Jelenlegi hely

Pécsi Művészeti Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum

Cím: 7624 Pécs, Radnics utca 9.
Tel.: 72/517-950, 72/517-953
Email: iskola@pecsimuveszeti.hu

Web: www.pecsimuveszeti.hu, https://www.facebook.com/pecsimuszi
Igazgató: Ivsics Eszter

A 2024-/25-ös felvételi tájékoztatót ITT és ITT találod.


A Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium 1957 óta a tehetséggondozás, tehetségfejlesztés, a művészi alkotómunka és a pedagógiai innováció sajátos műhelye. Kezdetben zeneművészeti szakon képeztük a növendékeket, majd a 60-as évek elején képzőművészeti, később iparművészeti oktatás indult meg, 1974-től a Pécsi Balett nyomdokain táncművészeti képzés kezdődött. Az eltelt évtizedek alatt mindhárom művészeti területen a képzés tartalmában, szerkezetében korszerűsítésen, folyamatos változáson, fejlődésen ment keresztül.

2008 szeptemberétől a művészeti szakokhoz szervesen illeszkedő dráma specializációjú gimnáziumi képzés indult meg. Iskolánk programjában meghatározott célja szerint olyan képzést nyújt, amelyben az iskolai tudás értéke a művészeti szaktudás, az általános műveltség és a kompetenciák egyensúlyán alapszik. Az intézmény három művészeti területen (zeneművészet, képző-iparművészet, táncművészet) és a dráma tagozatos gimnáziumi képzés során lehetőséget biztosít a magas színvonalú elméleti és gyakorlati tudás elsajátítására, a növendékek tehetségének és egyéni képességeinek fejlesztésére. Fontos feladatunk a növendékek személyiségének fejlesztése, amelynek célja, hogy tanulóink önálló gondolkodásra, cselekvésre, önművelésre, együttműködésre, felelősségvállalásra, döntésekre legyenek képesek. Az ország minden tájáról érkeznek növendékek az iskolába azért, hogy kiváló művésztanárokkal, mesterekkel dolgozzanak együtt.

Az intézmény 2005-ben elnyerte a szakma elismerését kifejező „Magyar Művészetoktatásért” díjat, 2012-ben elnyerte Pécs Város Művészeti Díját. Az iskola Akkreditált Kiváló Tehetségpontként és Európai Tehetségpontként végzi eredményes és hatékony tehetséggondozó, tehetségfejlesztő munkáját.

A képzés a művészeti szakokon öt évfolyamos párhuzamos képzés, a drámatagozaton négy évfolyamos. A negyedik évfolyam végén valamennyi szakon öt tantárgyból érettségi vizsgát tesznek a növendékek, az ötödik év végén pedig szakmai vizsgát, amellyel az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szerinti szakképesítést szerezhetnek. Az iskolába felvett tanulóknak egészségileg alkalmasnak kell lenni a választott szakra. Az egészségügyi alkalmasság követelményei, kizáró okai a tagozatok tájékoztatóiban olvashatók. Az egészségügyi alkalmassági vizsgálat az iskolában történik: mindig a gondozó szakorvos véleményének figyelembe vételével.
Az iskola fogadja a sajátos nevelési igényű és tanulási nehézségekkel küzdő tanulókat.
A vidéki tanulók a város kollégiumaiban kapnak elhelyezést.

Az iskolába felvételiző tanulók képességfelmérésén megállapított pontszámai mellett beszámítjuk az általános iskolában szerzett tanulmányi eredményeket is a következők szerint: a magyar nyelv- és irodalom, a matematika, a történelem, az idegen nyelv tantárgy eredményét számítjuk be, oly módon, hogy a 7. osztály év végén és a 8. osztályban félévkor szerzett osztályzatok átlagát a szakgimnáziumi képzések esetén megnégyszerezzük (max. 20 pont), a gimnáziumi képzés esetében duplázzuk (max. 10 pont). A képességfelmérések részleteit a tagozatok leírásai tartalmazzák.

A JELENTKEZŐK RANGSOROLÁSÁNAK MÓDJA:
A tanulók rangsorolása a megszerzett pontszámok alapján történik.
Az egységes írásbeli vizsgára való jelentkezés határideje: 2023. november 30.

Egységes írásbeli felvételi vizsga: 2024. január 20. 10:00
Eredményről az iskola 2024. február 9-ig értesíti a tanulókat.

 

ZENEMŰVÉSZETI KÉPZÉS
Tagozatkód: 1000

A SZAKKÉPESÍTÉSEK SZÁMA, MEGNEVEZÉSE: 4 0 215 05 számú Klasszikus zenész II. (szakmairány)

felvehető létszám: 24 fő

Klasszikus zenész – fafúvós szakmairány – tagozatkód: 1001

Klasszikus zenész – rézfúvós szakmairány – tagozatkód: 1002

Klasszikus zenész – húros/vonós szakmairány – tagozatkód: 1003

Klasszikus zenész – billentyűs szakmairány – tagozatkód: 1004

Klasszikus zenész – ütős szakmairány – tagozatkód: 1005

(A képzésen oktatott hangszerek: fuvola, oboa, klarinét, fagott, szaxofon, trombita, kürt, harsona, tuba, harmonika, ütő, gitár, zongora, orgona, hegedű, mélyhegedű, gordonka, gordon.)

magánénekes szakmairány – tagozatkód: 1006

szolfézs-zeneelmélet szakmairány – tagozatkód: 1007

zeneszerzés szakmairány – tagozatkód: 1008

 

A SZAKMAI ALKALMASSÁG ÖSSZETEVŐI, ZENEI ALAPKÉPESSÉGEK:

Dallamhallás, hangzathallás, ritmushallás, dallamközlés, hangzatközlés, ritmusközlés, a hangszerjáték vagy éneklés ritmikai képessége; a hangszerjáték vagy ének intonációs képessége; a hangszerjáték vagy éneklés artikulációs képessége; muzikalitás; a hangszer vagy énekes kottaolvasás; hangképzési képességek; játéktechnikai vagy énektechnikai képességek; zenei memória; játékstabilitás, játékbiztonság; dallamolvasás, hangzatolvasás, ritmusolvasás, dallamírás, hangzatírás, ritmusírás;

Az I. nyílt nap szolfézs feladatai és a helyes megoldás:

A szolfézs írásbeli felvételi típusfeladatai letölthető: itt
A szolfézs írásbeli felvételi típusfeladatainak megoldása (tanári példány) letölthető: itt
Az I. nyílt nap feladatlapjához tartozó népdal kottája letölthető: itt 


Az II. nyílt nap szolfézs feladatai és a helyes megoldás:
A szolfézs írásbeli felvételi típusfeladatai letölthető: itt
A szolfézs írásbeli felvételi típusfeladatainak megoldása (tanári példány) letölthető: itt
Az II. nyílt nap feladatlapjához tartozó népdal kottája letölthető: itt 

 

FELVÉTELI KÉPESSÉGMÉRÉSEK IDŐPONTJA:

2024. március 4-án (hétfő) 9:00 órától

2024. március 5-én (kedd) 9:00 órától

Felvételi képességmérés - pótló nap: 2023. március 14-án (csütörtök) 9:00 órától

 

A KÉPESSÉGFELMÉRÉS MÓDJA:

Hangszeres szakok: gyakorlati: hangszeres főtárgy; írásbeli: szolfézs; szóbeli: szolfézs (10 népdal éneklése kotta nélkül)

Magánénekes szak: gyakorlati felmérés: éneklés; alkalmassági felmérés: a hangadó szervek épségéről szóló gép szakorvosi vélemény benyújtása alapján; Írásbeli: szolfézs; szóbeli: szolfézs, (10 népdal éneklése kotta nélkül)

Szolfézs-zeneelmélet szak: írásbeli: szolfézs; szóbeli: szolfézs (10 népdal éneklése kotta nélkül); gyakorlati: kötelező̋ zongora

Zeneszerzés szak: írásbeli: szolfézs; szóbeli: szolfézs (10 népdal éneklése kotta nélkül); gyakorlati: kötelező zongora

A ZENEMŰVÉSZETI KÉPZÉS EREDMÉNYEI:

A gyakorlati és elméleti tanulmányokban rejlő összefüggésekből, súlypontokból és rendezőelvekből kiindulva biztosítjuk az oktatás eredményességét és a diákok képességeinek hatékony fejlesztését. A zeneművészeti tagozat tanulói felsőfokú felvételi eredményei kimagaslóak, a tanulóink 90% feletti arányban tesznek sikeres felvételit hazai vagy külföldi egyetemi képzésekre. Növendékeink együtteseink rendszeresen érnek el kiemelkedő̋ eredményeket országos és nemzetközik zenei versenyeken. A felkészülést egyéni időtervezéssel, intenzív szaktanári támogatással, pályázatok írásával, hangversenyek szervezésével segítjük. Valamennyi tanszak együttműködik a tehetségkutatásban és a tehetséggondozás hatékony programjában. Tagozatunkon zenei együttesek működnek. Kórusunk, vonószenekarunk, fúvószenekarunk és gitárzenekarunk a tanév során aktív szakmai munkával készül koncertekre, szakmai megmérettetésekre, hang- és videófelvételek készítésére.

Kérjük, hogy a pályaválasztási és felvételi folyamattal kapcsolatos kérdéseikkel a tagozatvezetőt keressék e-mailben a következő címen:  pmzene@gmail.com

 

KÉPZŐ-IPARMŰVÉSZETI KÉPZÉS
Tagozatkód:2000

Felvehető létszám: 6 fő szakonként
A SZAKKÉPESÍTÉSEK SZÁMA, MEGNEVEZÉSE: 4 0213 01 számú Képző-, iparművészeti munkatárs

Szakmairányok:
   Festő (02134002 programterv szerint) tagozatkód: 2001
   Kerámiaműves (02134003 programterv szerint) tagozatkód: 2002
   Művészeti grafikus (02134006 programterv szerint) tagozatkód: 2003
   Ötvös (02134007 programterv szerint) tagozatkód: 2004
   Szobrász (02134008 programterv szerint) tagozatkód: 2005
   Textilműves (02134009 programterv szerint) tagozatkód: 2006

Az éves szakmai munkához kapcsolódóan minden évben szervezünk kiállítás-látogatásokat, Pécsett, Budapesten, valamint más településeken. Az elmúlt években a Zalaegerszeg melletti gébárti alkotóházban szerveztük a rajz-festészeti
alkotótáborunkat tanulóink részére. Ezen kívül a szakok tevékenységeihez kapcsolódóan, a pályázati lehetőségektől függően szervezünk tematikus kurzusokat.

Növendékeink iskolánk befejezése után elsősorban a Magyar Képzőművészeti Egyetemre, a PTE Művészeti Karára, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kar Alkalmazott Művészeti Intézetébe, a Budapesti Kommunikációs Főiskolára (Budapesti Metropolitan Főiskola) és a Kaposvári Egyetemre jelentkeznek.

TÁNCMŰVÉSZETI KÉPZÉS
Tagozatkód:3000

Felvehető létszám: 15 fő
A SZAKKÉPESÍTÉSEK SZÁMA, MEGNEVEZÉSE:  4 0215 09 számú Táncos II. szakképesítés (Színházi táncos szakmairány)

KÉPESSÉGFELMÉRÉSEK IDŐPONTJA:
2024. március 8. (péntek) és 2024. március 9. (szombat)

I. forduló: 

1. Alkalmassági vizsga: alkati és fizikai adottságok vizsgálata.
A színpadi táncművészet esztétikai elvárásainak megfelelő külső megjelenés: karcsú, arányos testalkat, szép megjelenés. A tanulmányokhoz szükséges speciális fizikai adottságok: íves lábfej, jól átfeszíthető térd, tág ízületek, hajlékony derék, rugalmasság, tágasság, ízületek mozgásterjedelme.

2. Szabadon választott, maximum 2 perces koreográfia bemutatása zenekísérettel (a felvételiző által biztosított hanganyagra - A zenekíséretet kérjük, előre küldjék be – az iskola honlapján megjelenő tájékoztatás szerint). Aki ezeknek a követelményeknek megfelel, részt vehet a felmérés 2. részében.

II. forduló:

1. Képességfelmérés: Mozgással összefüggő képességek és készségek felmérése:
ritmusérzék, koordinációs képesség, mozgásutánzó készség, mozgásmemória, stílusérzék, előadókészség, muzikalitás. A vizsgáztató bizottság által összeállított klasszikus balett, moderntánc, színpadi tánc és néptánc alapjaiból készített gyakorlatsorok betanulása és önálló bemutatása, valamint a ritmusérzék felmérése, egyszerű ritmusdiktálás visszatapsolással és egy szabadon választott dal előadása, bármilyen műfajban (az énekes tudás nem feltétel, kizárólag a ritmusérzék felmérésére szolgál).
 
2. Általános motivációs elbeszélgetés

 

DRÁMATAGOZATOS GIMNÁZIUM
Tagozatkód: 4000

Felvehető létszám 15 fő


NÉGY ÉVFOLYAMOS GIMNÁZIUMI KÉPZÉS DRÁMATAGOZATON

A képzés célja a komplex személyiségfejlesztés, önismeret megszerzése mellett olyan színházi készségépítő programok megvalósítása, melyek lehetővé teszik a diákok színházi szakterületen (drámatanár, színész, rendező, stb.) való későbbi elhelyezkedését. Tanulóink az érettségi vizsgát követően, sikeres felvételi meghallgatás esetén Színész II. szakképesítést szerezhetnek iskolánkban, 2 éves felnőttoktatás keretében.
A táncművészeti képzés növendékei és a drámatagozat diákjai együtt alkotnak egy osztályt.

A SZAKMAI ALKALMASSÁG ÖSSZETEVŐI:
Kommunikációs készség; érthető beszéd; jó verbális kifejező készség; pontos fogalmazás; ritmusérzék; mozgásérzék; motorikus készség; megfelelő mozgáskoordináció; koncentrációs készség; szociális érzékenység; az egymásra figyelés képessége; a csoportban való együttműködés, illetve a kreatív játék képessége

KÉPESSÉGFELMÉRÉSEK IDŐPONTJAI:
2024. március 4-5 (hétfő-kedd) pótnap: 2024. március 14. (csütörtök)

A jelentkezőknek 3 prózai művel (novella, regényrészlet stb.) vagy/és monológgal, 5 verssel, 1 népdallal és 1 szabadon, tetszőleges műfajú dallal (a capella, saját hangszeres kísérettel vagy zenei alappal) kell készülniük, amiket kívülről kell tudniuk.
Ezek listáját kérjük behozni és leadni a felvételiztetőknek a meghallgatáson! A felvételiző diákoktól egy fényképet is kérünk, lehetőség szerint a közelmúltból. A felvételire kényelmes, komfortos, laza öltözéket ajánlunk az ünneplő öltözet helyett, mivel 
mozgásos gyakorlatok is lesznek a képességfelmérésben!

KÖZISMERETI KÉPZÉS

A 9. évfolyamtól a 12. évfolyamig a közismereti tárgyak teljességét oktatjuk a művészeti/szakmai tantárgyakkal párhuzamosan.
Idegen nyelvként angol nyelvet vagy német nyelvet a szakképző osztályokban egyet, heti 4 órában, gimnáziumban angol nyelvet vagy német nyelvet heti 4 órában, illetve a második idegennyelvet – amely lehet olasz nyelv is – heti 3 órában tanítunk.
Az érettségi vizsgákon a humán/művészeti, matematikai/természettudományi, idegen nyelvi, informatikai, mozgóképkultúra-médiaismereti területeken kimagaslóan jó eredményeket érnek el diákjaink, e tantárgyakból eredményes előrehozott érettségi vizsgát tesznek.
A tehetségfejlesztés eredményei különösen a matematikai és anyanyelvi oktatásban jelennek meg, versenyeredményeink évről-évre figyelemre méltóak.
A közismereti tárgyak színvonalas elsajátítása jó alapot biztosít a nem szakirányú továbbtanuláshoz is.
Említésre méltó a környezeti nevelési, egészségnevelési és a testi/mozgási nevelési programjaink sokszínűsége, pozitív hatása.
Iskolánkban évről - évre értékeljük - elemezzük az országos mérés eredményeit: mind a matematikai, mind pedig a szövegértési/szövegalkotási kompetenciák fejlesztése területén nagyon jó eredményeket érünk el.

forrás:pecsimuveszeti.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére