Jelenlegi hely

Hogyan használjuk okosan az otthoni házipatikánkat?

Mindig fontos kérdés, főleg kisgyermekes családoknál, milyen gyógyszereket, homeopátiás szereket, vitaminokat tartsunk otthon, mert a gyerekek gyakran produkálnak meglepetéseket, lázasodnak be éjszaka, nem is beszélve a játék közben szerzett kék foltokról. Az egyik legfontosabb dolog, hogy legyenek otthon alapvető gyógyszerek, eszközök amivel segíthetünk otthoni balesetek, láz, hányás, hasmenés, allergia esetén. Legtöbbször ezek a tünetek kívánják meg a szülők gyors reagálását, ezek azok, amik sokszor nem várhatnak addig, amíg kiér az orvos, vagy kinyit a gyógyszertár.

Az első és legfontosabb, ami nem hiányozhat a házipatikából, a láz-és fájdalomcsillapító. Megkérdeztük erről a gyermekorvos véleményét is:

– A láz nem mindig jelent rosszat. Elpusztít sok kórokozót. Azt viszont fontos hangsúlyozni, hogy különböző korú gyerekeknél különböző típusú gyógyszer a jó. Egy nyolchónapos csecsemőnek a kúp a megfelelő, az 1 éven felülieknek 4 éves korig szirup formájában legyen otthon, a nagyobbaknak már megfelel a tabletta, bár sok 10 év körüli gyermek még nem hajlandó a pirulát bevenni – magyarázta dr. Sebő Zsuzsa gyermekorvos, homeopata. Az sem mindegy, hány kilós a gyerek. Mindenképpen érdemes egyeztetni a háziorvossal, hogy az adott gyereknek mire van inkább szüksége.

A holisztikus szemléletű orvosnak, szülőnek a láz egy tünet, ami rávezethet arra, milyen homeopátiás gyógyszerrel tudjuk a szervezet saját rendszerét a gyógyulás irányába erősíteni.

A gyerekek gyakran produkálnak hirtelen, magas lázat. Figyeljük meg, ez milyen tünetekkel jár. Ha a kis beteg bőre száraz, és esetleg egy kinti játék során hűlt le, utána lett beteg, akkor az aconitum napellus alapanyagból készült szer lehet a segítség. Ha a magas láz izzadással, fényérzékeny szemekkel és hideg végtagokkat jelentkezik, a gyerek feje vörös, és citromos italokat kíván, akkor a belladonna jelenthet gyors megoldást.

Hasmenés, hányás

A kicsiket nagyon hamar leveri a lábáról a folyadékvesztéssel járó hasmenés vagy hányás. Ezek sokszor vírusos eredetű fertőzések, gyakran egy-egy gyermekközösségben járványszerűen söpörnek végig. Dr. Sebő Zsuzsa szerint székletfogót nem szerencsés adni a gyereknek.

– Hasmenést általában gyulladás okoz, hagyni kell, hogy kiürüljön a bélrendszerben fokozott mértékben termelődött nyák. Probiotikum persze adható, de annak nem kell feltétlenül mindig otthon lennie. Az nem egy olyan szer, amit S.O.S. be kellene adni, így bármikor recept nélkül beszerezhető a patikából.  

Hasmenésre dr. Sebő Zsuzsa táskájában arsenicum album és podophyllum alapanyagú homeopátiás golyócskák vannak, ezeket használja leggyakrabban. A folyadékháztartás egyensúlyát a china rubra alapanyagú szerrel lehet támogatni.

– Hányás ellen nem különösebben van olyan pirula, ami ne okozna olyan mellékhatást, mint például az álmosság. Ilyenkor jobban járnak a szülők a jól bevált házi módszerekkel, mint a diéta és óvatos, de bő folyadékpótlás– árulta el dr. Sebő Zsuzsa. A doktornő készletében hányásra mindig van ipecacuanha, arsenicum album és nux vomica alapanyagú homeopátiás szer is.

Amit ne tartsunk otthon

Vannak olyan gyógyszerek is, amivel többet árthatunk a gyereknek, mint használnánk.

Semmiképpen ne tartsanak a szülők otthon antibiotikumot. Annak a gyereknek, akinek arra van szüksége, feltétlenül orvoshoz kell mennie előtte. Az már nem egy olyan szer, amiről a szülő tud dönteni, kell-e vagy sem. Attól, mert egy korábbi betegségnél az az antibiotikum segített, egyáltalán nem biztos, hogy egy másik megbetegedésnél is hatásos lesz, ráadásul, ha feleslegesen adogatják a szülők az antibiotikumot, akár az is előfordulhat, hogy 10 éves korára már nem lesz olyan, ami hatna – emelte ki dr. Sebő Zsuzsa.  

Más megoldás

Dr. Sebő Zsuzsa is szívesen ajánlja kicsiknek is a homeopátiás gyógyszereket. Az arnica montana alapanyagból készült szer alapszer, ami minden csetlő-botló kisgyereknél jó, ha kéznél van, ha elesik a gyerek, akkor a sérülés helye ne duzzadjon fel, vagy a vérzés csökkenjen. De kitűnő megoldások vannak a lázra, fájdalomra, hasmenésre, hányásra is. Jól megválasztva néhány adaggal látványos javulást lehet elérni. Ezeket is recept nélkül lehet kérni a gyógyszertárakban. Az immunrendszer is harmonizálható homeopátiás szerekkel, ami fontos, ha közösségbe kerül egy gyerek, és beteg lesz az egész család.

Gyere el és hallgasd meg dr. Vályi-Nagy Viktor háziorvos, homeopata orvos ingyenes előadását arról, hogyan kezelheted az otthoni vészhelyzeteket, és milyen gyógyszereket és vitaminokat tarts otthon a házipatikádban.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére