Web: https://da-ujhelyi.www.intezmeny.edir.hu/
Igazgató: Szabó Zoltán
A beiskolázási tájékoztatót a 2024/2025-ös tanévre ITT találod!
A 2024/2025. tanévben tervezett képzéseink:
Mezőgazdaság és erdészet ágazat
Mezőgazdasági technikus szakma (5 0811 17 09)
Felvételi kód: 0201
A technikus képzés 5 éves, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Állattenyésztő szakmairány, Növénytermesztő szakmairány. Az első két évben folyó ágazati ismereteket adó képzést egy ágazati alapvizsga zárja. A harmadik évtől a szakmairánynak megfelelő szakmai képzés az iskola tangazdaságában, tankertészetében, vagy kihelyezetten gazdaságoknál, vállalatoknál folyik duális képzés formájában, amely alatt állami ösztöndíjhoz vagy munkaszerződés által jövedelemhez jutnak a tanulók. A negyedi év végén három kötelező közismereti tárgyból (magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem) előrehozott érettségi vizsgát tesznek a diákok. Az ötödik év végén idegen nyelvből, valamint technikus szakképesítés szakmai vizsgájának számító szakmai vizsgatárgyból érettségiznek a tanulók. Így a 13. év végi sikeres vizsga után két végzettséget igazoló bizonyítványt kapnak kézhez a diákok: az érettségi bizonyítványt és a technikus végzettséget igazoló oklevelet. A technikumban szerzett tudás megteremti a lehetőséget, hogy a diákok a munkaerőpiacon könnyen elhelyezkedhessenek, illetve szakirányú felsőoktatásban továbbtanulhassanak. Az emelt szintű szakmai érettségi, valamit a technikus oklevél többletpontot jelent a felvételi eljárásban.
A mezőgazdasági technikus a növénytermesztési, állattenyésztési, az azokhoz kapcsolódó műszaki, gazdálkodási szakterületen önálló feladatokat végez, és végeztet, munkacsoportokat irányít. A végzett szakemberek képesek a növénytermesztés és állattenyésztés terén a korszerű agronómiai és technikai eljárások alkalmazásával a piac igényeinek megfelelő minőségi termékek gazdaságos előállítására, valamint a termelés menedzselésére.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- mezőgazdasági vállalkozásban alkalmazottként technikusi tevékenységet folytat;
- piackutatáson alapulóan megtervezi, elindítja vállalkozását;
- anyagbeszerzési, készletezési és értékesítési tevékenységet folytat;
- beállítja, ellenőrizi, karbantartja és üzemelteti a mezőgazdaságban alkalmazott erő- és munkagépeket, kezeli a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai berendezéseket;
- a fontosabb gazdasági állatfajok tartási, takarmányozási, tenyésztési feladatait elvégzi;
- a fontosabb zöldség- és gyümölcsfajok, szőlő kiskerti termesztését elvégzi;
- környezetkímélő termelési technológiákat alkalmaz;
- a mezőgazdasági termelés tervezését, szervezését elvégzi;
- mezőgazdasági termelési feladatokat ellátó személyek, csoportok irányítását végzi.
Azon fiatalok részére ajánlott, akik a modern nagyüzemi mezőgazdaságban használatos új technológiák, elvárások és irányvonalak megismerése után vezető pozícióban szeretnének hozzájárulni a mezőgazdasági termelés minőségi irányításához. A technikus szakképesítés szakmai vizsgájára bocsátás feltétele a T vagy B kategóriás vezetői engedély. A T kategóriás vezetői engedély megszerzéséhez jelentős segítséget nyújt az iskola.
Igény esetén menzát, kollégiumi ellátást biztosítunk.
Egészségügyi alkalmasság szükséges.
Minden évben lehetőséget biztosítunk a hátrányos helyzetű tanulóik számára az Útravaló és az Apáczai Ösztöndíjprogramban való részvételre.
Mezőgazdasági gépésztechnikus szakma (5 0810 17 08)
Felvételi kód: 0202
A technikus képzés 5 éves, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Az első két évben folyó ágazati ismereteket adó képzést egy ágazati alapvizsga zárja. A harmadik évtől az érettségire felkészítés, valamint a szakmai képzés folyik. A szakirányú oktatás az iskola jól felszerelt tanműhelyében, illetve az iskola 100 hektáros szántóföldjén történik, vagy kihelyezetten gazdaságoknál, vállalatoknál folyik duális képzés formájában. A szakmai képzés alatt állami ösztöndíjhoz vagy munkaszerződés által jövedelemhez jutnak a tanulók. A negyedi év végén három kötelező közismereti tárgyból (magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem) előrehozott érettségi vizsgát tesznek a diákok. Az ötödik év végén idegen nyelvből, valamint technikus szakképesítés szakmai vizsgájának számító szakmai vizsgatárgyból érettségiznek a tanulók. Így a 13. év végi sikeres vizsga után két végzettséget igazoló bizonyítványt kapnak kézhez a diákok: az érettségi bizonyítványt és a technikus végzettséget igazoló oklevelet. A technikumban szerzett tudás megteremti a lehetőséget, hogy a diákok a munkaerőpiacon könnyen elhelyezkedhessenek, illetve szakirányú felsőoktatásban továbbtanulhassanak. Az emelt szintű szakmai érettségi, valamit a technikus oklevél többletpontot jelent a felvételi eljárásban.
A mezőgazdasági gépésztechnikus előkészíti, üzemelteti és javítja a mezőgazdaságban alkalmazott korszerű erő- és munkagépeket, önjáró betakarítógépeket, mezőgazdasági rakodógépeket. Mezőgazdasági vállalkozóknál, szolgáltatóknál irányítja a mezőgazdasági termelés gépi munkáit, biztosítja a gépüzemfenntartás műszaki feltételeit. A képzés ideje alatt mezőgazdasági gépek közúti vezetéséhez szükséges „T” kategóriás jogosítványt szereznek a képzésben résztvevők.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- karbantartja a mezőgazdasági erő- és munkagépeket, gépészeti berendezéseket;
- kiválasztja és előkészíti a mezőgazdasági gépcsoportot, önjáró betakarítógépet az előírt
- agrotechnikai követelmények szerinti munkák ellátásához;
- szakszerűen üzemelteti a mezőgazdasági gépeket, traktorokat, kombájnokat, rakodógépeket;
- mezőgazdasági gép, gépegység állapotát diagnosztikai eszközökkel meghatározza, hiba
- feltárást végez;
- elvégzi a mezőgazdasági gépek, gépi berendezések javítását;
- irányítja a mezőgazdasági termelés gépeinek üzemeltetését, üzemfenntartását;
- a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai rendszereket telepíti és kezeli;
- piackutatás alapján megtervezi, elindítja és működteti a mezőgazdasági vállalkozást.
Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a mezőgazdaság, azon belül szeretne korszerű mezőgazdasági gépekkel dolgozni, azokat vezetni, üzemeltetni, mezőgazdasági vállalkozást működtetni.
A technikus szakképesítés szakmai vizsgájára bocsátás feltétele a T kategóriás vezetői engedély, amely megszerzése ingyenes a tanulmányok alatt.
Igény esetén menzát, kollégiumi ellátást biztosítunk.
Egészségügyi alkalmasság szükséges.
Minden évben lehetőséget biztosítunk a hátrányos helyzetű tanulóik számára az Útravaló és az Apáczai Ösztöndíjprogramban való részvételre.
Gazda szakma (4 0811 17 04)
Felvételi kód: 0203
A szakképző iskola 3 éves, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: Állattenyésztő szakmairány, Növénytermesztő szakmairány, Lovász szakmairány. Az első évben folyó ágazati ismereteket adó képzést egy ágazati alapvizsga zárja. Ekkor lehetőség van a technikummal való átjárhatóságra. A második évtől a szakmairánynak megfelelő szakmai képzés az iskola tangazdaságában, tankertészetében, vagy kihelyezetten gazdaságoknál, vállalatoknál folyik duális képzés formájában, amely alatt állami ösztöndíjhoz vagy munkaszerződés által jövedelemhez jutnak a tanulók. A sikeres vizsga után a tanuló mezőgazdasági szakirányú szakképesítést szerez. A végzett diákok számára lehetőség van az érettségi megszerzésére esti tagozaton, majd azt követően továbbtanulásra szakirányú felsőoktatásban.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- talaj-előkészítést, vetést végez; a talaj termőképességének fenntartásával kapcsolatos feladatokat ellátja; növényápolást végez; élelmezési célra termesztett növényt betakarítja, tárolja;
- takarmánynövényt betakarítja, tartósítja, tárolja;
- gyümölcs-, szőlő- és zöldségtermesztési alapfeladatokat ellát;
- tartástechnológiai feladatokat végrehajt; állatot takarmányoz, szaporít;
- állatjólléti és -higiéniai feladatokat végrehajt;
- mezőgazdasági gépet karbantart, üzemeltet, valamint kezeli a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai berendezéseket; épületet, építményt karbantart, egyszerű javítást végez;
- környezet-, tűz- és munkavédelmi előírásokat betart és betartat;
- vállalkozási, szervezési és ügyviteli tevékenységet végez;
- önálló agrárgazdasági vállalkozást működtet.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szeret a szabadban dolgozni, szereti az állatokat, a természetet. A modern családi gazdaságok fő munkaereje a gazda, aki tudásával, hozzáállásával működteti és irányítja a saját gazdaságát, vagy ötleteivel, tanácsaival munkaerőként vesz részt a gazdaságok életében.
Szakmai vizsgára T vagy B kategóriás vezetői engedély birtokában bocsáthatók a tantárgyi követelményeket sikeresen teljesítő tanulók, a T kategóriás vezetői engedély megszerzéséhez jelentős segítséget nyújtunk.
Igény esetén menzát, kollégiumi ellátást biztosítunk.
Egészségügyi alkalmasság szükséges.
Minden évben lehetőséget biztosítunk a hátrányos helyzetű tanulóik számára az Útravaló és az Apáczai Ösztöndíjprogramban való részvételre.
Mezőgazdasági gépész szakma (4 0810 17 07)
Felvételi kód: 0204
A szakképző iskola 3 éves, amely szakképzettség megszerzésével zárul. Az első évben folyó ágazati ismereteket adó képzést egy ágazati alapvizsga zárja. Ekkor lehetőség van a technikummal való átjárhatóságra. A második évtől a szakmai képzés az iskola jól felszerelt tanműhelyében, illetve az iskola 100 hektáros szántóföldjén történik, vagy kihelyezetten gazdaságoknál, vállalatoknál folyik duális képzés formájában. A szakmai képzés alatt állami ösztöndíjhoz vagy munkaszerződés által jövedelemhez jutnak a tanulók. A sikeres vizsga után a tanuló mezőgazdasági szakirányú szakképesítést szerez. A végzett diákok számára lehetőség van az érettségi megszerzésére esti tagozaton, majd azt követően továbbtanulásra szakirányú felsőoktatásban.
A mezőgazdasági gépész előkészíti, beállítja és üzemelteti a mezőgazdaságban alkalmazott erő- és munkagépeket, önjáró betakarítógépeket, mezőgazdasági rakodógépeket. Feladatai között szerepel még a gépek karbantartása, üzemzavarok elhárítása és a gépek javításában való közreműködés.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- karbantartja a mezőgazdasági erő- és munkagépeket, gépészeti berendezéseket;
- előkészíti a mezőgazdasági gépcsoportot, önjáró betakarítógépet, mezőgazdasági rakodógépet
- az előírt agrotechnikai követelmények szerinti feladatok ellátásához;
- szakszerűen üzemelteti a mezőgazdasági gépeket, traktorokat, kombájnokat, rakodógépeket;
- kezeli a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai rendszereket;
- elhárítja a mezőgazdasági gépek, gépészeti berendezések üzemzavarait;
- közreműködik a mezőgazdasági erő- és munkagépek, gépészeti berendezések javításában;
- javítja a mezőgazdasági erő- és munkagépeket, gépészeti berendezéseket;
- önálló vállalkozást működtet.
Ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a mezőgazdaság, azon belül szeretne korszerű mezőgazdasági gépekkel dolgozni, azokat vezetni, üzemeltetni. A képzés ideje alatt mezőgazdasági gépek közúti vezetéséhez szükséges „T” kategóriás jogosítványt is szereznek a tanulók.
Szakmai vizsgára T kategóriás vezetői engedély birtokában bocsáthatók a tantárgyi követelményeket sikeresen teljesítő tanulók, amely megszerzése ingyenes a tanulmányok alatt.
Igény esetén menzát, kollégiumi ellátást biztosítunk.
Egészségügyi alkalmasság szükséges.
Minden évben lehetőséget biztosítunk a hátrányos helyzetű tanulóik számára az Útravaló és az Apáczai Ösztöndíjprogramban való részvételre.
Forrás: honlap