Jelenlegi hely

Ha egyedül érzed magad, ülj le a barátság-padra!

Egyszerű ötlet: egy különleges pad segít barátokat találni azoknak a gyerekeknek, akiknek nincs kivel játszaniuk, beszélgetniük. Te kipróbálnád?

Mit csináljon az a gyerek, aki egyedül van, aki játszani szeretne valakivel, vagy csak beszélgetne egy kicsit? Aki a sok gyerek között is magányosnak érzi magát az iskolában?

A kanadai Willowgrove iskolában egy egyszerű, de jól működő módszert találtak ki: készítettek egy speciális padot, amit barátság-padnak neveztek el, ide bárki leülhet, aki egyedül érzi magát. Ha a többiek észreveszik, hogy ül valaki a padon, akkor odamennek hozzá, játszani hívják vagy beszélgetnek vele.

Ülj ide mellém!

A pad használatának módjáról mindenki útmutatást kap, megbeszélik az osztályfőnöki órán vagy más közösségi alkalmakon. A gyerekeket arra buzdítják, hogy használják ezt a "páratlan" padot, ha valakit ott látnak, csatlakozzanak hozzá, vonják be a társaságba, barátkozzanak vele.

A padon ülőket pedig arra kérik, ha valaki elhívja őket, legyenek nyitottak, menjenek vele.

Ez a pad része az iskola hétköznapjainak, amit bármikor, bárki igénybe vehet. Ha valaki szomorú, így könnyen segítséget, támogatást kérhet. A mai digitális világban az is értéket képvisel, ha személyes jelenlétünkkel, figyelmünkkel ajándékozzuk meg egymást.

A barátság-pad az iskola területén központi, jól látható helyen található, könnyen észreveszik a gyerekek. A barátság-pad megjelenésében is egyedi: művészi munka vagy a gyerekek festik ki és díszítik.

Feliratokat is szoktak rá tenni, pl.: "Ha igaz barátot szeretnél, neked is azzá kell válnod." "A barátság egy ajándék az élettől." "A kedvesség nálam kezdődik."

A tapasztalatok szerint a dolog működik. Az ötlet egyre több iskolában terjedt el külföldön, több oktatási intézmény átvette már, főleg azok, amelyek fontosnak tartják az egymás elfogadását, a nyitottságot, az empátiát és az odafigyelést másokra. Talán nálunk is jól jönne ilyen pad az iskoláinkban...

A barátság-padról készült videót több millióan nézték meg.

Te leülnél egy barátság-padra?

Mi lenne, ha a felnőtteknek is lenne ilyen padjuk? Ha a parkban leülnénk és odatelepedne valaki, aki meghallgat, akivel kötetlenül megoszthatnánk gondjainkat, örömeinket, félelmeinket vagy kérdéseinket?

Vannak olyan helyzetek, amikor egy ismeretlennek könnyebben elmondjuk, ami a szívünket nyomja, mint a családtagoknak. Már az is sokat számít, ha egyszerűen meghallgatjuk egymást. Elfogadóan és barátságosan, mint az iskolában.

Forrás

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére