Jelenlegi hely

3+1 dolog, ami befolyásolja a napelemes rendszer megtérülését

A megújuló energiaforrások, köztük a napenergia felhasználása egyre dinamikusabban fejlődik hazánkban is. Az iparági technológia fejlődése magával hozza a rendszer kiépítésének egyszerűsödését, ami ma már sokkal elérhetőbb, mint ahogy azt sokan gondolnák. Egy átlagos háztartás akár egész éves áramszükségletét is megtermelheti a napelemes rendszer, ami kecsegtetően hangzik, a témát azonban gyakran még kérdések és kételyek övezik.

Az egyik leggyakoribb, a megtérülésre vonatkozik. Mi befolyásolja a napelemes rendszerek megtérülését? Várhatóan mennyi idő alatt térül meg a befektetés? Hogyan hat a szolgáltató szakértelme a megtérülési időre? Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ. Összeszedtük, hogy melyek azok a tényezők, amelyek leginkább befolyásolják a napelemes rendszer megtérülését. Íme:

1. A rendszer telepítési költségei

A napelemek telepítése egy hosszabb távú befektetés a fenntarthatóbb és gazdaságosabb energiafogyasztásért. Magasabb összegű beruházásról beszélünk, amelynek összegét a panelek száma és típusa mellett több dolog is befolyásolja:

Tartószerkezet

A tartószerkezet ára függ a panelek számától, hogy lapos-e vagy ferde a tető, illetve hogy egyáltalán oda kerülnek-e vagy a talajra. 

Inverter

Az inverter a napelemes rendszer szerves része. Feladata, hogy a megtermelt egyenáramot átalakítsa 230V-os váltóárammá, amit Ön is használ háztartásában. 

Elosztói teljesítménydíj

Ezt a díjat  csak a 4 kW feletti teljesítményű napelemek után kell fizetni és az alapját az inverter teljesítménye határozza meg. 

A napelemes rendszer telepítésének pontos költségeit a szolgáltatók tudják meghatározni egy alapos helyszíni felmérést követően. 

2. A tetőfelület 

A megtérülési időt jelentős mértékben befolyásolja a panelek teljesítménye, amelyre számos tényező hatással van. A legfontosabbak a tetőfelület mérete mellett:

Tájolás

A napelemek szempontjából a legideálisabb a déli tájolású tetőfelület. Ebben az esetben éri ugyanis a paneleket a legtöbb napsütés. A napelemes rendszer teljesítményét és az előállított áram mennyiségét akár 15%-kal is csökkentheti, ha a tetőfelület nyugati tájolású. Ha délnyugati vagy délkeleti irányú, akkor körülbelül 5%-os teljesítmény vesztéssel számolhat. Ezeket a veszteségeket mindenképp bele kell kalkulálni a megtérülési időbe. 

Dőlésszög

A tetőfelület dőlésszögét is fontos figyelembe vennünk a számításkor. A nem megfelelő beállítás ugyanis szintén teljesítmény vesztést okoz. Az ideális dőlésszöget általában 35-40°-ban szokták meghatározni. Így éri a paneleket a leghosszabb ideig merőlegesen a napsütés még azokban az időszakokban is, amikor kevesebb a napsütéses órák száma. 

Árnyékoló tényezők

A modulokat árnyékoló tényezők jelentősen csökkenthetik azok teljesítményét. 

Melyek a legfőbb árnyékoló hatások?

  • Felhők
  • Magas páratartalom
  • Sűrű növényzet
  • Antenna, kémény, villámhárító stb.

Ezek közül a környezeti tényezőkre Ön nem tud hatni, a fizikaiakra viszont igen. Az egyenletes, optimális energiamennyiség biztosításához fontos, hogy kiiktassa a teljes vagy részleges árnyékot okozó objektumokat.  

3. Mennyi az éves áramfogyasztás?

Az éves áramfogyasztást a közüzemi számlák alapján lehet a legegyszerűbben meghatározni. A előző 12 havi fogyasztás alapján megállapítható, hogy mekkora az Ön háztartásának vagy vállalkozásának áramszükséglete, amit ki kell váltania a napelem termelésének.  Magyarországon évente átlagosan 1100-1200 kWh termelésre képes egy 1 kW teljesítményű  napelemes rendszer. Ezen adatok birtokában már kiszámolható, hogy körülbelül mennyi panelre lesz szükség, hogy lefedje áramszükségletét.  

+1 Állami támogatás napelemes rendszerekre

A napelemes rendszer megtérülésének idejét az is nagyban befolyásolja, hogy a projekt finanszírozásához megpályáz-e állami támogatást vagy más kedvezményes finanszírozási lehetőséget. Az az Otthonfelújítási Támogatás a magánszemélyek és háztartások számára nyújt anyagi segítséget. A Rezsicsökkentési Program Vállalkozásoknak pedig a KKV szektornak teremt kedvező finanszírozási lehetőséget.

Mi történik a megtérülési időszakot követően? 

A napelemes rendszerek telepítésének ára a tapasztalatok alapján, átlagosan 8-10 év alatt térül meg egy átlagos háztartásban. Fontos megjegyezni, hogy ez csak a gondosan telepített, magas minőségű alkatrészekből álló rendszerre igaz, ezért azt javasoljuk, hogy legyen nagyon körültekintő a szolgáltatóválasztáskor. 

A megtérülési időszakot követően áramtermelése önfenntartóvá és akár teljes éves fogyasztása ingyenessé válik.

Ahogyan a napelemek egyre népszerűbbé válnak, úgy jelenik meg több és több termék a piacon, amelyek közül azonban nem mindegyik megbízható és értékálló. 

Ezért nagyon fontos, hogy olyan tapasztalt céget válasszon a napelemes rendszer kiépítéshez, amely alapos helyszíni felmérést végez. Majd ezt követően az Ön szükségletihez mérten a legjobb ár-érték arányú technológiát és a legmegfelelőbb pénzügyi konstrukciót ajánlja. Ilyen megbízható szolgáltató például az Aleron, amely több, mint ötszáz elégedett ügyfelének már bizonyította szakértelmét.  

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére