Jelenlegi hely

Veszélyes járókákat és bébikompokat vontak ki a forgalomból

A gyermek életének első három évében már számtalan termékkel találkozik, amelyektől joggal várható el, hogy megbízhatóak, tartósak, biztonságosak legyenek.

"Veszélyes járókákat és bébikompokat vont ki a forgalomból a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság" - sajtóközlemény

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság kiemelten ellenőrzi a gyermekek által használt termékeket és piacfelügyeleti ellenőrzései során törekszik a különböző funkciójú, igen széles választékban kínált termékeket az éves vizsgálataiba bevonni. A jelenlegi ellenőrzés a járókák és bébikompok ellenőrzésére terjedt ki, amely termékek először szerepeltek éves vizsgálati programban, korábban fogyasztói bejelentések alapján vizsgáltuk ezeket a termékeket.

Az ellenőrzés elsődleges célja a nem biztonságos járókák és bébikompok forgalomból történő kiszűrése, a RAPEX bejelentésekben szereplő ilyen típusú veszélyes termékek megtalálása volt. A bébikomp uniós projekt eredményeképpen az utóbbi hónapokban több bébikomp került a RAPEX-es listára. További cél volt a jogellenes forgalmazás feltárása – különös tekintettel a vizsgálandó gyermekgondozási cikkek jelöléseire és figyelmeztető felirataira –, és jogsértés megállapítása esetén a jogkövető magatartás kikényszerítése.

A NFH vizsgálata az alábbi termékekre terjedt ki:
-      Max. 15 kg-os gyermekek által használandó járókák és összecsukható járókák. A járóka olyan határoló szerkezet, amely a gyermek rövid idejű elhelyezésére való, a játékhoz szükséges elegendő hellyel. Elláthatják görgőkkel/kerekekkel, a tartószerkezete (alja, amin a gyerek fekszik vagy áll) sok esetben állítható magasságú. A járóka bútornak minősül.
-      Bébikompok. A bébikomp olyan szerkezet, melyben a baba ülő vagy álló helyzetben van és amelynek segítségével változtatni tudja helyzetét . A már felülni képes, de járni még önállóan nem tudó csecsemők számára készül. A bébikomp gyermekgondozási cikknek minősül.

Az ellenőrzés helyszínei a bevásárlóközpontok, baba-mama áruházak, áruházláncok, kis- és nagykereskedelmi egységek voltak.

A 4 hetes vizsgálat során járókából összesen 103-féle, 209 db terméket ellenőriztek a felügyelők, amelyből 34 db (16%) esett kifogásolás alá. Bébikompból pedig összesen 104-féle, 161 db termék ellenőrzésére került sor, amelyből 53 db (33%) esett kifogásolás alá. Összesen 13 db (6%) járóka esetében a vásárlás helyszínén nem volt arra vonatkozóan tájékoztatás, hogy maximum hány éves korig használhatja a gyermek a járókát. A felügyelők összesen 32 db (15%) járóka használati utasítását is kifogásolták.

A fenti követelmények teljesítése terén a bébikompoknál is sok hibát találtak. Összesen 35 db (22%) bébikompon nem volt feltüntetve az előírt figyelmeztetés, valamint a vásárlás idejében az ellenőrzött 161 db bébikompból, 30 db (19%) bébikompnak a figyelmeztetései hiányosak voltak, vagy nem látszottak. A felügyelők továbbá összesen 38 db (24%) bébikomp használati utasítását is kifogásolták.

Az ellenőrzés során 3 db bébikomp és 2 db járóka mintavételére került sor, melyeket az NFH akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriumában vizsgáltunk. A vizsgálatok a termékek mindegyikénél több hibát is feltártak, többek között elégtelen stabilitás, ujj beszorulási helyek megléte, bébikompoknál a lépcsőről való nagy leesési hajlam volt a jellemző. A veszélyes járókák és bébikompok forgalomból történő kivonásának és visszahívásának elrendelése megtörtént.

A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a termékek veszélyesnek bizonyultak, ugyanis a nem megfelelő kialakítás miatt azok fizikai sérülést okozhatnak!

FIGYELEM! A kifogásolt termékekkel kapcsolatos eljárások jelenleg még folyamatban vannak, a termékekről szóló letiltó közlemények birtokában, visszahívás elrendelése esetén a fogyasztók a vásárlás helyére visszaszállítva a terméket, annak vételárát a kereskedőtől visszakérhetik. A letiltó közlemények megjelenéséről a honlapon híradást fogunk adni! Addig kérjük szíves türelmüket.

A teljes összefoglaló jelentés elérhető innen.

forrás: NFH

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére