Jelenlegi hely

A két legkedveltebb brit környezetvédelmi Nobel-díja

Sir David Attenborough, a legismertebb környezetvédő és Vilmos brit herceg, a legismertebb herceg létrehozták minden idők legnagyobb környezetvédelmi díját, mely hatalmas összeggel támogatja a leginnovatívabb környezetvédelmi projekteket.

A címben ha sarkítva is, de valóban a két legkedveltebb brit, Sir David Attenborough és Vilmos herceg kezdeményezésére létrejött az Earthshot Prize elnezevésű díj, mely eddig minden idők legnagyobb összegű, környezetvédelemmel foglalkozó díja.

 

Az Earthshot Prize egy hatalmas összegű díj, amellyel kapcsolatban az alapítók azt remélik, hogy idővel a környezetvédelem Nobel-díjaként fogják emlegetni. Ehhez meg is teremtettk már a pénzügyi alapokat: a díj alapja egy ötvenmillió fontos azaz közel kétmilliárd forintos pénzügyi keret, ebből az összegből öt kategóriában jutalmazzák majd a leginnovatívabb környezetvédelmi projekteket.

A díj a John F. Kennedy által meghirdetett Moonshot-programról kapta a nevét, csak itt nem az a cél, hogy embert juttassanak a Holdra, hanem az, hogy megtartsák az embert a Földön.

 Vilmos herceg nyilatkozatában a díj oldalán, ha minden változatlanul marad, visszafordíthatatlan károkat okozunk a bolygónak, ha viszont az emberiség kihasználja a benne rejlő lehetőségeket, a következő tíz évben megváltoztathatjuk az emberiség és a Föld jövőjét.

 


A baj nagyságát jól érzékelteti, hogy a díjat egy mindeddig példátlan nemzetközi összefogás finanszírozza. A támogatók között szerepel a National Geographic, a Világgazdasági Fórum, Jack Ma alapítványa, vagy a WWF illetve a Greenpeace is.
A díjat öt kategóriában osztják majd ki tíz éven keresztül, mindegyik nyertes egymillió fontot fordíthat majd a nyertes projektre. Az öt kategória:

  1. A környezet védelme és helyreállítása
  2. A levegő védelme
  3. A tengerek védelme
  4. A környezetszennyezés visszaszorítása
  5. A klíma védelme

A díj ismertetése kapcsán Attenborough elmondta, olyan projektekkel is lehet majd pályázni, amelyek elsőre meglepőnek vagy akár hülyeségnek tűnnek: könnyen lehet, hogy hosszabb távon ezek is hasznosnak bizonyulnak majd globális szinten.
Nem fogalmaztak meg konkrét elvárásokat, de remélik, hogy a születendő ötetek hatására minnél hamarabb, 2030-ra már érezhetően javul a Föld állapota.

A díjakról egy vegyes összetételű zsűri dönt, amelynek tagjai között van környezetvédelmi szakember, üzletember, elkötelezett filantróp, illetve a sport és a szórakoztatás világának kiemelkedő alakjai a világ minden tájáról.
A 11 fős testületben helyet foglal Cate Blanchett színésznő; Shakira énekesnő; Rania jordániai királynő; a volt japán űrhajós, Naoko Yamazaki; a brazil futballista Dani Alves; a kosárlabda sztárja, Yao Ming; Christiana Figueres, klímavédelmi szakértő; Hindou Oumarou Ibrahim környezetvédelmi aktivista; Indra Nooyi a világ egyik legbefolyásosabb üzletasszonya; dr. Ngozi Okonjo-Iweala közgazdász és a díj éltre hívói, Sir David Attenborough és Vilmos herceg is.

A díjra már november elsejétől lehet nevezni, az öt nyertest pedig 2021-ben tüntetik ki Londonban. A következő tíz évben minden alkalommal máshol rendezik meg a díjátadót, ezzel is hangsúlyozva, hogy nem lokális, hanem globális problémákra keresnek megoldásokat.

ADL - Debrecenimami

Forrás: qubit.hu; earthshotprize.org; az Earthshot Prize Instagram oldala

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére