A dōTERRA előtti időkben a férjemmel utánanézés nélkül kentük, amit vettünk a gyógyszertárban vagy egy drogéria láncban. Rá volt írva, hogy 50-es, ha még az is rajta volt, hogy „baby”, meg „sensitive”, „bőrgyógyászatilag tesztelt” az nekünk bőven elég volt. Annyira vakon voltam ebben a témában is.
A lényeg, hogy folyamatosan fejlődjünk, és változtassunk, ha kell.
Ahogy egyre nagyobb teret nyertek a természetes olajok, és egyéb kemikáliamentes kiegészítők az életünkben a dōTERRA-tól, óhatatlan volt, hogy a SUN család megjelenésével a napvédelem témájába is beleássam magam.
Márkákat nem említek, de a következő sorok alapján be tudod majd azonosítani az összetevőket. Most csak a fényvédő anyagokat vesszük végig, de az egyéb összetevőket is érdemes nézni.
Ne legyél naiv és megvezethető! Figyeld az összetevőket! A marketingesek ügyesek, láss át rajtuk!
Fizikai? Kémiai?
Kezdjük ott, hogy mi is a különbség a fizikai és kémiai fényvédelem között?
Fizikai fényfédelem esetén kis ásványi anyag darabok kerülnek a bőrre, amelyek nem szívódnak fel, és ezek visszatükrözik a fényt. Ezzel szemben a "hagyományos" naptejekben található kémiai anyagok nagy része fel is szívódik a bőrön keresztül.
Kenhető, vagy fújható?
Az összetevőkön kívül fontos, hogy a kenhető forma a lehető legbiztonságosabb, főleg kisgyerekeknél és babáknál, mivel a fő aggály a spray formával szemben, hogy a sprayzés következtében nem lehet kizárni, hogy belélegzünk egy kisebb mennyiséget, miközben pl. a gyakori titánium dioxid összetevő belélegezve rákkeltő hatású lehet. Ugyanakkor érdemes azon elgondolkozni, hogy kenni akarunk-e olyan összetevőket, amik nem jók. Ha nincs semmilyen károsanyag az összetevők közt, akkor a spray se kerülendő.
Kémiai fényvédő anyagok
Nézzük, milyen tipikus kémiai fényvédő anyagok vannak, és melyik miért nem jó:
• OCTOCRYLENE: a jelenlétében a bőrön az UV-fény (napsütés) hatására reaktív oxigén - veszélyes szabadgyök - keletkezik, mely többféle egészségügyi kockázatot jelenthet. Erős allergén, akár bőrgyulladást is okozhat, ketoprofén allergia esetén kifejezetten kockázatos. Felszívódik a bőrön keresztül és lehetséges hormonkárosító hatása is van.
• HOMOSALATE: enyhe mértékben, de megzavarja a hormonrendszer természetes működését, felszívódik a bőrön át, továbbá ez a vegyszer fényre reagál és napfény hatására lebomlik, aminek a végeredményei pedig akár toxikus, mérgező anyagok is lehetnek.
• OCTINOXATE: más néven octyl methoxycinnamate az állatkísérletek szerint beleavatkozik mind a pajzsmirigy, mind a szaporító szervek hormon-működésébe. Szintén tiltólistás. Felszívódik a bőrön keresztül, UV-fény hatására allergiás reakciót válthat ki. Több országban betiltották mivel károsítja a vízi élővilágot.
• OXYBENZONE: más néven benzofenon-3, ösztrogénként viselkedik a testben, allergizálhat, és felhalmozódik az emberi szervezetben. Azon fiú gyermekek esetén, akikben magasabb oxibenzon koncentáricót mértek, alacsonyabb volt a tesztoszteron szint. A terhes nőkben mért magasabb oxibenzon szint több módon is károsan hatott a terhességre. A hormonhatását összefüggésbe hozták a mellrák és a pajzsmirigy rák, valamint endometriózis kialakulásával.
• OCTISALATE: allergiát okozhat és biztos, hogy felszívódik a bőrön át.
• AVOBENZONE: felszívódik a bőrön keresztül, a fény hatására lebomlik és a bomlástermék viszonylag gyakran okoz allergiát, valamint hormonszerűen hathat.
• Tinosorb (kémiai-fizikai fényvédő): jelen információink szerint korlátozottan szívódik fel a bőrben.
A fizikai fényvédők
Meglepő módon ebből se mind ajánlott:
• NANO TITANIUM DIOXIDE: NEM JAVASOLT gyerekek számára: A Titanium Dioxide egy mechanikai fényvédő, mely csak belélegzéskor okoz problémát, így spray formában mindenképp kerülendő. A titánium oxidot “belélegezve rákkeltő anyagnak” minősítette az EU. A nano részecskéket úgy használják a gyártók, hogy alapvetően nem is ismerjük a tényleges kockázataikat. A nano részecskék könnyen bejuthatnak a szervezetbe a bőrön át, ami azért kockázatos, mert több nano anyagnak, így a nano tiátnium-dioxidnak is ismert sejtmérgező hatása van. Több kockázata is ismert, naptejekben való alkalmazása eléggé ellentmondásos, ráadásul az állatkísérletek során génkárosodást okozott. Fény hatására akár a bőrben lévő fontos molekulák bomlását is elősegítheti, ami további kockázatokat vet fel.
• TITANIUM DIOXIDE: enyhén aggályos összetevő, csak megfelelő használat mellett elfogadható. A titánium-dioxid belélegezve rákkeltő anyag lehet, emiatt több nemzetközi szervezet kérte a spray formátumú termékek (pl. naptejek, kozmetikumok, festékek) figyelmeztetéssel való ellátását, betiltását.
• RETINYL PALMITATE: az A-vitamin egy származéka, sok kozmetikai termékben megtalálható. Vizsgálatok során a retinyl palmitate gyorsította a bőrrák kialakulását napfény hatására az egér-kísérleteknél, így minden olyan termékben amivel fény érheti a bőrt, kerülendő.
• ZINC OXIDE: a cink-oxid hatékony fényvédő. Alapvetően a nem nano formában ajánlott használatra, ebben a formában biztonságos a kutatások szerint.
A dōTERRA fényvédők mit is tartalmaznak?
A dōTERRA fényvédőkben NEM nanoméretű cink-oxid látja el a fényvédő szerepet.
A SUN család tagjai:
- ásványi fényvédő krém arcra-testre
- ásványi fényvédő stift arcra-testre
- ásványi fényvédő spray testre
- napozás utáni testápoló spray
- ajakbalzsam
- mindennapos ásványi fényvédő és hidratálókrém arcra
A nem nanoméretű cink-oxid mellett pár hasznos dolgot pakoltak még mellé, nem sokat, ááááá! :-)
A teljeség igénye nélkül:
A krémbe: avokádó olaj, sárgarépamag olaj, tucuma vaj, málnamag olaj, napraforgómag olaj, kókuszkivonat, aloe vera, E-vitamin, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, vörös mandarin
A stiftbe: kandelilla viasz, sáfrányos szeklice mag olaj, kakaóvaj, jojoba olaj, shea vaj,, sárgarépamag olaj, E-vitamin, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, vörös mandarin
A spray-be: sáfrányos szeklice mag olaj, sárgarépamag olaj, jojoba olaj, málnamag olaj, napraforgó mag olaj, kókuszkivonat, E-vitamin, avokádó olaj, kurkuma, tömjén, olasz szalmagyopár, magnólia, indiai citromfű, ylang-ylang, aloe vera, vörös mandarin.
- SPF 30-as fényvédelmet biztosít
- Nincsenek benne ftalátok, oxibenzon és szintetikus illatanyagok sem.
- Tápláló és intenzíven hidratáló összetétele bőrgyógyászatilag tesztelt, és akár 80 percig vízálló.
- Vegánbarát, és biztonságos a korallzátonyok élővilágára nézve.
A napozás utáni testápoló spray, a hialuronsav hidratáló tulajdonságai és az aloe vera csillapító hatása a hegyi árnika virágának kivonatával egyesülve egy igazán mélyen hidratáló összetételt alkotnak, a csodamogyoró, chlorella, tömjén, a copaiba, levendula, koriandermag, kamélia, körömvirág, indiai citromfű, borsmenta, japán menta, asztaxantin, kék varádics, olasz szalmagyopár, szantálfa, E-vitamin összetevőkkel karöltve.
Ha szeretnél a háttér forrásokról is olvasni, szólj nekünk, és küldjük!
Ha kérdésed van, írj messenger üzenetet Nikinek.
A következő kiscsoportos (4 fő max.) esszencia élmény 2025. július 8. kedd 17:30-19:00. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: JELENTKEZÉS ITT
Privát időpontért jelentkezz messengeren.
Írta: Martits - Fedor Nikolett
Nikiről és a dōTERRA-val való találkozásáról ITT OLVASHATSZ