Jelenlegi hely

Pécs Megyei Jogú Város Kisgyermek Szociális Intézmények Igazgatósága

Cím: 7632 Pécs, Apáczai Csere János Körtér 1. (1-4 ajtó)
Tel.: 72/534-448
Email: titkarsag@kszipecs.hu

Web: www.kszipecs.hu
Igazgató: Kaurek Csilla

Pécs Megyei Jogú Város Kisgyermek Szociális Intézmények Igazgatósága, a három éves kor alatti kisgyermekek napközbeni ellátását 11 tagbölcsődéjében  biztosítja.

A Kisgyermek Szociális Intézmények bölcsődéi, családias környezetben – a vonatkozó gyermeki és szülői jogok és kötelességek figyelembe vételével – magas színvonalú ellátást biztosít jelenleg  832 férőhelyen , az alábbi telephelyeken,

Cseperedő Bölcsőde - Pécs, Ajtósi D. u. 1. - 82 férőhely - jelenleg felújítás miatt zárva!
Csoda Bölcsőde - Pécs, Apáczai Körtér 1. - 136 férőhely
Fészek Bölcsőde - Pécs, Gosztonyi Gy. u. 1. - 54 férőhely
Hétszínvirág Bölcsőde - Pécs, Pákolitz I. u. 32. - 40 férőhely
Kicsi Kék Bölcsőde - Pécs, Német László u. 5/b. - 82 férőhely
Kiskuckó Bölcsőde - Pécs, Testvérvárosok u. 2. - 66 férőhely
Mezőszél Bölcsőde - Pécs, Mezőszél u. 2. - 82 férőhely
Zöldliget Bölcsőde - Pécs, Köztársaság tér 1/1. - 76 férőhely
Mandula Bölcsőde - Pécs, Bornemissza G. u. 3. - 52 férőhely
Napsugár Bölcsőde - Pécs, Budai N. A. u. 2. - 100 férőhely
Törpike Bölcsőde - Pécs, Siklósi út 18. - 60 férőhely

A Belvárosban a Zöldliget és a Napsugár bölcsődék, a Mecsek oldalban a Mandula bölcsőde, a Szigeti külvárosban a Mezőszél bölcsőde, Uránvárosban a Fészek és Cseperedő bölcsődék, a kertvárosban a Kicsi kék, Csoda, Kiskuckó és Törpike bölcsődék, illetve a keleti városrészben a Hétszínvirág bölcsőde teszi elérhetővé a szolgáltatást a város legfontosabb részein.

A bölcsődei ellátás modern felfogásában, a szolgáltatás funkciója már nemcsak a szülők munkavégzésének támogatása, hanem:

  • a gyermekek egészséges fejlődésének segítése, 
  • jóllétének biztosítása, 
  • a szocializáció, a közösségi létre való felkészítés, 
  • az esélykiegyenlítés, és esetenként a környezeti kockázati tényezők felismerése és kezelése is. 

A felsorolt feladatok mindegyikét kiemelt fontossággal kezelik a pécsi bölcsődék.  A bölcsődei ellátásban dolgozó szakemberek a 0-3 éves korosztályra vonatkozó sokrétű szakértelemmel rendelkeznek a kisgyermekek nevelésében-gondozásában.  A pécsi bölcsődékben a gyermekek életkori és egyéni sajátosságait, fejlettségét figyelembe véve segítik a gyermek fejlődését. 

Fontos bölcsődei alapelv a gyermek személyiségét elfogadó, pozitív megerősítéseket fókuszba helyező nevelői magatartás, ezzel is támogatva az aktivitás, önállóság, a tanulást segítő légkör kialakítását.           

A pécsi bölcsődei intézményekben is, a személyi és tárgyi állandóság segíti a kisgyermekek érzelmi biztonságának kialakítását, amit az állandó, otthonos csoportszobai környezet, a napirend, a rendszeresség és a saját kisgyermeknevelő rendszer biztosít.

A gyerekek, az egyéni ütemhez igazított módon, a fokozatosság elvét követve, nem siettetve szokhatnak be a bölcsődébe, ami az új helyzetekhez való alkalmazkodás, az új személyek, tapasztalatok elfogadásához elengedhetetlen a kicsik számára. 

A fentiek teljesüléséhez olyan családhoz hasonló, meleg, biztonságot nyújtó környezet, a korosztály fejlettségének megfelelő játékok ingergazdag, változatos tevékenységeket biztosító bölcsődei környezet kialakítására törekszenek a pécsi szakemberek is, ahol a gyermek a szülő távollétében is jól érzi magát, és a testi-lelki-szellemi fejlődéséhez szükséges feltételek rendelkezésre állnak. 

