Jelenlegi hely

Anyaság rabság?

Minden hónap elején az oviban a faliújságra kikerül, hogy milyen témában mi mindent fognak csinálni a csemeték, mit kell vinni, mihez kérik a kedves szülő segítségét. Március hónapja – sok más mellett persze – a március 15-i ünnep jegyében telik. Kokárda készítés, zászlófestés, megemlékezés.

Kicsit szégyellem magam, mert bár tudom, hogy az 1848/49-es szabadságharc és eredményei az újkori Magyarország egyik legmeghatározóbb eseménye, volt idő, amikor napra pontosan el tudtam mondani a márciusi eseményeket és kívülről fújtam a 12 pontot, most még sem ez ugrik be. Ami beugrik az két emlék, két különböző március 15-i ünnepségekről.

Amikor a gyerekek apjával még nagyon friss volt a kapcsolatunk, még lazák voltunk és nagyon, tényleg nagyon fiatalok, elhívott magával a Hősök terére az ünnepségre. A megemlékezés után, javasolta, hogy üljünk be valahová, enni valamit. Én javasoltam, hogy, majd hazafelé együnk valamit, de az én 19 éves lovagom, hajthatatlan volt, úgyhogy beültünk egy étterembe a Városligetben. Amikor megláttam az árakat, elsápadtam, hogy fogja ez kifizetni? Kínomban megkerestem a legolcsóbb főételt – egy uborkasalátát magában mégse kérhettem –  ez volt a tojásos nokedli, és azt kértem. Ma már csak mosolygok rajta, de akkor feszengtem rendesen.

A másik már felér egy szabadságharccal, legalábbis nekem. Mert ugye, adott volt egy aggódós-szorongós nő, egy január végén, nem éppen zökkenőmentesen született csecsemő, másfél szoba, meg két macska. Amikor hazavittem a fiamat, hideg tél volt, szó se lehetett semmiféle kimászkálásról. A védőnő, meg minden alkalommal rám hozta a frászt, hogy a macska miatt, a gyerek tuti meg fog fulladni, mert vagy ráfekszik az a démoni dög, vagy a direkt e célból elhullajtott szőre miatt nem kap majd levegőt. Én meg elhittem. Ezért a másfél szobából a félszobába költöztünk. Az igény szerint szoptatott gyerek nagyjából állandóan igényt tartott rám, ezért heteken keresztül egy 8 négyzetméteres szobában kuksoltam. És aggódtam. És szorongtam és már-már meg is bolondultam. És ez nem vicc. Csoda, hogy ez a bezártság az esetemben nem fordult át depresszióvá vagy valami annál is rosszabbá.

Aztán eljött március idusa és a gyerek apja csak úgy, minden megfontoltság nélkül nekem szegezte a kérdést, hogy nem megyünk ki a megemlékezésre? Csak álltam ott és néztem, hogy ennek elment az esze. Kimenni?! Gyerekkel?! Ebben a hidegben?! A sok ember közé?! És hogy fogom szoptatni?! És pelenkázni?! És egyáltalán szabad nekem elhagyni a társas magánzárkámat?!

Két napig izgultam a nagy esemény előtt. Százszor pakoltam ki meg be a pelenkázótáskát és százszor jelentettem ki, hogy nem megyünk sehová. Röhejesen hangzik, de úgy voltam már, mint az egyszeri patkány a kísérletben: már akkor se megy, ha szabad neki.

Aztán eljött a nagy nap, felkokárdáztuk magunkat, és elindultunk. Százszor borultam ki, és százszor fogadtam meg, hogy én ilyet többé nem csinálok. De megcsináltuk. Kiszabadultam. És elkerült a depresszió, mert mentünk. Nekem ez volt a saját ki szabadságharcom, megvívtam és győztem. És rájöttem, hogy az anyaság nem rabság, nem kell annak lennie.

Később már a macskák meg az ő szőrük miatt sem aggódtam annyit. Eszük ágában sem volt ráfeküdni a gyerekre, sőt, amint rájöttek, hogy az ordibáló csomag helyváltoztatásra is képes, nem győztek menekülni előle.

Az óvodából hazafelé  – gondoltam ne legyen már ez a gyerek teljesen tudatlan – tettem egy gyenge kísérletet, hogy meséljek a Szabadságharcról, a reformokról, a függetlenségről meg a változásról, amit magával hozott. Eleinte még érdeklődő volt, majd kiült az arcára a teljes értetlenség, végül már pont egy kicsit se figyelt rám. Akkor bevetettem az aduászt, a huszárokat, na ez hatott. Lőttem vele egy jó kis öngólt, mert egész délután és este kereshettem a tavaly valamelyik vásárban beszerzett fából készült kardját, amit pont én dugtam el hónapokkal ezelőtt, mert a játék hevében jól kupán csapta vele a húgát. Egyszerűen nem emlékszem hová tettem, de szerencsére nem lett meg. De csak időt nyertem. Az idei ünnepséget az apja biztos vesz neki másikat...

Szerző, kép: Mészáros Edit, édesanya
Forrás: Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére