Jelenlegi hely

Miért nagyon fontos a kismama torna?

Az utóbbi évtizedek kutatási eredményei egyértelműen megdöntötték anyáink-nagyanyáink olykor még ma is felbukkanó nézeteit, mely szerint a kismamát teljes körűen kímélni kell minden fizikai megterheléstől. Nem mellékesen a szülő nők személyes tapasztalatai is kizárólag megerősíteni tudják a várandósság alatti mozgás, azon belül is a célzott kismama torna hihetetlenül sokoldalú jótékony hatását. És szerencsére ma már szinte bármilyen mozgásforma online és letölthető edzés formájában is elérhető.

Testi változások a kismama torna fókuszában

Sokan nem is gondolják, hogy a terhességgel beinduló hormonális változások sok egyéb mellett a váz- és izomrendszerünket, az ízületeinket, továbbá a keringést is érintik.

A testfelépítésben végbemenő folyamatok egyik fő feladata, hogy testünk a fokozatos tágulással-átrendeződéssel kellő teret tudjon biztosítani a növekvő magzatnak, majd képes legyen világra hozni őt. Ennek érdekében az izmokban és ízületekben lévő kötőszövetek puhábbá válnak a normál állapotuknál, lehetővé téve a hasizmok extrém mértékű nyúlását, illetve a medence kitágulását. Ugyanakkor részben éppen ezeknek a hasi izmoknak, továbbá a többi törzsizomnak kellene ellentartaniuk a megnövekedett pocakunk súlyát, amit a súlyponteltolódás hajlamos (a gerincet terhelő) előnytelen testtartással kompenzálni.
Mindezek együttesen komoly hát- és derékfájdalmakat okozhatnak, ha nem segítjük tartóizmainkat folyamatos edzéssel. Ráadásul a szülés során szintén a has és a törzs, tovább a medencealap izmainak erejére lesz szükségünk, ám ez utóbbiak a várandósság alatt a magzat súlyától szintén komoly terhelésnek vannak kitéve. A medencefenék- és gátizomzat – sok szempontból szükségszerű és előnyös – gyengülése és nyúlása azonban lazítja a húgycső, a végbél és a hüvely záróizmait is, ami enyhébb-súlyosabb inkontinenciát és aranyeret okozhat.

A keringési rendszert érintő hormonális változások eredményeként már az első időszakban fokozódik a szervezetben a vízvisszatartás. A lassuló keringés miatt nehezítetté válik a végtagokból (különösen a lábból) a vénás vér visszaáramlása a szív felé, amin idővel csak tovább ront, hogy a növekvő magzat egyre nagyobb erővel nyomja a kismedence visszereit. Mindezek a láb vizesedéséhez (ödémához), rosszabb esetben visszerességhez vezethetnek, és extrém esetben fennállhat a trombózis veszélye is.

A kismama torna (vagy más néven terhestorna, várandóstorna) célja

● Egyfelől azon testi változások ellensúlyozása, melyek megterhelik többek között a gerincünket, izomzatunkat, keringésünket, lábainkat, súlyosbodó mellünket stb..
● Az egyéb egészségügyi kockázati tényezők megelőzése.
● Testünk fitten tartása, energizálása és felkészítése a szülésre.

A célzott, rendszeresen végzett kismama torna igazolt jótékony hatásai

Segít megelőzni:

● a derék- és hátfájást,
● inkontinenciát (a terhesség alatt és hosszú távon is),
● aranyeret, székrekedést,
● túlzott súlygyarapodást,
● terhességi cukorbetegséget,
● a láb vizesedését,
● visszerességet, trombózisveszélyt,
● preeclampsiát (terhességi magas vérnyomást),
● striák kialakulását;

továbbá elősegíti:

● a várandósság probléma mentes és fitt kihordását,
● a jobb alvást, a pszichofizikai jóllétet,
● a vajúdást, a szülés könnyebb lefolyását,
● a szülés utáni regenerálódást, jobb erőnlétet.

Miből áll egy kismama torna?

A szakszerűen összeállított kismama torna a fentiek figyelembevételével:
● aerob + erősítő + nyújtó gyakorlatokból épül fel,
● közepes intenzitású, enyhén megizzaszt, de a pulzust nem emeli a maximum közelébe,
● tartalmaz keringésfokozó és ún. vénáspumpa gyakorlatokat,
● átmozgatja az ízületeket,
● lazítja a csípőt, derekat,
● erősíti a hát, a törzs, a fenék és a comb izmait,
● kíméletesen edzi a has izmait,
● gátizom gyakorlatokat is tartalmaz,
● dolgozik a mell formájának védelmén,
● a helyes testtartást erősíti,
● egyensúlyi gyakorlatokat tartalmaz,
● nincs benne ugrálás, zökkenés, kifulladás, hasprés.

Kinek, mikortól és meddig ajánlott a kismama torna?

A kismama torna minden komplikációmentes várandósság idején ajánlható a 12-14. héttől akár egészen a szülésig. Természetesen fontos, hogy folyamatosan kikérjük erről szülész-nőgyógyász orvosunk tanácsát, hiszen ő látja pontosan, milyen állapotban vagyunk, és mi tesz jót vagy esetleg mi árthat nekünk és a babánknak.

Az is nagyon lényeges, hogy kizárólag szakszerűen összeállított tornát végezzünk. Amennyiben nincsen lehetőségünk eljárni csoportos órákra, ma már az online technika segítségével lehetőségünk van arra, hogy online letölthető kismama tornát végezzünk az otthonunkban akkor és annyiszor, amikor nekünk az alkalmas.

A javasolt edzésmennyiség heti legalább 2-3 alkalom, minimum 20-30 percben – amennyiben testünk nem jelez másként.

Ajánlások és tiltások

Mindenképpen figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire! Ne akarjunk túlteljesíteni vagy megfelelni bármilyen külső-belső elvárásnak: csak annyit, úgy és olyan tempóban
végezzünk, ami még komfortos az aktuális állapotunkhoz. Amire kiemelten figyeljünk oda:
● fogyasszunk bőségesen folyadékot,
● ne végezzünk hasprést, sok háton fekvő gyakorlatot,
● az egyensúly megtartására,
● az ízületeinkre,
● hagyjuk abba az edzést :
- vérzés,
- méhösszehúzódás,
- tartós szédülés,
- mellkasi fájdalom,
- nehézlégzés,
- illetve bármilyen egyéb erős, kellemetlen tünet esetén.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére