Jelenlegi hely

Egyenlő Bánásmód Hatóság

Cím: 7621 Pécs, Mátyás király utca 32.
Tel.: 70/217-9323
Email: gajda.zoltan@gmail.com

Web: www.egyenlobanasmod.hu

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság Pécsen és Baranya megye járási székhelyein ingyenes ügyfélfogadásokat tart azon személyek részére, akiket diszkrimináció ért.

Ezen ügyfélfogadások során találkozom azokkal, akik valamely személyhez fűződő adottságuk miatt hátrányos megkülönböztetést kellett elszenvedjenek, illetve azokkal, akik érdeklődnek eziránt a jogvédelmi lehetőség iránt.

2020. március 18. napjától kezdődően az Egyenlő Bánásmód Hatóság valamennyi, már meghirdetett ügyfélfogadása elmarad. Ez az elnöki rendelkezés mind a fővárosi, mind a 19 megyében folytatott járási ügyfélfogadásokra kiterjed.

A Baranya és Tolna megyei ügyfelek számára telefonon és e-mail útján továbbra is elérhető Gajda Zoltán

Tel: 70/217-9323

E-mail: baranya@egyenlobanasmod.hu 

 

Ügyfélfogadások:


a Baranya Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Osztályánál
(7621 Pécs, Mátyás király u. 32.; tel: 72/513-436)

2020. október 19., (hétfő) 14.00-től – 16.00 óráig
2020. október 22., (csütörtök) 14.00-től – 16.00 óráig

a Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesületénél 
7621 Pécs, Lyceum u. 5.; tel: 72/532-138
2020. október 16., (péntek), 9.00-től – 11.00 óráig

a Komlói Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál 
7300 Komló, Kossuth Lajos utca 103.
2020. október 26., (hétfő), 8.30-tól – 10.30 óráig.

a Bólyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál
7754 Bóly, Nyárádi út 2., 1. emelet
2020. október 29., (csütörtök), 8.30-tól – 10.30 óráig

Baranya megyei egyenlőbánásmód-referens elérhetősége: 70/217-9323, 72/211-887

  

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény „védett tulajdonságok”-nak nevezi ezeket. Ilyen védett tulajdonság az egészségi állapot és a fogyatékosság minden formája mellett a kérelmező neme (pl. a női nemhez tartozás), a nemzetisége, anyanyelve, életkora, vallási, vagy világnézeti meggyőződése, a kisgyermeket nevelők anyasága – apasága, a várandósság, a politikai vélemény, a vagyoni helyzet, a társadalmi származás, az érdekképviseleti szervhez való tartozás és még egyéb tulajdonságok, jellemzők is.

Az általam tartott ügyfélfogadások célja, hogy az ügyfeleimet ért diszkriminációs sérelmeket feltárjam és – a jogszabályi előfeltételek fennállása esetén – meginduljanak a megfelelő eljárások a sérelmet okozó szervvel, gazdasági társasággal, hatósággal, intézménnyel szemben.

Az eljárás akkor indulhat meg, ha az ügyfelet kifejezetten valamely, törvény által védett tulajdonsága miatt éri hátrányos megkülönböztetés. A bekövetkezett hátránynak tehát okozati összefüggésben kell állnia a sérelmet szenvedett ügyfél valamely védett adottságával, tulajdonságával. A hétköznapi élet számtalan ilyen esetet eredményez: például ha a várandós, vagy kisgyermekes anyát a gyermeke miatt nem kívánják foglalkoztatni egy munkahelyen, vagy olyan helyzetet teremtenek, hogy a munkaviszonya valamilyen módon megszűnjön; ha a fogyatékkal élő kisgyermek felvétele elől elzárkózik a lakóhelye szerinti óvoda, vagy iskola; ha a vak vagy gyengén látó személytől egy banki ügyintézés során nagyobb anyagi ráfordítással beszerezhető (köz)okiratokat kérnek, mint a látásában nem korlátozott személytől; ha a gyengénlátó személy részére nem adnak általa olvasható gyógyszerismertetőt a gyógyszertárban, ha a mozgáskorlátozott ügyfél nem tud megközelíteni valamely közintézményt, vagy közforgalom előtt nyitott szolgáltató intézményt.

A példák hosszasan sorolhatók. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság honlapján, a www.egyenlobanasmod.hu –n, „jogesetek” cím alatt több száz elbírált ügy tartalma olvasható, amelyek tanulságul szolgálnak a jövőre nézve is.

Különösen nagy számban fordulnak elő olyan esetek, amikor a foglalkoztatással összefüggésben a gyermeket váró, vagy kisgyermekes anyák kerülnek hátrányos helyzetbe, amelynek oka általában a munkáltatók rövid távú gazdasági érdeke.

A hatóság minden évben több tucat esetben állapít meg jogsértést munkáltatókkal szemben, amely megállapítás alapjául szolgálhat egy későbbi kártérítési eljárásnak is.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság kivizsgálja az egyedi jogsértéseket, a sérelmet szenvedett ügyfelek részére megpróbál egy számukra előnyös elégtételt tartalmazó egyezséget jóváhagyni, vagy ha erre az eset körülményei, illetve a felek nyilatkozata miatt nincs lehetőség, úgy az eljárás alá vont bepanaszolt szervezetet, gazdasági társaságot, közigazgatási szervet, intézményt stb. meghatározott szankcióval sújtja. Az eljárások jelentős részének a jövőbeli jogsértéseket tekintve megelőző hatása is van, hiszen gyakran előfordul, hogy ugyanaz a kifogásolt diszkriminatív helyzet más személyek számára is hátrányt jelentene a jövőben.

Az eljárásoknak az a célja, hogy az egyedi eseteken túlmutató hatást érjenek el és a bepanaszolt szervek, társaságok, intézmények, szervezetek leendő döntéseit befolyásolják.  A hatóság eljárása, ide értve az általam végzett ügyfélfogadást is, a sérelmet szenvedett ügyfelek számára költségmentes.

Egyenlő bánásmód referensként saját magam jegyzőkönyvezem le a panaszokat, illetve nyújtok jogi tanácsadást az ügyfeleknek. Vannak olyan esetek, amikor a panasz elbírálása nem tartozik a hatóság hatáskörébe, ilyenkor tájékoztatom az ügyfelet a lehetséges más hatóság előtti, vagy bírósági eljárás lehetőségéről.

 

Az alábbi telefonszámokon, illetve e-mail címen az ügyfélfogadási időn kívül is elérhető vagyok és természetesen felkereshet a fent ismertetett állandó ügyfélfogadási helyeken is.

Telefon/fax: 72/211-887

Mobil: 70/217-9323

Email: gajda.zoltan@gmail.com

Postacím: 7622 Pécs, Jókai Mór utca 39.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére