A szoptatás anyának is, gyermeknek is kellemes érzéseket, sok örömöt okoz. Az anyatej összetételének 88%-a víz. Szabályozza a csecsemő víz- és tápanyagháztartását. A kisbabáknak nagyon sok anyatejre (vízre) van szükségük testhőmérsékletük szabályozásához, építőanyagként, valamint oldó- és szállítóanyagként más anyagok számára.
Az anyatej magas víztartalma miatt a kisbabának nincs szüksége folyadékpótlásra. Mostanáig több száz különböző alkotóelemét igazolták az anyatejnek, és a kutatások folyamatosan új eredményekről számolnak be. Az anyatej összetétele pontosan igazodik a baba igényihez. Képes biztosítani a baba agyának, központi idegrendszerének fejlődését, a bélflóra felépítését, a gyermek növekedésének építőanyagául szolgál, valamint immunglobulinokat, enzimeket, hormonokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz éppen a megfelelő arányokban.
Döntő szerepe van a fertőzések elleni védekezésben. Az anyatej fontos ellenanyagokat szállít a kisbabának, miközben saját immunrendszere lassan erősödik. Egy csepp anyatej mintegy 4000 élő sejtet tartalmaz. Összetétele nem állandó, hanem a kisbaba növekedése, fejlődése során folyamatosan – az igényeknek megfelelően változik. Az anyatej élő folyadék, mely a kisbaba szervezetében biológiai változásokat idéz elő. Az anyatejet helyettesítő termékek utánozhatják ugyan a fontosabb alkotóelemek összetételét, de nem tartalmazhatják az anyai szervezet által előállított élő anyagokat.
Anyatejjel a kisbaba optimális, könnyen emészthető tápanyaghoz jut, amely mint első táplálék, bevonja a beleket belülről, így akadályozva meg a csírák és allergizáló anyagok bejutását. Az anyatej mindig megfelelő hőmérsékleten, összetételben és mennyiségben, szennyezéstől mentesen áll a baba rendelkezésére. Máját és veséjét az anyatej csekély mennyiségű fehérje- és ásványianyag tartalma tehermentesíti. Az anyatej megvéd a betegségektől az által, hogy folyamatosan ellenanyagokat juttat a baba szervezetébe. A szoptatott babák között lényegesen ritkábbak a hasmenéses betegségek, légúti betegségek, húgyúti fertőzések, és ritkán kerülnek kórházba.
Az anyukáknak is előnyös a szoptatás: a szoptatási hormonok elősegítik a méh összehúzódását, késleltetik a havi vérzést, a szoptatás csökkenti a későbbi években kialakuló csontritkulás, mell és petefészekrák kockázatát.
A kisbaba pszichés fejlődéséhez mindenekelőtt sok test- és szemkontaktusra, és egy bizonyos személyre van szükség. A szoptatás mindezt automatikusan biztosítja, és ezáltal még a tapasztalatlanabb anyák is könnyebben és gyorsabban azonosulnak az új szereppel. A szoptatás csodálatos módon elősegíti az anya és gyermeke közti kötődést, megértést.
Magyarországon is egyre nagyobb teret kap a "Bababarát Kórház" kezdeményezés, amelyben a résztvevő kórházak szoptatást elősegítő környezetet biztosítanak az édesanyáknak, az anyát és újszülöttjét nyomós egészségügyi indok nélkül nem választják el egymástól, és biztosítják mindazt a gyakorlati segítséget és információt, ami a sikeres szoptatáshoz szükséges.
Bababarát kórházak:
Budapest – Fővárosi Önkormányzat Szent István és Szent László Kórház és Rendelőintézet
Debrecen – DE OEC, Általános Orvostudományi Kar, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Dombóvár – Dombóvári Szent Lukács Egészségügyi Kht.
Esztergom – Vaszary Kolos Kórház
Győr – Petz Aladár Megyei Oktató Kórház
Kazincbarcika – DE OEC Kazincbarcikai Kórház Kft.
Miskolc – B.A.Z Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
Salgótarján – Szent Lázár Megyei Kórház
Ózd – Ózd Város Önkormányzat, Almási Balog Pál Mátrix Kórház
Pécs – PTE OEC ÁOK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
Siófok – Siófok Város Kórház – Rendelőintézet
Szolnok – Jász –Nagykun – Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház – Rendelőintézet
Zalaegerszeg – Zala Megyei Kórház
Vác – Jávorszky Ödön Városi Kórház
Miskolc – Misek Nonprofit Kft. – „Semmelweis” Kórház
Forrás: Guóth-Gumberger-Hormann: Szoptatás
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges