Jelenlegi hely

Téligumi használata: mi az a 7 fokos szabály?

Azt hisszük, hogy tudjuk. Pedig nem árt néha pontosítani. Hogy épp melyik évszakhoz melyik autógumitípus való. Mert a legfontosabb a biztonság. Mindenek felett...

A téligumi használat jelentőségét mindenki tudja, ugyanakkor sokan élnek az alternatívát kínáló négyévszakos gumik adta lehetőséggel. Összességében olcsóbb és a teszteken is mindig jól szerepel. De vajon a 7 fokos szabály próbáját is kiállja? Egyáltalán mi az a 7 fokosszabály?

7 Fok Celsius

A “7 fokos szabály” tulajdonképpen egy ajánlás arra vonatkozóan, hogy az autósoknak mikor érdemes téligumira váltani. Amikor a napi középhőmérséklet nem éri el a 7 fokot, akkor jó eséllyel reggel, amikor mindenki munkába indul, még mínuszok lesznek. Sokan talán úgy vannak vele, hogy amíg nem esik le a hó vagy nem fagy az út, addig teljesen megfelel a nyári gumi is. Ha pusztán a környezeti tényezőket nézzük, ez valóban így van, de mi van magával a gumival?

Ez a bizonyos 7 fok az a hőmérséklet, amikor a nyárigumik merevebbé kezdenek válni (reggeli fagy például), ez pedig erősen rontja az irányíthatóságot, csökkenti a tapadást és növeli a féktávolságot is. Ezzel szemben a téligumikat kifejezetten hideg időre tervezték, nem csak havas és latyakos utakra. A téli gumiabroncsok speciális anyagból készülnek, sokkal rugalmasabbak és jobban tapadnak a jeges vagy nedves úton is.

Hétfokos szabály, négyévszakos megoldás?

Elsőre logikusnak tűnik, hogy mivel a négy évszak a telet is magába foglalja, így a négyévszakos gumik is kielégítik a 7 fokos szabályt. És bár tény, hogy télen is elég jól használható, az igazság azonban az, hogy a négyévszakos gumik lényege a kompromisszum.

Ötvözik a nyári és téligumik tulajdonságait, ebből viszont az következik, hogy a szélsőségesebb időjárásokban nem teljesítenek jól, így például az extrém melegben vagy hidegben.
És bár nálunk nem igazán vannak extremitások, a tél, ha megérkezik, akkor bizony bőven 7 fok alatt lesz a napi átlaghőmérséklet.

Ahogy feljebb már tárgyaltuk: a nyárigumik merevedésre hajlamosak, a négyévszakosak pedig szintúgy, hiába ellenállóbbak az alacsonyabb hőmérséklettel szemben. A 7 fokos szabály csak egy küszöb, az az időszak, amikortól már érdemes  a téligumira váltani, mert onnantól az időjárás már csak hidegebb lesz. 7 fok alatt tehát már erősen ajánlott a téligumi használata.

Ha csak egy kicsit is fontosnak tartjuk a saját biztonságunkat az utakon, másokéról nem is beszélve, akkor tényleg érdemes betartani ezt az ajánlást.

Szponzorált tartalom
 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére