Jelenlegi hely

Program a magyar népmesekincs megőrzésére

A magyar népmesekincs megőrzését és terjesztését célzó programot dolgozott ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) háttérintézményeivel együtt.

A projekt részleteit kedden ismertették a szakemberek a Hagyományok Házában.

Azt szeretnénk elérni, ha minél kedveltebb, ismertebb és elfogadottabb lenne a népmesék esti és napközbeni olvasása - hangsúlyozta Rétvári Bence parlamenti államtitkár kedden, a magyar népmese napja alkalmából rendezett sajtótájékoztatón Budapesten. Az államtitkár hozzátette: a népmese olyan kincs, amelyet az minisztériumnak és háttérintézményeinek közösen kell bemutatniuk és népszerűsíteniük. Kiemelte: a népmesekincs a magyar nemzeti összetartozás fontos jelképe.

Az államtitkár rámutatott arra, hogy a magyar népmese a közösségi identitás, az egyéni fejlődés és a családi összetartó erő szempontjából egyaránt fontos, ezért hirdetik meg a Minden este népmese programot, hogy minél többen meséljenek gyermeküknek.

Olvasóvá nevelés

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója arról szólt, hogy intézményük már tíz éve foglalkozik népmesemondással és építi bele ezt programjaiba. Kiemelte: aktívan részt vettek a magyar népmesekincs terjesztésére irányuló cselekvési terv kidolgozásában, céljuk a területen tevékenykedők összefogása. Szeretnének a közmédiával is együttműködni, hogy a jó példák is képernyőre kerülhessenek, emellett társadalmi tanács létrehozását is tervezik. Terveik közé tartozik mesemondási kézikönyv és mobiltelefonos alkalmazás megvalósítása is.

Pompor Zoltán, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet főigazgató-helyettese elmondta: csoportot hoztak létre, amely azon kezdett el gondolkozni, hogy miként lehetne a köznevelésben és a felsőoktatásban erősíteni a népmese szerepét.

Rámutatott: hasznosnak találnák, ha erősödne az élőszavas mesemondás szerepe és ha a tankönyvekben a népmesék eredeti, csonkítatlan változatban jelennének meg. Hozzátette: a pedagógusképzésben nem szerepel élőszavas mesemondáshoz kapcsolódó kurzus, vannak azonban kutatóműhelyek a népmeséhez kapcsolódóan és a Hagyományok Házában is komoly kutatás folyik. Hozzáfűzte: a társadalmi tanácsba pedig olyan szereplőket szeretnének meghívni, akik jó tanácsokat tudnak adni az élőszavas mesemondástól a kutatáson át a drámapedagógiáig.

A népmese napját immár tizenegy éve szeptember 30-án, Benedek Elek születésének évfordulóján ünnepelik Magyarországon.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása
Ugrás az oldal tetejére