Mi is az a bizonyos „SZEXUÁLIS FELVILÁGOSÍTÁS” ?
Gyermekünk megfogantatásának pillanatában eldől: kislány vagy kisfiú érkezik a családba.Innentől kezdve a szülők és a család, a barátok a „megfelelő” színű és mintájú- kisfiús vagy kislányos dolgokat kezdik el megvásárolni a születendő gyermeknek.
Ettől a pillanattól neveljük gyermekünket lánynak vagy fiúnak!
Amint a gyerkőc megszületik ez a folyamat folytatódik. Fiús dolgokkal és játékokkal vesszük körül a kisfiúkat és lányossal a lányokat. Ahogy az értelmük nyílik, megtanítjuk nekik verbálisan is kifejezni, hogy ők melyik nemhez tartoznak.
Fotó: pixabay.com
A legkisebbek
A 2-3 éves korú gyerkőcök már elkezdik felfedezni a látható különbségeket a fiúk és lányok között. Rá is kérdeznek, meg is akarják nézni az ellenkező nem nemiszervét. Ez teljesen természetes dolog, a helyén kell tudnunk kezelni. Az ő érdeklődési szintjükön kell a kérdésekre válaszolni.
Ovis kor
„A fiúknak fütyijük van, a lányoknak meg puncijuk!”- hogy idézzünk az Ovizsaru című filmből egy kedves szállóigét. Segítsük őket azzal, hogy legyenek szavaik nemi szerveikre is, csakúgy, mint bármelyik másik testrészükre. Azért azt tegyük hozzá, hogy mindkettő pisilésre való. És így ki is elégítettük ovisunk minden magyarázatigényét.
6 év felett
6-10 éves kor között a gyermekek figyelmét leköti a világ felfedezése, ekkor kevésbé jellemző, hogy saját szexualitásuk irányába fordulnának. Fontos azonban, hogy a mai gyermekeket sokkal több szexuális és pornográf jellegű inger érheti az internet használata és a televízió nem megfelelő korlátozása mellett, mint 10 évvel ezelőtt. Természetes kíváncsiságukat ez felkeltheti, ebben az időszakban is.
Mit tudunk tenni ilyenkor?
Ha mernek kérdezni, ne legyenek nekünk sem prüdériából fakadó gátlásink válaszolni nekik a megfelelő szinten.
Próbáljunk konkrét kérdéseikre konkrét választ adni, ne misztifikáljuk a témát „Majd megtudod, ha nagyobb leszel!” típusú gondolatmenetekkel.
Jusson eszünkbe, hogy amire az ember kíváncsi, arra próbál választ keresni (és máshoz fognak fordulni információért, ha tőlünk nem kapnak kielégítő válaszokat)… illetve ha választ nem kap, fantáziájával tölti ki az ismeretlen részeket…
Fotó: pixabay.com
Tinédzser kor
Ebben a korban a másodlagos nemi jellegek láthatóan megjelennek a gyerekek testén. Ez számukra sokszor kellemetlen, szégyenteljes dolog. Hagyjunk nekik ilyenkor időt és teret, ne gázoljunk bele intimszférájukba kéretlen okos jótanácsokkal vagy a helyzet minősítésével. Várjuk és fogadjuk a kérdéseket, álljunk nyitottan hozzájuk, és válaszoljunk a tőlünk telhető legjobban kérdéseikre.
A legfontosabb azonban, hogy gyermekeink merjenek hozzánk fordulni kérdéseikkel. Ehhez az kell, hogy bizalmi légkörben éljünk velük, ahol megtapasztalják, hogy: kérdéseiket komolyan veszik, nem odázzák el, nem kell szégyent érezniük miattuk, hanem válaszolnak rájuk.
Könyvek, amik segíthetnek
- A kisebbek számára az egyik legszebb és legérthetőbb könyv Marie-Claude Monchaux: A sehány éves kisleány története.
- Ovis korúaknak nagyon értékes segítség lehet Doris Rübel: Honnan jön a kisbaba? című könyve is, mely a kicsiket nem elárasztó módon ismerteti meg a felnőttek testével.
- Kamaszoknak ajánlott Howard B. Schiffer: Hogyan szeress-A szexualitásról fiúknak és lányoknak című könyve. Ez a mű első sorban a kamaszkor érzelmi kérdéseivel foglalkozik: a szerelemmel, az együtt járással, udvarlással.
- Elinor Greenwood: 100% lány, 100% fiú- Hogyan, mikor és miért változok? című könyve pedig könnyed hangvételével segíti a testi változásokhoz kapcsolódó kérdések megválaszolását.
Szerző: Posztós Réka, pszichológus
NÉVJEGY
Posztós Réka: pszichológus, integratív gyermekterapeuta
Elérhetőség:lehetszkiraly@gmail.com; Tel: 0670/420-6327
10 éve foglalkozom gyerekekkel és gyerekcsoportokkal. Egész életemet végig kísérte a mesék és az alkotás szeretete, melyet családom nő tagjai hagytak rám örökül. Nem véletlen, hogy életutam során választásaimat mindezek irányába tettem meg és segítő tevékenységemben kiemelt helyet kapnak. Küldetésemnek tartom a gyermekek életének megkönnyítését, fontos számomra, hogy közvetítsem a családok felé az együtt töltött hasznos idő és a családban rejlő megtartó erő pótolhatatlanságát.
www.posztosreka.hu
www.facebook.com/
pinterest.com
www.instagram.com/
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges