Jelenlegi hely

25 jó gyakorlat a nagyböjtre

Mosolynap, szóböjt, "ne panaszkodj", rendrakás kívül-belül. A lelki felüdüléshez hoztunk néhány ötletet.

A megújulás lehetősége

A nagyböjti időszak az összeszedettség, az elcsendesedés, a lelki megújulás negyven napja. A böjt minden vallásban egy spirituális út, amely a belső megtisztuláshoz és belső szabadsághoz vezet.

A böjt nem öncélú, nem az önmegtartóztatáson és lemondáson van a hangsúly, hanem egy lehetőség az igazi testi-lelki felüdülésre, megerősödésre.

A mai 21. századi embernek az ételről való lemondás talán nem jelent akkora kihívást, de vannak más kreatív ötleteink is a böjtre. Ez az időszak jó alkalom arra, hogy kidobjuk az életünkből mindazt, ami eddig nélkülözhetetlennek látszott, de valójában nincs rá szükségünk, csak akadályoz minket, pl.: rossz szokások, felesleges időtöltések, negatív gondolatok. Mik tartanak fogva? Mit szeretnék megváltoztatni?

Kiszakadva a mindennapok zajából és rohanásából keresek egy csendes helyet, ahol a „pusztában” szembenézhetek önmagammal és Istennel is. A jó cselekedet is fontos része a nagyböjti készületnek.

Tudok-e kilépni önmagamból, és több időt, figyelmet fordítani a körülöttem lévő emberekre?

Ehhez adunk néhány tippet!

  • Tarts mosoly-napot! Mosolyogj rá a bolti eladóra, pénztárosra, a szomszédodra, a munkatársadra, mosolyogj rá mindenkire, még akkor is, ha esetleg nem mindenki fog visszamosolyogni rád!
  • Figyelj azokra is, akikről úgy érzed, hogy nem igazán érdemlik meg figyelmedet!
  • Az étkezés mellett a szavaiddal is böjtölj: vigyázz, hogy ne mondj ki sem sértő, sem durva szavakat! Ne bánts meg senkit és ne ítélkezz mások fölött! Csak akkor szólj, ha értelmeset és szépet tudsz mondani!
  • Készíts lelkesítő jókívánság kártyákat és egyet-egyet hagyj olyan helyen, ahol valamelyik szeretted, barátod, munkatársad vagy bárki más megtalálhatja. (A kártyákra pl. ilyen feliratokat írhatsz: „Legyen vidám napod!”)

  • Legyél türelmes minden gyerekhez, akivel találkozol! Szeretetet sugározz feléjük, szavaiddal dicsérd, bátorítsd és tanítsd őket! Jó példát mutass nekik!
  • Mondj el egy imát valamelyik szerettedért, barátodért, ismerősödért!
  • Végezz el egy (vagy több) olyan házimunkát, ami általában nem a te feladatod!
  • Vedd észre, ha a környezetedben valaki segítségre szorul és segíts neki!
  • Ma ne vásárolj semmit! A napi bevásárlásra szánt összeget inkább ajánld fel jótékony célra, add oda egy rászorulónak!
  • Ha nincs pénzed, amit odaadhatnál, akkor add azt, amid van: a jókedvedet, a segítőkészségedet, a gondoskodásodat, a vigasztaló szavaidat, a fizikai erődet, a tehetségedet, a kreativitásodat, a szakmai tudásodat!
  • Azt tedd az embereknek, amit szeretnél, hogy neked is tegyenek!

Törekedj rá, hogy bárkivel is találkozol, az örömmel a szívében váljon el tőled!

  • Tarts energiaböjtöt! Ma fokozottan figyelj a napi energiafelhasználásodra: ne folyasd feleslegesen a vizet, ne hagyd égve a lámpát, csak akkor menjen a számítógéped, amikor ténylegesen használod! Ha nem muszáj, ne ülj autóba, ne pazarold az ételt és ne termelj felesleges szemetet! Vigyázz a teremtett világra, hogy az is vigyázni tudjon rád!
  • A környezetedben élőket is buzdíts arra, hogy vigyázzanak a Földre, mert csak egy van belőle!
  • Menj ki a természetbe és figyeld meg az állatokat, a fákat, a virágokat és csodálkozz rá szépségükre és gondtalanságukra! Igyekezz példát venni róluk: élj békében önmagaddal és a világgal is!
  • Készíts el egy finom ételt, amivel meglepheted a családodat!
  • Ne panaszkodj, ne zúgolódj és ne morogj semmiért!
  • Minden étkezés előtt gondold végig, hogy hány ember munkája kellett ahhoz, hogy az eléd kerülő ételt megehesd. Mondj nekik köszönetet szóban (vagy gondolatban).
  • Igyekezz megdicsérni mindenkit, akivel találkozol! Figyeld meg, hogy egy apró dicséret is milyen jó hatással tud lenni az emberekre!
  • Minden kapcsolatodban a békét keresd, ne vitatkozz és ne veszekedj senkivel! Ha esetleg korábban valaki megbántott, akkor tedd meg felé te az első lépést, bocsáss meg neki és békülj ki vele!

  • Teljesítsd maradéktalanul vállalt ígéreteidet, legyél kitartó és álld a szavad! Ha valami nem sikerül, ne másokat, és főleg ne Istent hibáztasd, hanem szedd össze magad és fuss neki még egyszer! Higgy benne, hogy végül úgyis célba érsz!
  • Legyél hűséges!
  • Ne kapcsold be a tévét! Az így felszabaduló idődben inkább beszélgess, olvass, játssz a családtagjaiddal vagy barátaiddal!
  • Tarts médiaböjtöt, ne kapcsold be a számítógépedet, ne lógj a közösségi oldalakon!
  • Szabadulj meg a felesleges dolgoktól és a szeméttől. Tegyél rendbe egy fiókot, egy elhanyagolt helyiséget, és tegyél rendet magadban is.

Felhasznált forrás: Nagyböjt kicsit másképp - fogadalmitemplom.hu

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére