Terhességi vizesedés – tünetek
A várandóssággal járó tünetek közül az egyik igen gyakori jelenség a láb vizesedése (ödémája), melynek legjellemzőbb tünetei:
- nehézláb-érzés,
- lábdagadás, duzzadás,
- bőrfeszülés,
- fájdalom,
- a tünetek nyáron, illetve estére fokozódnak, pihentetésre javulnak,
- visszér is megjelenhet.
Amíg csak az első négy tünetet észleljük, semmi ok az aggodalomra, és még a visszér megjelenése miatt sem kell mindjárt megijedni, ám ekkor mindenképpen érdemes jobban odafigyelni az óvintézkedésekre, hogy a további panaszokat időben megelőzzük.
Terhességi vizesedés – okok
- Maga a lábdagadás és ödémásodás egy bizonyos mértékig teljesen természetes velejárója a terhességnek. Ilyenkor ugyanis a hormonális változások miatt már az első időszakban fokozódik a szervezetben a vízvisszatartás, ami a teljes keringési rendszert érinti. Lassul a vérkeringés, és nehezítetté válik a végtagokból a vénás vér visszaáramlása a szív felé, különösen lentről felfelé.
- Erre egy idő után rátesz még egy lapáttal az egyre terebélyesebb és súlyosabb anyaméh, mely nyomást gyakorol a kismedence nagyobb visszereire, szintén gátolva a visszaáramlást. Részben ezzel a nyomással magyarázható az is, hogy főként a harmadik trimeszterben okoz komoly kihívást a vizesedés és lábdagadás, amit például a nyári meleg tovább ront, de jellemzően estére is fokozódnak a tünetek.
- A várandósság előrehaladtával a megnövekedett súlytöbblet is további extra terhelést jelent a láb számára, ami szintén hozzájárul a lábdagadáshoz. Többek között ezért is fontos, hogy vigyázzunk az elhízással. Ilyenkor az ízületeink is jelentős többlet terhelésnek vannak kitéve, ezért érdemes térdünket, bokánkat kissé tehermentesíteni speciális térdtámasz és bokatámasz viselésével sportolás vagy túl sok álldogálás, gyaloglás közben.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amennyiben mindkét lábon és főként estére érzékelünk lábdagadást, illetve fájdalmat, de annak mértéke még nem korlátoz bennünket a mindennapi normál életvitelünkben, és csúnya visszerek sem jelentek meg a lábunkon, jó eséllyel nincs ok különösebb aggodalomra. Orvosunknak a terhesgondozáson természetesen mindenképpen említsük, és mutassuk is meg a lábunkat, de vélhetően elegendő lesz az alábbiakban felsorolt intelmek betartása.
Azonban:
- ha csak az egyik láb duzzad, erős fájdalom és lilás-vörös szederjesség kíséri, fennáll a mélyvénás trombózis lehetősége, aminek súlyos következményei is lehetnek, ezért haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
- ha az ödémás duzzanat nem csak a lábat érinti, hanem egyszerre és hirtelen jelentkezik kézen, arcon és a szemhéjon is, az lehet a terhességi magas vérnyomás betegség szövődménye is, és szintén azonnali beavatkozást igényelhet!
A lábdagadás házi gyógymódjai
A jó hír az, hogy a vizenyősödés a szülést követően szinte törvényszerűen rendeződni szokott, hiszen megszűnnek annak kiváltó okai. Szerencsés esetben még a visszér is visszahúzódik, vagy legalábbis sokat javul az állapota az extra terhelés megszűnése után.
Addig is azonban nagyon sokat tehetünk mi magunk a tünetek enyhítéséért, ha az alábbi tanácsokat következetesen betartjuk:
- Ne terheljük túl a lábunkat: ne ácsorogjunk sokat, közben üljünk le kis időkre vagy pihentessük lábainkat felváltva egy sámlin!
- Pihentessük lábunkat felpolcolva, amennyit csak lehet, napközben is rövidebb időkre többször!
- Mozogjunk rendszeresen, inkább többször keveset: a rövid séták nagyon jót tesznek a végtagi keringésnek.
- Ne cipekedjünk, erőlködjünk!
- Végezzünk vénáspumpa tornagyakorlatokat az alsó végtagi keringés javítására! Például a lábfej feszítése/lazítása, lábujjak bekarmolása/szétterpesztése, „integetés” lábfejjel fel és le, stb..
- A visszértágulatok megjelenésekor érdemes kompressziós kezelést alkalmazni: javasolt lehet fásli vagy kismamaharisnya, illetve a bokát támogató bokatámasz viselése megerőltető helyzetekben.
- Csökkentsük a só- és kávéfogyasztást!
- Fogyasszunk C-vitaminban és káliumban gazdag élelmiszereket, amelyek segítik a folyadékháztartás normalizálását.
- Igyunk sok folyadékot!
- Ne viseljünk szoros zoknit, cipőt, sem egyéb szoros ruhadarabokat!
- Jót tehet az állott vizes borogatás vagy lábáztatás, különösen nyáron.
- Hasznos az úszás és a vízben végzett torna.
- Tegyünk az elhízás ellen!
A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.