Forrás
A szülők kétharmada még várna
"Mindkét oldalt megértem, de nem biztonságos." (olvasónk írta)
Több felmérés is készült azzal kapcsolatban, ki hogy gondolkodik erről, nyissunk vagy ne nyissunk, elkezdődjön a tantermi oktatás vagy még várjunk? Itt írtunk erről bővebben, mely szerint a szülők 76,3%-a inkább nem tartja biztonságosnak az intézmények újranyitását.
Nagyon sokan nem tudják megoldani az otthon tanulást, a gyerekek elhelyezését - nincs már szabadságuk, folyamatosan logisztikáznak, nincs más választásuk -, viszik őket és örülnek is az újranyitásnak.
Ugyanakkor vannak olyanok is, akik már átestek a fertőzésen, be vannak oltva, így úgy gondolják miért maradnának otthon.
"Én sem vinném, de nem tudjuk megoldani. Mondjuk, ha nem estünk volna át rajta, lehet nem nagyon vacillálnék..." (olvasónk írta)
A legjobb az lenne, ha lenne választási lehetőségünk.
Van erre valami jogszabály?
Maruzsa Zoltán azt mondta: „Amikor a kormány kiadta a tanévre vonatkozó protokollját, még augusztusban, hogy hogyan zajlik egyébként az oktatás, akkor azt teljesen világossá tettük, hogy egyébként, ha egy szülő úgy dönt, hogy a járványügyi helyzetre hivatkozva ő a gyerekét aztán nem viszi be az iskolába, akkor egyébként ez igazolt hiányzásnak tekinthető. Tehát senkit azért ilyen jellegű hátrány nem ért, hogy ha a szülő nem engedte be.”
Ami viszont aggodalomra ad okot, az, hogy ez a távollét igazolt hiányzásnak minősül.
Az igazgatók engedélyezhetik a távollétet
Gulyás Gergely mai tájékoztatója szerint: Az iskolai intézményvezetők engedélyezhetik a távollétet, de a tanároktól nem várható el, hogy kétszer oktassanak, tehát az alsó tagozatoknál nem lesz párhuzamosan digitális és tantermi oktatás. Valamint elmondta, hogy a tanulmányi rendszerben van szabály a hiányzások pótlására, azonban szerinte, ebben most nagyobb rugalmasságra van szükség, mert senkit nem akarnak kényszeríteni semmire.
Hétfőtől a március 5-e előtti, szeptemberben bevezetett szabályok lépnek életbe az intézményekben. Ez azt jelenti, hogy kötelező lesz a lázmérés, a fertőtlenítés és távolságtartás is.
Forrás
Mit tehetünk?
Valószínűleg minden iskolában máshogy zajlik ez a protokoll, máshogy kezelik a helyzetet.
- Érdeklődj az osztályfőnöknél, kérdezd meg mi az eljárás erre vonatkozólag!
- Ha szükésges (nálunk így kell eljárni) írj kérvényt az intézmény igazgatójának, miszerint nem vinnéd gyermeked iskolába a járványhelyzetre hivatkozva. Ha van egyéb indok is (pl. krónikus beteg a családban), akkor azt is mindenképpen írd le!
- Az igazgató nagy valószínűséggel engedélyezni és igazolni fogja a hiányzást.
- Mindenképpen érdeklődj a tanítóktól, szaktanároktól milyen módon tudja gyermeked pótolni hiányzását, hogyan kapja meg a tananyagot.
Nálunk pl. így rendelkeztek: "A tanórai és házi feladatok beszerzése a szokásos módon történik, a tanuló munkájának koordinálása a szülő feladata. A pedagógusok a normál munkarend idején külön online oktásra nem kötelezhetők, de egyéni döntés alapján létrehozhatják óráikon az online kapcsolatot, ill. feltölthetnek elektronikus tananyagokat. A szülő kiemelt feladata továbbá, hogy érdemjegy szerzés érdekében az intézménnyel, a pedagógusokkal kapcsolatot tartson, az értékelés lehetőségeinek utána járjon." Tehát a tanárok a tanulmányi rendszerben kiadják majd a feladatokat, amiket a szülők segítségével otthon feldolgozhatnak a távolmaradó gyerekek. - Beszéld meg a tanárokkal, hogyan zajlik majd a teljesítményértékelés!
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogászai készítettek egy kérelemmintát, amivel a járványügyi helyzetre hivatkozva a szülők kikérhetik a gyerekeiket az iskolából. Innen tudod letölteni.
Ebben a kaotikus helyzetben rendkívül nehéz jó döntést hozni, de választanod kell. Viszed vagy inkább még otthon tartanád? Kívánom, hogy mindenki meg tudja hozni belátása, élethelyzete, információi szerinti legjobb döntést!
Elsner-Szentesi Mónika - Kaposvárimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges