Jelenlegi hely

Napvédelem nélkül nyáron sehova! - De mi minden lehet a boltok polcáról leemelt napvédőkben?

A szervezetünknek szüksége van a napfényre, ezt mindannyian tudjuk. Ahogy azt is, hogy direktben napon lenni minimum(!) 11-15 óra között erősen nem javasolt. 

A dōTERRA előtti időkben a férjemmel utánanézés nélkül kentük, amit vettünk a gyógyszertárban vagy egy drogéria láncban. Rá volt írva, hogy 50-es, ha még az is rajta volt, hogy „baby”, meg „sensitive”, „bőrgyógyászatilag tesztelt” az nekünk bőven elég volt. Annyira vakon voltam ebben a témában is.
A lényeg, hogy folyamatosan fejlődjünk, és változtassunk, ha kell. 

Ahogy egyre nagyobb teret nyertek a természetes olajok, és egyéb kemikáliamentes kiegészítők az életünkben a dōTERRA-tól, óhatatlan volt, hogy a SUN család megjelenésével a napvédelem témájába is beleássam magam.

Márkákat nem említek, de a következő sorok alapján be tudod majd azonosítani az összetevőket. Most csak a fényvédő anyagokat vesszük végig, de az egyéb összetevőket is érdemes nézni.

Ne legyél naiv és megvezethető! Figyeld az összetevőket! A marketingesek ügyesek, láss át rajtuk!

Fizikai? Kémiai?

Kezdjük ott, hogy mi is a különbség a fizikai és kémiai fényvédelem között?

Fizikai fényfédelem esetén kis ásványi anyag darabok kerülnek a bőrre, amelyek nem szívódnak fel, és ezek visszatükrözik a fényt. Ezzel szemben a "hagyományos" naptejekben található kémiai anyagok nagy része fel is szívódik a bőrön keresztül.

Kenhető, vagy fújható?

Az összetevőkön kívül fontos, hogy a kenhető forma a lehető  legbiztonságosabb, főleg kisgyerekeknél és babáknál, mivel a fő aggály a spray formával szemben, hogy a sprayzés következtében nem lehet kizárni, hogy belélegzünk egy kisebb mennyiséget, miközben pl. a gyakori titánium dioxid összetevő belélegezve rákkeltő hatású lehet. Ugyanakkor érdemes azon elgondolkozni, hogy kenni akarunk-e olyan összetevőket, amik nem jók. Ha nincs semmilyen károsanyag az összetevők közt, akkor a spray se kerülendő.

Kémiai fényvédő anyagok

Nézzük, milyen tipikus kémiai fényvédő anyagok vannak, és melyik miért nem jó:

• OCTOCRYLENE: a jelenlétében a bőrön az UV-fény (napsütés) hatására reaktív oxigén - veszélyes szabadgyök - keletkezik, mely többféle egészségügyi kockázatot jelenthet. Erős allergén, akár bőrgyulladást is okozhat, ketoprofén allergia esetén kifejezetten kockázatos. Felszívódik a bőrön keresztül és lehetséges hormonkárosító hatása is van.

• HOMOSALATE: enyhe mértékben, de megzavarja a hormonrendszer természetes működését, felszívódik a bőrön át, továbbá ez a vegyszer fényre reagál és napfény hatására lebomlik, aminek a végeredményei pedig akár toxikus, mérgező anyagok is lehetnek.

• OCTINOXATE: más néven octyl methoxycinnamate az állatkísérletek szerint beleavatkozik mind a pajzsmirigy, mind a szaporító szervek hormon-működésébe. Szintén tiltólistás. Felszívódik a bőrön keresztül, UV-fény hatására allergiás reakciót válthat ki. Több országban betiltották mivel károsítja a vízi élővilágot.

• OXYBENZONE: más néven benzofenon-3, ösztrogénként viselkedik a testben, allergizálhat, és felhalmozódik az emberi szervezetben. Azon fiú gyermekek esetén, akikben magasabb oxibenzon koncentáricót mértek, alacsonyabb volt a  tesztoszteron szint. A terhes nőkben mért magasabb oxibenzon szint több módon is károsan hatott a terhességre. A hormonhatását összefüggésbe hozták a mellrák és a pajzsmirigy rák, valamint endometriózis kialakulásával.

• OCTISALATE: allergiát okozhat és biztos, hogy felszívódik a bőrön át.

• AVOBENZONE: felszívódik a bőrön keresztül, a fény hatására lebomlik és a bomlástermék viszonylag gyakran okoz allergiát, valamint hormonszerűen hathat.

• Tinosorb (kémiai-fizikai fényvédő): jelen információink szerint korlátozottan szívódik fel a bőrben.

A fizikai fényvédők

Meglepő módon ebből se mind ajánlott:

• NANO TITANIUM DIOXIDE: NEM JAVASOLT gyerekek számára: A Titanium Dioxide egy mechanikai fényvédő, mely csak belélegzéskor okoz problémát, így spray formában mindenképp kerülendő. A titánium oxidot “belélegezve rákkeltő  anyagnak” minősítette az EU. A nano részecskéket úgy használják a gyártók,  hogy alapvetően nem is ismerjük a tényleges kockázataikat. A nano részecskék könnyen bejuthatnak a szervezetbe a bőrön át, ami azért kockázatos, mert több nano anyagnak, így a nano tiátnium-dioxidnak is ismert sejtmérgező hatása van. Több kockázata is ismert, naptejekben való alkalmazása eléggé ellentmondásos, ráadásul az állatkísérletek során génkárosodást okozott. Fény hatására akár a bőrben lévő fontos molekulák bomlását is elősegítheti, ami további kockázatokat vet fel.

• TITANIUM DIOXIDE: enyhén aggályos összetevő, csak megfelelő használat mellett elfogadható. A titánium-dioxid belélegezve rákkeltő anyag lehet, emiatt több nemzetközi szervezet kérte a spray formátumú termékek (pl. naptejek, kozmetikumok, festékek) figyelmeztetéssel való ellátását, betiltását.

• RETINYL PALMITATE: az A-vitamin egy származéka, sok kozmetikai termékben megtalálható. Vizsgálatok során a retinyl palmitate gyorsította a bőrrák kialakulását napfény hatására az egér-kísérleteknél, így minden olyan termékben amivel fény érheti a bőrt, kerülendő.

• ZINC OXIDE: a cink-oxid hatékony fényvédő. Alapvetően a nem nano formában ajánlott használatra, ebben a formában biztonságos a kutatások szerint.

A dōTERRA fényvédők mit is tartalmaznak?

A dōTERRA fényvédőkben NEM nanoméretű cink-oxid látja el a fényvédő szerepet.

A SUN család tagjai:

  • ásványi fényvédő krém arcra-testre
  • ásványi fényvédő stift arcra-testre
  • ásványi fényvédő spray testre
  • napozás utáni testápoló spray
  • ajakbalzsam
  • mindennapos ásványi fényvédő és hidratálókrém arcra

A nem nanoméretű cink-oxid mellett pár hasznos dolgot pakoltak még mellé, nem sokat, ááááá! :-)

A teljeség igénye nélkül:

A krémbe: avokádó olaj, sárgarépamag olaj, tucuma vaj, málnamag olaj, napraforgómag olaj, kókuszkivonat, aloe vera, E-vitamin, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, vörös mandarin

A stiftbe: kandelilla viasz, sáfrányos szeklice mag olaj, kakaóvaj, jojoba olaj, shea vaj,, sárgarépamag olaj, E-vitamin, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, vörös mandarin

A spray-be: sáfrányos szeklice mag olaj, sárgarépamag olaj, jojoba olaj, málnamag olaj, napraforgó mag olaj, kókuszkivonat, E-vitamin, avokádó olaj, kurkuma, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, aloe vera, vörös mandarin.

- SPF 30-as fényvédelmet biztosít

- Nincsenek benne ftalátok, oxibenzon és szintetikus illatanyagok sem.

- Tápláló és intenzíven hidratáló összetétele bőrgyógyászatilag tesztelt, és akár 80 percig vízálló.

- Vegánbarát, és biztonságos a korallzátonyok élővilágára nézve.

A napozás utáni testápoló spray, a hialuronsav hidratáló tulajdonságai és az aloe vera csillapító hatása a hegyi árnika virágának kivonatával egyesülve egy igazán  mélyen hidratáló összetételt alkotnak, a csodamogyoró, chlorella, tömjén, a copaiba, levendula, koriandermag, kamélia, körömvirág, indiai citromfű, borsmenta, japán menta, asztaxantin, kék varádics, olasz szalmagyopár, szantálfa, E-vitamin összetevőkkel karöltve.

Ha szeretnél a háttér forrásokról is olvasni, szólj nekünk, és küldjük!

Ha kérdésed van, írj messenger üzenetet Nikinek.

A következő kiscsoportos (4 fő max.) esszencia élmény 2025. július 8. kedd 17:30-19:00. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: JELENTKEZÉS ITT

Privát időpontért jelentkezz messengeren.

Írta: Martits - Fedor Nikolett

Nikiről és a dōTERRA-val való találkozásáról ITT OLVASHATSZ

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére