Jelenlegi hely

„Ha mindent megtennél, hogy vágyaid megfoganjanak”

A hit nagyon fontos, ne csak akard a gyereket, hanem vágyódj rá. Ez volt Lux Elvira egyik fontos üzenete a gyermeket tervező pároknak. A nemrég elhunyt, mindenki által ismert szexuálpszichológus munkáját a Lux Baba Program keretében tanítványai folytatják. A részletekről Soponyai-Nagy Krisztina pszichológus beszélt a csalad.hu-nak.

Az akarat tudatos dolog, de fontos az érzelmi szintű vágyódás. Ugyanakkor az is gyakran előfordul, hogy miközben valaki sokat vár a gyermekáldásra, túlzottan akarja a babát, így egyre nagyobb lesz a görcs, beszűkül a fókusz, amely pedig éppen a kívánt folyamat ellen hat.

Mikortól mondható problémásnak a termékenység?

Soponyai-Nagy Krisztina: Meddőségről beszélünk orvosi értelemben akkor, ha másfél éves próbálkozás után, rendszeres szexuális élet mellett sem lesz várandós a nő. Sokszor a terméketlenségnek nincs kimutatható szervi oka, de állhat emögött a nők esetében olyan diagnózis, mint az endometriózis vagy a PCO-s, vagy akár a korai menopauza, amikor is a petefészkek idő előtt kimerülnek. A férfiaknál a spermakép elváltozásai is jelzik a problémát. Ezek a tünetek már a lelki gondok vetületei lehetnek. Ha vannak konkrét testi tünetek, akkor célszerűnek tűnik az orvosi beavatkozás… A programunk ilyenkor is segíthet. Nekünk is fontos, hogy szakmailag kompetens és nyitott orvosokhoz irányítsuk azokat, akik – bár a pszichológia módszereit is segítségül hívják – mindenekelőtt az orvostudományban bíznak.

Miért fontos ez a fajta kölcsönös együttműködés?

Sokakat érintő téma a mesterséges megtermékenyítés. Vannak, akik azt várják, hogy az orvos oldja meg helyettük a problémát, mert azt gondolják racionálisnak, kézzel foghatónak. Meggyőződésünk, hogy a megtermékenyüléshez a kedvező testi és lelki feltételek megteremtésén keresztül visz az út. A kiegyensúlyozott pszichés állapot, a lelki egészség és stabilitás nagyban hozzájárulhat a fogamzás sikeréhez. Közös célunk, hogy a gyermekáldás minél több párnak lehessen a megvalósult álma, ezért az orvosi segítséget még hatékonyabbá teheti az általunk nyújtott lelki, pszichológiai támogatás.

Mi pontosan a Lux Baba Program?

A négy hétvégéből álló tanfolyamunk a termékenységet segítő, összetett módszeren alapul. A Lux Baba Program lényege az az integratív technika, amelyben Dr. Lux Elvira adjunktus  klinikai szemlélete és gyakorlata sok más, termékenységet fokozó terápiás módszerrel bővül. A középpontban az a pszichoszomatikus összefüggés áll, hogy az érzések és gondolatok nagyban befolyásolják a test és a hormonális rendszer működését, így segíthetik a szervi funkciók normalizálását.

Hogyan épül fel a kezelés?

A Lux Baba Program keretein belül különböző terápiás formákat ötvözünk. Ez elsősorban a kognitív terápia és viselkedésterápia, a pszichoedukáció, a relaxáció, a hipnoterápia, valamint a mozgásos gyakorlatok, az Aviva-torna. Az egyes módszerek hatékonyságát klinikai és kutatási eredmények is igazolják. A tanfolyam attól is hatékony, hogy a párok együtt dolgozhatnak a probléma feltárásában és megoldásában, valamint, hogy csoportos keretben zajlanak a foglalkozások. Általában 12-16 fős csoportjaink vannak. Az első hétvégén a pszichoszomatikával, a test működésével foglalkozunk, azzal, miként befolyásolhatjuk az érzéseinket, a peteérést és a sperma termelődését. A második alkalom – 2 napon keresztül – a stresszről, a stressz oldásáról szól. Ez azért nagyon fontos, mert nincs is talán olyan ember, akit ez a probléma ne érintene, nemtől, kortól függetlenül, és a stressz erősen befolyásolja a termékenységet. A stressz-kezelési technikák közül mindenki kiválaszthatja a neki szimpatikusat. A párkapcsolat és a szexualitás a harmadik hétvége témája. A negyedik hétvégén a helyes életmódról esik szó.

A szexualitás problémája egy olyan téma, amiről a párok talán csak a közvetlen barátjukkal beszélnek. Itt viszont idegenek ülnek egy csoportban.

Először valóban mindenki szorong attól, hogy csoportba kell menni, és a résztvevők nehéznek képzelik azt a helyzetet, hogy mások előtt a legszemélyesebb problémáikról beszéljenek. De egy-két óra alatt feloldódnak, megnyílnak. A csoportvezető a találkozó elején tisztázza, hogy itt semmi nem kötelező, mindenki csak azt és annyit mond, amennyit jónak lát, kényelmesnek érez.

Mi történik a tanfolyam után?

Fél év múlva újra találkozunk. Vannak, akiknek már ez idő alatt, sőt már a csoport ideje alatt megfogan a babája. Olyan is megesett, hogy elég volt egy terápiás beszélgetés, amely a csoportba való jelentkezésnek feltétele, és néhány hét múlva újságolta a pár, hogy gyermeket várnak. Vannak, akik az egy éves utókövetés alkalmával számolnak be a babavárás örömeiről vagy személyes fejlődésükről. Van még egy utókövetés egy év elteltével is. Akinek szükséges, a csoport után egyéni terápiával segítünk. A pároknak általában sok mindent helyre kell tenniük az életükben, ehhez idő kell. Van, akinek a stresszt kell kezelnie, másnak a munkában kell lassítania, mert az állandó munka miatt nincs idő semmire, nem tudnak egymásra figyelni, elmarad az intimitás. Többen megkeresnek a másodlagos meddőség problémájával. Erről akkor beszélünk, ha a párnak már van gyermeke, de a második, harmadik baba nem fogan meg. Ezt egy nehéz szülés vagy akár az anyai, illetőleg a női szerepben való megingás is okozhatja. Előfordul olyan helyzet is, amikor egy pár feladja a próbálkozást és az örökbe fogadás mellett dönt. Ahogy elindul a folyamat, megszűnik a görcsölés, és legtöbbször spontán összejön a baba…

Hol kereshetik Önöket a témában érintett párok?

Egyelőre csak a fővárosban, de országos hálózatot szeretnénk.

Hány kisbaba született eddig?

A két csoportból eddig négy kisbabánk van.

Mi Dr. Lux Elvira legfontosabb tanítása?

Egy nő anyának születik, ez legyen evidencia. Tudjuk a testi működéseinket, így a termékenységet is befolyásolni. Ezt azonban el kell hinni, hiszen, ahogy Ő mondja: ki miben hisz, abban üdvözül.

Forrás: csalad.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére