve mutatja be a több évtizedes múlttal rendelkező pécsi rajzfilmes szakmát a Pécsi Animáció Története kiállítással. A szakma rejtelmeibe vezetnek be foglalkozásaikon, ahol az érdeklődők aktív részesei is lehetnek egy-egy rövid, báb vagy papírkivágásos technika elkészítésének.
Király utca – Pécsi Nemzeti Színház
24. Földön, vízen, levegőben
Laluz Visuals
Valós és csak a fantáziánkban létező lényeket mutat meg nekünk a Laluz Visuals.
Élőlényeket, akik a vízben, a földön vagy a levegőben élnek. Lehet, hogy éppen láthatatlanok lesznek, és nekünk kell megnyílni ahhoz, hogy megérezzük őket.
Király u. 23–25. – Nappali
25. Nappali By Night
Full Kolor Visual
A Full Kolor Visual álló és mozgóképpel foglalkozik, munkáikkal elsősorban fesztiválokon találkozhatunk. Kézzel készült diákból épít montázsokat tereptárgyakra, élő videomappinget varázsol elektronikus zenei partykra, ezennel a Nappali homlokzatát kelti életre.
Király u. 64. – Szabadkikötő
26. Éjjeli Kikötő 2.0
Full Kolor Visual
A Szabadkikötő háromnapos audiovizuális utazásra hív, legénységét ezúttal az idén 650 éves PTE Elektronikus zenei médiaművész szak hallgatói és a fesztiválon alkotó fényművészek köreiből verbuválta. A helyszín rezidens látványfelelőse a Full Kolor Visual.
Dóm tér
ZSOLNAY LIGHT ART FÉNYFESTŐ VERSENY 2017
A tavalyi nagy sikert követően a ZSÖK NKft. idén ismét meghirdette a Zsolnay Fényfesztivál keretén belül a nemzetközi, pénzjutalommal járó Zsolnay Light Art mappingversenyét a Pécsi Székesegyház épületére. A verseny idei témája: A fény vonzásában.
A Zsolnay Light Art szakmai partnere és a verseny házigazdája idén is a nemzetközileg is elismert magyar mappingművész-csoport, a Kiégő Izzók, akik nem csak a verseny lebonyolításában segítenek, de egy újabb – versenyen kívüli –, lélegzetelállító opussal is készülnek.
A Székesegyház megfestése a Zsolnay Fényfesztivál központi attrakciója, melyet két napon át, június 30-án és július 1-én sötétedéstől lehet megtekinteni. A versenyt megelőző napon, péntek este még egyszer levetítjük a tavalyi nyertes alkotásokat és a Kiégő Izzók Jónás Könyve című, homlokzatra komponált, epikus videóját. Idei filmjüket, a Rezonanciát szombaton, a versenyalkotások levetítését követően nézhetjük meg. A Székesegyház homlokzatára komponált filmet a nyugati toronyban található harang inspirálta. Az 1819-ben öntött „Péter” Magyarország nyolcadik legnagyobb harangja, melyet maximum 32 mp-ig lehet működtetni, mert a kialakuló rezgés hosszabb használat esetén károsíthatja a tornyot. Az audiovizuális fúzió folyamát S Olbricht és Gábor Deutsch / Anorganik páros kísérleti elektronikus zenéje tartja rezgésben.
Hogy fokozzuk a látványt, idén nem csak a bazilika oldalhajóját és a tornyokat, hanem a tetőt is bevonjuk a vetítésbe. Az egyetlen kategóriában zajló verseny zsűrizését egy öttagú nemzetközi bizottság látja el. A hivatalos, zsűri által kiosztott díjakon felül idén is lesz közönségdíj. A nézők által legjobbnak ítélt mappingalkotás elismerését a FestivalUnlimited adja. A Zsolnay Light Art fényfestő-verseny ingyenesen megtekinthető, korhatár nélkül.
KIÉGŐ IZZÓK
A Kiégő Izzók Magyarország egyik legelismertebb vizuális műhelye. Évek óta meghatározó szerepet játszik a kortárs vizuális kultúra megújításában, legyen szó koncert- vagy partivizuálról, fényinstallációról, videóklipről vagy akár a berlini Magyar Ház oldalfalának életre keltéséről, mely az egyik legnagyobb sikerű munkájuk volt.
Részletek: www.fenyfesztival.hu