Kicsi Kék, Fészek, Napsugár, Zöldliget bölcsődék különös hangsúlyt fektetnek a gyerekek alkotó kedvének felébresztésére is, így önálló teret, “alkotószobát” hoztak létre intézményeinkben. 

A Fészek és Cseperedő bölcsőde továbbá sószobával, a Napsugár bölcsőde „meseszobával” segíti az egészségmegőrzést, a nyugodtabb, csendesebb, elmélyültebb foglalkozás lehetőségét. 

A KSZI bölcsődékben jelentős múltra visszatekintő hagyományokat ápolnak a kisgyermekek zenei nevelése, a népi játékok, az anyanyelvi kultúra értékeinek megőrzésében is.

Különös hangsúlyt kap a szabad levegőn tartózkodás, a mozgás lehetőségének biztosítása, így több intézményben tornaszoba is rendelkezésre áll. 

A pécsi bölcsődei intézmények többsége már elköteleződött a környezeti nevelés fontossága, a gyerekek öko-tudatos szocializációjának sürgető feladatai mellett, így legtöbb bölcsőde udvarát már kiskertek díszítik, amit a gyerekekhez méretezett kerti eszközökkel „művelnek meg”, rendeznek a legkisebbek. 

A KSZI bölcsődék fogadják a másként fejlődő, integrálható sajátos nevelési igényű gyerekeket, akiket, felkészült szakemberek nevelnek-gondoznak. A Fészek bölcsődében gyógyúszásra is van lehetőség.

Az intézmények a legkorszerűbb táplálási ajánlások figyelembevételével, dietetikus team által összeállított étrendet biztosítanak a gyerekeknek, szükséges esetben a diétás és speciális étkeztetés, a Cseperedő bölcsőde diétás konyhájáról kiszállítva, minden pécsi bölcsődében – szakorvosi javaslatra – igényelhető.

A szocio-kulturális hátrányokkal küzdő gyerekek speciális igényeihez és szocializációs kihívásaihoz igazodóan, a Törpike és Hétszínvirág intézmények empatikus, befogadó hozzáállással, inkluzív pedagógiai módszerekkel segítik az érintett családokat. 

A munkahely és család összeegyeztetésében – munkahelyi időbeosztásuk miatt – problémákkal küzdő szülőknek a Mezőszél utcai bölcsőde nyújt megoldást, nyújtott nyitva tartásával, 19 óráig.

A pécsi bölcsődei intézmények többsége saját alapítvánnyal, vagy egyesülettel rendelkezik, ami teret és lehetőséget biztosít az – alapfeladatok ellátásán túl is – gyerekek, családok fejlődését támogató programok, szolgáltatások, projektek megvalósítására is.  

 A májusi hivatalos beiratkozást megelőzően, a bölcsődei nyílt napokon, nyitott játszókert programokon – a bölcsődeválasztás előtt álló családok – betekintést nyerhetnek az intézményekbe, kötetlenül tájékozódhatnak a szakemberektől. 

A Bölcsődés leszek szülői klubok több bölcsődei intézményben is elérhetők, ami segíti a szülők bizonytalanságát, esetleges félelmeit eloszlatni, oldani a bölcsődei ellátással kapcsolatban.

Intézményünk saját gyógypedagógus, pszichológus, szociális munkás, dietetikus végzettséggel rendelkező szakemberi magas szakmai színvonalon végzik:

  • a gyermekek gyógypedagógia-, pszichológiai szűrését, fejlesztő támogatását, 
  • a családok gyermekneveléssel kapcsolatos tanácsadását, 
  • egyéni és csoportos szülőkonzultációt, szülőcsoportok vezetését, 
  • a gyermekvédelmi feladatok preventív megvalósítását,
  • a gyerekélelmezéssel kapcsolatos tanácsadás megvalósítását.

Intézményünk dolgozói folyamatos képzéseken, továbbképzéseken vesznek részt tudásuk specializációja, magas szakmai színvonalon tartása, fejlesztése érdekében.

Intézményünk – a Magyar Bölcsődék Egyesülete által kijelölt – módszertani Bázis intézmény a Dél-dunántúli régióban, így a régió bölcsődei intézményei számára tájékoztatással, tanácsadással, szakmai napokkal, műhelyek foglalkozásokkal segíti a bölcsődei feladatellátást.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére