Jelenlegi hely

Miért rajzol egy gyermek - avagy miben segít a rajzolás?

Gyermekkorban általában még fejletlen az asszociációs készség így gyakran jellemző, hogy szóban nehezebben tudják kifejezni magukat, mert pl.: nem találják a megfelelő szavakat, nem tudják megfogalmazni a problémát.

Miért rajzol egy gyermek?
Miért jó, ha szeret egy gyermek rajzolni?
Miben segíthet neki a rajzolás?

A rajz által remekül ki tudják fejezni önmagukat. A rajzolás ösztönösen csalogatja elő lelkük mélységeit. Nem kell rá odafigyelni, csak hagyni a kezet a papíron siklani. Rajzolás vagy csak akár firkálás közben kirajzolják magukból, azt, amit fontosnak tartanak. Az elkészült művek a lélek üzenetei és megnyilvánulásai, hiszen rajzolás révén belső világunkkal kerülünk kapcsolatba.
Az önfeledt rajzolás során úgy érzik, mintha egyfajta nyugalmi, biztonságos állapotba kerülnének. Ezen tevékenység közben csökken a feszültség, javul a test oxigénellátása, boldogsághormonok szabadulhatnak fel.
 
 
Így tehát, ha van lehetőség és mód, akkor hagyjuk rajzolni a gyermeket, ha valami nehéz időszakot él át (ez lehet óvodakezdés, testvérszületés, családi problémák).
Ilyen helyzetekben akár olyanok is a papírra kerülhetnek, amik elsőre riadalmat keltenek bennünk (agresszió képekben). De ha kirajzolja magából dühét, haragját, feszültségét, akkor rendszerint megnyugszik. 
 
Van egy kislány, aki nagyon szoros viszonyban élt nagypapájával. A nagypapa most kórházban van. A kislány érti, tudja, hogy baj van, de nehezen dolgozza fel, hogy a papa miért lépett ki az életéből egyik napról a másikra. Nehezen tudja ezt a helyzetet kezelni, sok benne a düh és a harag.
Szeret rajzolni, sokat rajzol.
Ezen a rajzon a papát rajzolta le, akinek cikk-cakk van a fején – ahogy kommentálta, mert ott ütötte meg, de még nem gyógyult meg - folytatta. Mellé rajzolt egy utat, hogy tudja, hogy merre kell hazajönni a kórházból. Látszik a rajzon, hogy a színezéssel is sok időt töltött még (papa kiszínezésével). Ami a legfontosabb, amivel a legtöbb időt tölti rajzolás közben, az foglalkoztatja a legjobban.
Ő ezzel a rajzzal adta ki magából a gondolatait, érzéseit a problémával kapcsolatban. És ezzel a néhány perces tevékenységgel sikerült megnyugtatnia magát.
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére