Mi is az a PCOS?
A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma egy gyakori hormonális rendellenesség a nők körében. Tulajdonképpen azt jelenti, hogy a petefészekben apró ciszták alakulnak ki. Hogy ezek okozzák-e a peteérés elmaradását vagy épp a peteérés elmaradása miatt jönnek létre, az nem egészen tisztázott. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint a petefészkeken egy kemény réteg jön létre, ami megakadályozza a tüszőrepedést és ezek az ovuláció során ki nem lökődött petesejtek alakulnak idővel folyadékkal teli cisztává. Majd ezek a kemény kis ciszták akadályozzák a további peteérést.
A PCOS rendszerint az androgének (férfi nemi hormonok) magas szintjei miatt jön létre, amelyek az egészséges női szervezetben is megtalálhatóak. Csakhogy valamilyen okból a hormonháztartás egyensúlya felborul és ezek a hormonok kerülnek túlsúlyba. Habár a neve alapvetően arra utal, hogy a petefészkeket érinti, sokkal többrétű problémáról van szó, ami érintheti az agyalapi mirigy, az anyagcsere, a máj, a szív- és érrendszer, valamint az endokrin rendszer működését is. Kezelése ezért összetett és hosszadalmas folyamat.
A PCOS gyakori tünetei
A PCOS tünetei a betegség sokfélesége miatt igen széleskörűek lehetnek és könnyen össze is téveszthetőek más panaszokkal. A leggyakoribb jelei közé tartozik azonban:
1.A rendszertelen menstruációs ciklus
A női ciklus többnyire 21-28 nap közötti, ha ennél rövidebb vagy hosszabb, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis akár PCOS is állhat a probléma hátterében. A betegség egyik jellemző tünete például a menstruációs ciklus hosszának és intenzitásának változása. Vagyis az egyik hónapban csak pecsételő vérzést tapasztalunk, a másikban pedig erős menstruációs görcsöktől szenvedünk akár több napon át.
2.Policisztás petefészkek
Az ultrahangvizsgálat során a petefészkekben apró ciszták láthatóak. Ezeket esetleg alhasi szúró fájdalom is jelezheti, hiszen méretük miatt nyomást fejthetnek ki a környező szövetekre. A megnövekedett vizelési inger, illetve a fájdalmas együttlétek szintén okot adhatnak a kivizsgálásra.
3.Androgén túlsúly
A nőgyógyászati vizsgálat során orvosunk átfogó labort rendelhet el. Ebből már kitűnik, ha magasabb a női testben termelődő androgének szintje. Ezek olyan tüneteket okozhatnak, mint az erős szőrnövekedés az arcon és testen, a pattanások megjelenése és az erős hajhullás.
4.Izulinrezisztencia
A PCOS súlyosabb esetei kapcsolatba hozhatók az inzulinrezisztenciával is, mivel befolyásolja a cukoranyagcsere működését. Ez ráadásul a teherbe esést is nehezítheti, illetve növelheti a veszélyeztetett terhesség esélyét.
5.Fájdalmas ovuláció
Néhány nő PCOS-sel fájdalmas ovulációt tapasztal, ami általában a petevezetőkben jelentkező szúró fájdalom formájában nyilvánul meg. Ha ciklusunk közepén ilyesmit érzékelünk, mindenképp jelezzük nőgyógyászunknak.
+1 Az ovuláció elmaradása
Ez már inkább a PCOS következményei közé tartozik, de további tünetek kiváltóoka is lehet. Az androgén hormonok túlsúlya miatt ugyanis az ovuláció (petesejt-felszabadulás) elmaradhat, ami termékenységi nehézségekhez vezethet.
PCOS és a terhesség
A PCOS terhesség közel sem lehetetlen, habár széles körben elterjedt a betegséggel kapcsolatban, hogy meddőséget okoz. Bizonyos esetekben ez valóban előfordulhat, megfelelő kezelés mellett azonban akár természetes úton is létrejöhet a fogantatás. Fontos megjegyeznünk, hogy ez a pácienstől és az állapotától is függ. Amennyiben gyógyszeres támogatással stimulálható a peteérés és az ovulációnak nincsenek mechanikai akadályai, például a petevezetők elzáródása, kialakulhat terhesség.
Sok esetben szükség van azonban jelentős életmódváltásra és asszisztál reprodukciós eljárásokra a fogantatás érdekében. Vannak bizonyos élelmiszerek, illetve életmódbeli tényezők, amik fokozhatják a PCOS tüneteit. Ezeket érdemes kiiktatnunk az életünkből. Közéjük tartoznak a magas glikémiás indexű ételek, például a fehér kenyér, a cukor, a feldolgozott húskészítmények is. Illetve fokozott figyelmet kell fordítanunk a rendszeres mozgásra.
Komplex kezelés segítségével PCOS esetén is létrejöhet a várva várt terhesség. Ha ilyen diagnózist kaptunk ezért nem szabad azonnal feladni a próbálkozást, még ha kicsit nehezebb is a dolgunk.
Szponzorált tartalom