Jelenlegi hely

Mit rejt a homokozó... És hogyan védekezhetünk ellene?

Minden Anyuka tudja, hogy a legkisebbek és a kicsit nagyobbak életében is egyaránt fontos helyszín a játszótéri homokozó.  Azt viszont csak kevesen tudják, hogy mit is rejt valójában...

Amíg Németországban évente kötelező a homokozók tisztítása, itthon sajnos gazdátlan a kérdés. A magyar gyerekeknek sokszor csak a hipózás jut fertőtlenítés címén, az esetek túlnyomó többségében pedig még az sem. Tavasszal néhány ásás erejéig éppen csak megkapargatják a homokozók felszínét, hogy felpuhuljon – pedig ezzel közel sincs elintézve a probléma. A homokozókban a gyerekek komoly veszélyeknek vannak kitéve: penészgomba, allergia, szalmonella, látásvesztés – mindez az állati és az emberi hulladék okozta szennyeződéseknek és az általuk kiváltott baktériumoknak köszönhetően. A Tiszta Homokozóért Alapítvány szakértői szerint rendszeres – legalább évenként egyszeri tisztításra és kormányrendeletre lenne szükség, hogy a gyerekek ne betegedjenek meg kedvenc játszóhelyükön.

A kérdés idehaza teljesen szabályozatlan, még azt sem tudni, hogy pontosan hány homokozó létezik, becslések szerint is több mint 10.000 játszótérről van szó. Az önkormányzatok és más köz- vagy magánintézmények saját belátásuk és költségvetésük szerint döntenek arról, hogy milyen gyakran és módon tisztíttatják a homokozóikat. Az egyik legrosszabb példa, amikor a homokozóba hipót öntenek fertőtlenítés gyanánt. Sokszor előfordul, hogy a nem ellenőrzött fuvarozó a friss homok helyett kicseréli két homokozó szennyezett tartalmát. A Tiszta Homokozóért Alapítvány most új fertőtlenítési technológiát kíván meghonosítani Magyarországon, mely külföldön már bizonyított.
 

„Néhány éve, kisgyermekes szülőként szembesültünk a homokozók veszélyeivel. Egy, a családomban élő kisgyermek szalmonellát kapott a gyermekhomokozóból, barátnőm kislánya pedig húgyúti fertőzést. Ekkor eldöntöttük: tenni fogunk azért, hogy a gyerekek ne betegedjenek meg azokon a játszóhelyeken, ahová a szülők azért viszik őket, hogy a szabadban legyenek, mozogjanak, tehát egészségesek maradjanak” – mondja Szemán Györgyné Ibolya, a  Tiszta Homokozóért Alapítvány elnöke. „A tisztításra egyetlen, a gázlángos módszer létezik hazánkban, de ez is csak a homok felületét fertőtleníti. A környező országokban is felkutattam a lehetőségeket, és rátaláltunk a német hőkezeléses eljárásra, amely teljesen áttisztítja a homokot. Férjemmel létrehoztuk a Tiszta Homokozóért Alapítványt azért, hogy felhívjuk a figyelmet a problémára és népszerűsítsük az eljárást, ezáltal sok-sok kisgyermeket óvjunk meg a homokozókban összeszedhető betegségektől. Szerencsére egyre több cég és közszereplő áll mellénk – bízva abban, hogy így még nagyobb hangot kap az általunk képviselt cél.”

Bővebb információ: www.tisztahomokozoert.hu

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére