A KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója) adózási konstrukció igen fiatal, 2013. január 1-jén kezdte meg a pályafutását és ezalatt a 8 év alatt is sokat változott. Könnyen lehet, hogy a következő évtizedekben ez az adózási modell gyökeres változásokon fog átesni és lehetséges, hogy meg is fog szűnni. Olyan személy tehát nincs az országban, aki több mint 8 éve „katázna”, így egy teljes KATA nyugdíj összeget sem tudunk megnevezni,
azonban el tudjuk mondani, milyen nyugdíjra számíthatunk, ha a rendszer nem fog megváltozni.
Lássuk a számokat! De előbb vegyünk egy nagyon mély levegőt…
KATA jellegű adót főállású egyéni vállalkozóként lehet havi 50.000 Ft és havi 75.000 Ft befizetésével is vinni. Aki pedig mellékállásban KATA-s vállalkozó, havi 25.000 Ft-ot fizet. Ez utóbbi esetében ebben semmiféle nyugdíjjárulék nem található, így ez egy forinttal sem növeli meg a későbbi nyugdíjunkat.
Ha a többségbe tartozunk, és havonta 50.000 Ft-ot fizetünk be, a KATA bruttó nyugdíjalapunk 102.000 Ft (ez a legnagyobb szám, ami itt meg fog jelenni, készüljünk fel), a nettó nyugdíjalapunk 67830 Ft lesz és egy évi munkánk mindössze 7,3 hónap szolgálati időnek számítódik majd. Azt azért meg kell jegyeznünk, hogy ez az utóbbi években (mivel a minimálbér folyamatosan emelkedett) valamivel többnek számított. 40 év KATA vállalkozás után a várható nyugdíj a jelenlegi körülményekkel 41.376 Ft. Most jöhet egy ír kávé, egy feles pálinka vagy valami hasonló…
Ha pedig azok közé tartozunk, akik havonta 75.000 Ft-ot fizetnek be (itt az okok között szokott szerepelni a táppénz, a magasabb szülői támogatások, mint a CSED, GYED, stb., és esetlegesen a későbbi magasabb nyugdíj igénybevétele), a KATA bruttó nyugdíjalapunk 170.000 Ft lesz, míg a nettó nyugdíjalapunk 113.050 Ft, egy évnyi szolgálati idő egy évnek felel meg, így 90.440 Ft nyugdíjra számíthatunk. A legtöbb számítás egyébként arra szokott jutni, hogy egy-egy időlegesen eseten kívül (pl. szülés előtt) a 75.000 Ft-os KATA hosszú távon nem éri meg. A 25.000 Ft-ot máshol elhelyezve például jobb nyugdíj előtakarékosságot lehet elérni, mint az állami nyugdíj
kiegészítéseként.
De a 75.000 Ft-os KATA azért jobb, mint ha az 50.000 Ft-os KATA-val 0-n vagyunk a hó végén és nem is tudjuk, mire is ment el 25.000 Ft.
Miért ilyen alacsonyak ezek a számok, ha több százezer forintot hazaviszek?
A KATA kiváló adózási forma, ha havonta jól (de nem [sokkal] 1 millió forint felett) keresünk. Hiszen a többség által fizetett 50.000 Ft adó fix, ez 1 millió forint megkeresése esetén mindössze 5%, míg az alkalmazottak fizetésük akár 40%-át is kifizetik különböző adónemekben. Ezekből „készül” a nyugdíj is. A KATA annak éri meg, aki pénzügyi szempontból jól tud gondoskodni magáról.
Van lehetőség nyugdíj előtakarékosságra KATA-sként?
Igen, természetesen. Azonban észben kell tartanunk, hogy a három államilag támogatott nyugdíj előtakarékosságra (önkéntes nyugdíjpénztár [ÖNYP], nyugdíj előtakarékossági számla [NYESZ] és a nyugdíjpénztár) az adójóváírás a befizetett személyi jövedelemadóból történik, amely nem része a KATA adónak.
A nyugdíjbiztosítás esetén létezik egy „trükk”, mivel a biztosított és a szerződő lehet más személy. Tehát egy ismerősünk, akiben megbízunk, a saját személyi jövedelemadója egy részét hozzánk irányíthatja, anélkül, hogy ő bármit veszítene.